Niedobór jakiej witaminy może powodować bezsenność?

Zaburzenia snu stanowią aktualnie coraz powszechniejszy problem, jak wskazują statystyki na zaburzenia snu cierpi około 59% dorosłych osób. Tymczasem sen stanowi niezwykle istotną potrzebę biologiczną organizmu. W tym znaczeniu sen służy nie tylko regeneracji ciała, ale również umożliwia odpoczynek umysłowi. Dlatego też problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w nocy, niespokojny sen czy zbyt mała ilość snu nie tylko uniemożliwiają regenerację organizmu, ale znacząco wpływają na obniżenie jakości codziennego funkcjonowania przez towarzyszące w ciągu dnia uczucie zmęczenia, niewyspania i rozdrażnienia i braku możliwości utrzymania koncentracji oraz skupienia. Długotrwała bezsenność może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i permanentnie utrzymującego się złego samopoczucia. Przyczyny zaburzeń snu mogą mieć różne podłoże, nierzadko jednak problemem jest niewłaściwa dieta, uboga w witaminy. Pojawiają się zatem pytania, czy brak witamin może wpływać na bezsenność? Jakie witaminy wpłyną na poprawę snu? Jakie witaminy na noc? Jaka witamina odpowiada za sen?

Niedobór jakiej witaminy może powodować bezsenność?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niedobór witamin a bezsenność

Bezsenność to przypadłość wielu osób. Choć przyczyn bezsenności doszukiwać się można w wielu czynnikach – w tym używkach czy stresie, to stosunkowo często podłoże związanie jest z nieodpowiednią dietą. W tym znaczeniu problemy ze snem powodować może zarówno zbyt późne spożywanie ostatniego posiłku, jak i zbyt obfita kolacja. W tym przypadku jednak problemy ze snem pojawiają się w określonych przypadkach. Okazuje się jednak, że przyczyny bezsenności mogą wiązać się z niedoborem lub brakiem witamin w diecie, co jest bezpośrednią przyczyną permanentnie pojawiających się zaburzeń snu. Rozwiązaniem problemu wówczas jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji oraz zmiana nawyków żywieniowych i wdrożenie pełnowartościowej diety, bogatej w witaminy i minerały. Co więcej, osoby zmagające się z zaburzeniami snu powinny również zwracać uwagę na wszystkie posiłki spożywane w ciągu dnia. W tym znaczeniu posiłki powinny być lekkie, a także składać się z produktów bogatych w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Dlatego też w diecie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa, brązowego ryżu, kasz, a także warzyw i owoców.

Jakie witaminy stosować na lepszy sen?

Problemy ze snem – częste przebudzenia, zaburzenia snu lub w skrajnych przypadkach całkowity jego brak – mogą wynikać z braku niektórych witamin oraz składników mineralnych. Jakie zatem witaminy odpowiadają za dobry sen? 

Witamina D na sen. Okazuje się, że niedobór witaminy D może powodować nie tylko bezsenność, kłopoty z zasypianiem i nocne przebudzenia, ale również nadmierną senność w ciągu dnia, koszmary senne czy zbyt krótki sen. Witamina D, która syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych, reguluje wytwarzanie melatoniny, czyli „hormonu snu”. Dlatego niedobór witaminy D może powodować bezsenność i zaburzenia snu. 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Witaminy z grupy B – B3, B5, B6, B9 i B12 – wpływają na dobry sen, ponieważ regulują podaż tryptofanu odpowiadającego za produkcję melatoniny. Melatonina z kolei jest hormonem regulującym sen. Dlatego też suplementacja complexem witamin B może poprawić jakość snu. 

Witamina E jest równie ważna dla zdrowego, dobrego snu. Niedobór witaminy E w może bowiem powodować zaburzenia snu. Odpowiednia ilość witaminy E w organizmie umożliwia regulację mechanizmów przeciwutleniających, które odpowiedzialne są za dobry sen i regenerację organizmu. Dlatego niedobór witaminy E może skutkować bezsennością. 

Nie bez znaczenia dla snu ma również witamina C, która ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku występowania bezdechu sennego.

W przypadku występowania problemów z zaburzeniami snu warto wypróbować domowe sposoby na bezsenność. W tym znaczeniu kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych i wdrożenie do diety owoców i warzyw bogatych w witaminy i składniki mineralne, by uzupełnić niedobory witamin odpowiedzialnych za sen. Niezwykle istotna jest również higiena snu, utrzymywanie dobowego rytmu dnia i nocy na tym samym poziomie, a także dbanie o zdrowy tryb życia. Kluczowe jest również zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D. Okazuje się jednak, że witamina D nie jest syntetyzowana przez organizm samoczynnie, do jej wytworzenia organizm bowiem potrzebuje promieni słonecznych. 20-minutowa ekspozycja 20% odsłoniętego ciała wystarczy, aby syntezie uległa potrzebna dobowa dawna witaminy D. W przypadku, kiedy ekspozycja na promienie słoneczne nie jest możliwa, konieczna jest suplementacja witaminy D. W przypadku, kiedy domowe sposoby na bezsenność nie przynoszą efektów, należy zgłosić się do lekarza, który na podstawie wywiadu lekarskiego postawi właściwe rozpoznanie i wdroży odpowiednie leczenie. Co ważne jednak, w krótkotrwałej terapii leczenia snu mogą być zastosowane leki nasenne, które do momentu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, umożliwią poprawę snu i umożliwią odpoczynek w nocy.

Źródła:
  1. Gao Q, Kou T, Zhuang B, Ren Y, Dong X, Wang Q., „Związek między niedoborem witaminy D a zaburzeniami snu: przegląd systematyczny i metaanaliza. Składniki odżywcze”, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213953/
  2. Breus M., „The Best Vitamins For Sleep”, https://thesleepdoctor.com/sleep-aids/best-vitamins-for-sleep/
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Dodawanie leku do recepty...
Loading...