Niedobór jakiej witaminy może powodować bezsenność?
Dodano:

22 kwietnia, 2023
10:55
Zaktualizowano:

26 czerwca, 2023
10:55

Niedobór witamin a bezsenność

Bezsenność to przypadłość wielu osób. Choć przyczyn bezsenności doszukiwać się można w wielu czynnikach – w tym używkach czy stresie, to stosunkowo często podłoże związanie jest z nieodpowiednią dietą. W tym znaczeniu problemy ze snem powodować może zarówno zbyt późne spożywanie ostatniego posiłku, jak i zbyt obfita kolacja. W tym przypadku jednak problemy ze snem pojawiają się w określonych przypadkach. Okazuje się jednak, że przyczyny bezsenności mogą wiązać się z niedoborem lub brakiem witamin w diecie, co jest bezpośrednią przyczyną permanentnie pojawiających się zaburzeń snu. Rozwiązaniem problemu wówczas jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji oraz zmiana nawyków żywieniowych i wdrożenie pełnowartościowej diety, bogatej w witaminy i minerały. Co więcej, osoby zmagające się z zaburzeniami snu powinny również zwracać uwagę na wszystkie posiłki spożywane w ciągu dnia. W tym znaczeniu posiłki powinny być lekkie, a także składać się z produktów bogatych w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Dlatego też w diecie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa, brązowego ryżu, kasz, a także warzyw i owoców.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie witaminy stosować na lepszy sen?

Problemy ze snem – częste przebudzenia, zaburzenia snu lub w skrajnych przypadkach całkowity jego brak – mogą wynikać z braku niektórych witamin oraz składników mineralnych. Jakie zatem witaminy odpowiadają za dobry sen? 

Witamina D na sen. Okazuje się, że niedobór witaminy D może powodować nie tylko bezsenność, kłopoty z zasypianiem i nocne przebudzenia, ale również nadmierną senność w ciągu dnia, koszmary senne czy zbyt krótki sen. Witamina D, która syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych, reguluje wytwarzanie melatoniny, czyli „hormonu snu”. Dlatego niedobór witaminy D może powodować bezsenność i zaburzenia snu. 

Witaminy z grupy B – B3, B5, B6, B9 i B12 – wpływają na dobry sen, ponieważ regulują podaż tryptofanu odpowiadającego za produkcję melatoniny. Melatonina z kolei jest hormonem regulującym sen. Dlatego też suplementacja complexem witamin B może poprawić jakość snu. 

Witamina E jest równie ważna dla zdrowego, dobrego snu. Niedobór witaminy E w może bowiem powodować zaburzenia snu. Odpowiednia ilość witaminy E w organizmie umożliwia regulację mechanizmów przeciwutleniających, które odpowiedzialne są za dobry sen i regenerację organizmu. Dlatego niedobór witaminy E może skutkować bezsennością. 

Nie bez znaczenia dla snu ma również witamina C, która ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku występowania bezdechu sennego.

W przypadku występowania problemów z zaburzeniami snu warto wypróbować domowe sposoby na bezsenność. W tym znaczeniu kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych i wdrożenie do diety owoców i warzyw bogatych w witaminy i składniki mineralne, by uzupełnić niedobory witamin odpowiedzialnych za sen. Niezwykle istotna jest również higiena snu, utrzymywanie dobowego rytmu dnia i nocy na tym samym poziomie, a także dbanie o zdrowy tryb życia. Kluczowe jest również zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D. Okazuje się jednak, że witamina D nie jest syntetyzowana przez organizm samoczynnie, do jej wytworzenia organizm bowiem potrzebuje promieni słonecznych. 20-minutowa ekspozycja 20% odsłoniętego ciała wystarczy, aby syntezie uległa potrzebna dobowa dawna witaminy D. W przypadku, kiedy ekspozycja na promienie słoneczne nie jest możliwa, konieczna jest suplementacja witaminy D. W przypadku, kiedy domowe sposoby na bezsenność nie przynoszą efektów, należy zgłosić się do lekarza, który na podstawie wywiadu lekarskiego postawi właściwe rozpoznanie i wdroży odpowiednie leczenie. Co ważne jednak, w krótkotrwałej terapii leczenia snu mogą być zastosowane leki nasenne, które do momentu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, umożliwią poprawę snu i umożliwią odpoczynek w nocy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Gao Q, Kou T, Zhuang B, Ren Y, Dong X, Wang Q., „Związek między niedoborem witaminy D a zaburzeniami snu: przegląd systematyczny i metaanaliza. Składniki odżywcze”, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213953/
  2. Breus M., „The Best Vitamins For Sleep”, https://thesleepdoctor.com/sleep-aids/best-vitamins-for-sleep/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację