Jak leczyć przedwczesny wytrysk?
Dodano:
6 czerwca, 2022
10:30
Zaktualizowano:
3 lipca, 2023
10:38
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Przyczyny przedwczesnego wytrysku są bardzo zróżnicowane. Wytrysk przedwczesny może mieć podłoże psychiczne, a także wynikać z różnego rodzaju schorzeń neurologicznych lub urologicznych. Na szczęście istnieją metody, które pozwolą w jakimś stopniu wyeliminować przedwczesny wytrysk.

Przedwczesny wytrysk – czym się charakteryzuje?

Przedwczesny wytrysk to – podobnie jak zaburzenia erekcji – najczęstsze występujące dysfunkcje seksualne u mężczyzn. Osiągnięcie satysfakcji seksualnej jest niemożliwe u prawie co trzeciego mężczyzny! Większość tych przypadków jest jednak spowodowana zbyt nierealnymi oczekiwaniami co do życia seksualnego; prawdziwy problem z erekcją, który ma wpływ na nieregularne współżycie, dotyczy od pięciu do dziesięciu procent płci męskiej.

Cechy wczesnej ejakulacji

Wczesna ejakulacja ma trzy charakterystyczne cechy. Zbyt wczesny wytrysk występuje przed penetracją pochwy lub zaraz po rozpoczęciu penetracji, a nawet jeszcze przed uzyskaniem wzwodu niezbędnego do odbycia stosunku. Przedwczesny wytrysk to także brak kontroli nad nim, co ma znaczący wpływ na pojawienie się problemów w relacji z partnerką. W takiej sytuacji pojawia się najczęściej stres oraz lęk przed zbliżeniem, który może przerodzić się w traumatyczne doświadczenia seksualne.

Diagnoza wczesnego wytrysku

Diagnozy oraz dobrania odpowiednich metod leczenia z pewnością podejmie się każdy specjalista z tej dziedziny. Zazwyczaj przeprowadza się pogłębiony wywiad z pacjentem, który ma na celu sprawdzenie, czy problem ma podłoże psychogenne czy inne. Przyczyny występowania takich sytuacji mogą być przecież bardzo różne.

Sprawdzenie parametrów wystąpienia ejakulacji przedwczesnej dokonuje się za pomocą wskaźnika IELT. To czas liczony od penetracji aż do wytrysku spermy.

Zdrowi mężczyźni potrzebują na to około 5,4 minuty. Z uwagi na długość IELT wyróżnia się trzy postaci przedwczesnego wytrysku.

Rodzaje zaburzeń wytrysku ze względu na czas

Postać łagodna występuje wówczas, gdy czas ten wynosi od 30 do 60 sekund; umiarkowana plasuje się w granicy od 15 do 30 sekund. Ciężka postać przedwczesnego wytrysku pojawia się wówczas, gdy czas IELT wynosi mniej niż 15 sekund.

W leczeniu przedwczesnego wytrysku niezbędne będzie również ustalenie, z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia. Dzięki temu łatwo będzie dobrać odpowiednie leczenie farmakologiczne, które na pewno przyniesie pozytywne rezultaty.

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Inne rodzaje przedwczesnego wytrysku

Oprócz wymienionych wyżej rozróżnień zaburzeń wytrysku według wskaźnika IELT, dokonuje się także klasyfikacji opartej na czasie wystąpienia przedwczesnego wytrysku oraz konkretnych sytuacji, w jakich się on pojawia.

Przedwczesny wytrysk pierwotny

Następuje on wcześniej niż penetracja; pojawia się bowiem na samym początku aktywności seksualnej, a jego nieleczenie sprawia, że zaburzenie tego typu może utrzymywać się przez całe życie.

Przedwczesny wytrysk wtórny

Może mieć miejsce wówczas, gdy doszło do niezaburzonej niczym aktywności seksualnej. W takim przypadku zaburzeń erekcji wytrysk przedwczesny może mieć nagły początek, a czas IELT może się stopniowo skracać.

Wytrysk uogólniony i inne

Wyróżnia się jeszcze przedwczesny wytrysk uogólniony, który występuje podczas każdego stosunku seksualnego, niezależnie od rodzaju stymulacji, która powoduje erekcję.

Istnieje również inny przedwczesny wytrysk – przyczyny takiego zaburzenia mogą mieć związek z tą samą partnerką bądź pewnym rodzajem stymulacji. Mówi się wówczas o przedwczesnym wytrysku sytuacyjnym.

Na zaburzenia związane z wytryskiem mogą mieć również wpływ czynniki somatyczne, a także predyspozycje genetyczne. Podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu należy przede wszystkim wykluczyć zaburzenia nerwicowe oraz przyczyny psychogenne.

Na nieregularne współżycie mogą też mieć wpływ różne choroby układu moczowo płciowego, na przykład zapalenie cewki moczowej czy przerost prostaty.

Czy to na pewno zaburzenia wytrysku?

Często zdarza się również, że wczesny wytrysk jest subiektywnym wrażeniem pacjenta bądź występuje dość nieregularnie. W takich sytuacjach badanie IELT wykazuje zazwyczaj prawidłowy czas wytrysku, a mimo to mężczyzna uważa, że konieczne jest przedłużenie stosunku. Niepotwierdzone badaniami problemy kwalifikują się do wizyty u psychologa – wówczas leczenie opiera się głównie na terapii.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Konkretne przyczyny przedwczesnego wytrysku nie są do końca znane. Patomechanizm tego zaburzenia prawdopodobnie ma związek z układem serotoninergicznym, który steruje mechanizmem zapobiegającym szybkiej ejakulacji. Zaburzenia hormonalne mogą zatem być w wielu sytuacjach odpowiedzialne za to, czy masz wytrysk.

Tego typu zaburzenia pojawiają się również w przypadku nadczynności tarczycy. Leczenie farmakologiczne w takiej sytuacji zakłada przede wszystkim wyrównanie pracy tarczycy, dzięki czemu możliwe jest ustąpienie tej niekomfortowej dolegliwości, jaką jest przedwczesny wytrysk. Przyczyny, które mają wpływ na szybki wytrysk, to także czynniki psychogenne.

Czynniki psychogenne

Przedwczesny wytrysk może pojawić się w wyniku zaburzeń lękowych, złej relacji z partnerką, a także braku doświadczenia seksualnego. Również traumatyczne przeżycia podczas inicjacji seksualnej mogą mieć wpływ na to, że stosunek seksualny trwa zbyt krótko.

U wielu mężczyzn występują również zaburzenia nastroju i strach przed ciążą, przez co trudno jest odpowiednio przedłużyć stosunek.

Istotnym aspektem problemów z przedwczesnym wytryskiem jest także podłoże somatyczne. Mowa tu o chorobach ciała, takich jak nadciśnienie tętnicze, udar mózgu w przeszłości, cukrzyca, schorzenia neurologiczne, jak również nadczynność tarczycy.

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Jak wyeliminować przedwczesny wytrysk?

W leczeniu przedwczesnego wytrysku najważniejsze jest przede wszystkim osiągnięcie satysfakcji seksualnej ze współżycia, które powinno wyeliminować ewentualny lęk przed zbliżeniem czy dyskomfort w trakcie jego trwania.

Farmakologiczne opóźnienie wytrysku powinno być jednak poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem, a także diagnostyką. Przeprowadzenie badań zleconych przez lekarza ma na celu przede wszystkich wskazanie, czy przy problemach po rozpoczęciu stosunku nie pojawiają się jeszcze inne schorzenia. Sprawdza się zatem, czy pacjent nie cierpi na przykład na zapalenie prostaty, które powoduje przedwczesny wytrysk.

Leczenie zaburzeń ejakulacji zależy głównie od oczekiwań samego pacjenta. Najczęściej przepisywana jest farmakoterapia doustna. Lekarz specjalista powinien jednak każdorazowo poinformować swojego pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych, które mogą pojawić się w czasie stosowania leków.

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Aby skutecznie opóźnić wytrysk, najczęściej stosuje się preparaty farmakologiczne. Zazwyczaj przepisuje się wybraną dawkę inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI. Mechanizm działania tych leków polega na tym, że wpływają na wzrost stężenia serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, co z kolei może przedłużyć stosunek.

Zarejestrowaną substancją czynną w leczeniu przedwczesnego wytrysku, jest dapoksetyna. Osiągnięcie zamierzonego efektu może pojawić się już po tygodniu stosowania leków z tym składnikiem. Dapoksetynę zazwyczaj przyjmuje się codziennie, a dawka leku ustalana jest bezpośrednio przez lekarza prowadzącego.

Innym sposobem jest przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych na przedwczesny wytrysk. Leczenie takie obejmuje przede wszystkim leki z grupy TLPD, czyli na przykład klomipraminę. Zapisuje się je również osobom, które zmagają się z zaburzeniami nastroju.

Preparaty do stosowania miejscowego

Na rynku wyrobów farmaceutycznych znaleźć można także preparaty do stosowania miejscowego, które pomagają również na zaburzenia erekcji. Mają one w składzie substancje znieczulające, które mogą znacząco wpłynąć na opóźnienie wytrysku.

Kremy i spraye tego typu nakłada się w grubej warstwie na skórę prącia – najczęściej do trzydziestu minut przed stosunkiem. Co ważne, preparat ten może zadziałać również na partnerkę, zatem należy każdorazowo używać prezerwatywy.

Jak się uchronić przed przedwczesnym wytryskiem?

Wielu pacjentów wybiera także inne sposoby leczenia. Do farmakoterapii warto dołożyć techniki behawioralne, które z pewnością przyniosą ulgę pacjentom, u których występuje przedwczesny wytrysk.

Istnieją dwie metody takich technik i każda stanowi swego rodzaju modyfikację treningów masturbacyjnych, mogących w przyszłości wydłużyć stosunek.

Pierwsza z nich polega na stymulacji prącia przez samego pacjenta bądź jego partnerkę. Pozytywne efekty mogą pojawić się także podczas stymulacji, która przypomina samą masturbację. W momencie, gdy pojawia się poczucie zbliżającej się ejakulacji, wówczas należy chwilowo zaprzestać stymulacji do momentu, gdy owo uczucie minie.

Istnieje również technika uciskowa, która polega głównie na tym, że gdy narasta podniecenie i zbliża się wytrysk, należy ucisnąć żołądź prącia. Po tym, jak uczucie minie, należy zaprzestać wykonywania ruchów w tej okolicy, po czym można powrócić do przerwanej wcześniej stymulacji.

Aby uniknąć problemów z wytryskiem, przed rozpoczęciem stosunku można również dokonać masturbacji. Po tej czynności penis jest bowiem znacznie mniej wrażliwy na bodźce, dzięki czemu czas wytrysku znacznie się wydłuża.

Zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk – psychoterapia

Jak zostało wielokrotnie wspomniane, przedwczesny wytrysk zależy od zróżnicowanych czynników. W przypadku zaburzeń erekcji bądź problemów z szybką ejakulacją, które występują zmiennie, dobrym rozwiązaniem może okazać się psychoedukacja.

W czasie psychoterapii omawia się bowiem ewentualne przyczyny takiego stanu, które mogą wynikać na przykład z długiego okresu abstynencji seksualnej. W przypadku szybkiej ejakulacji wpływ na nią mogą mieć też zaburzenia lękowe. Stosowane leki przeciwdepresyjne mogą wówczas pomóc, chociaż farmakoterapia powinna być połączona z kontrolą specjalisty – na przykład psychologa.

Leczenie przedwczesnego wytrysku – jakie są szanse?

Leczenie farmakologiczne może przynieść spore efekty i wyeliminować przynajmniej częściowo dolegliwości związane z przedwczesnym wytryskiem. Przebieg leczenia zależy jednak przede wszystkim od rodzaju schorzenia oraz jego przyczyn – zwłaszcza tych chorobowych.

Warto jeszcze dodać, że całkowita rezygnacja z leczenia może sprawić, że problem nie tylko będzie nawracał, ale również będzie utrzymywał się przez całe życie. Wdrożenie leków oraz cykliczne ćwiczenia mogą przynieść każdemu mężczyźnie znaczną poprawę.

Jaki lekarz wyleczy z przedwczesnego wytrysku?

Wielu mężczyzn uważa, że przedwczesny wytrysk jest schorzeniem bardzo wstydliwym, przez co nie podejmuje żadnych działań w celu wyleczenia tego stanu. Konsultacja z lekarzem jest pierwszym krokiem do tego, by przynajmniej częściowo pozbyć się problemu!

Warto jeszcze pamiętać, że długie utrzymywanie się wczesnej ejakulacji może także świadczyć o rozroście gruczołu krokowego bądź innych chorobach. Tego typu schorzenia należy niezwłocznie leczyć, gdyż mogą po prostu stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Pojedynczy przypadek zbyt wczesnej ejakulacji, która nastąpiła w czasie rozpoczęcia penetracji nowej partnerki bądź po długim okresie abstynencji, nie powinna niepokoić. Takie zdarzenie nie wymaga również konsultacji z lekarzem, gdyż okresowe zaburzenia wytrysku są czymś normalnym. Utrzymywanie się tego problemu jest jednak jasnym sygnałem, że czas na wizytę u specjalisty.

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Diagnostyka u lekarza

W przypadku utrzymujących się przez dłuższy czas problemów z wczesnym wytryskiem, konieczna będzie przede wszystkim wizyta u lekarza rodzinnego. Na podstawie zebranego wywiadu dotyczącego objawów oraz ewentualnych chorób współistniejących, będzie on w stanie określić konkretny rodzaj zaburzenia.

Skuteczna diagnostyka to także wykluczenie zaburzeń endokrynologicznych czy neurologicznych – w tym celu konieczne będzie przeprowadzenie rozmaitych badań. Jednym z nich jest zbadanie okolic intymnych pacjenta pod kątem ewentualnych wad anatomicznych czy problemów z czuciem skórnym.

Tak przeprowadzona diagnostyka wykaże, czy konieczne będą kolejne badania laboratoryjne czy wizyta u specjalisty – na przykład endokrynologa, neurologa bądź psychiatry.

Jakie mogą być skutki przedwczesnego wytrysku?

Zaburzenie związane z przedwczesnym wytryskiem jest przede wszystkim podstawą do tego, by wykonać wszelkie możliwe badania pod kątem chorób współistniejących. Długie utrzymywanie się takiego stanu może również wpłynąć bardzo negatywnie na stan psychiczny pacjenta. Może on bowiem nie odczuwać przyjemności ze stosunku seksualnego, a także po prostu bać się kolejnych zbliżeń. Obniżona samoocena może jeszcze bardziej pogłębiać problem z wytryskiem.

Skutki przedwczesnego wytrysku mogą być dotkliwe również dla partnerki mężczyzny. Może ona bowiem czuć się odrzucona bądź po prostu nieatrakcyjna. W takiej sytuacji konieczna będzie szczera rozmowa, która pomoże zrozumieć uczucia obu stron. Mężczyzna musi uświadomić sobie, że jego problem da się w pewnym stopniu wyeliminować. Do tego jednak niezbędna będzie rozmowa z lekarzem, co dla wielu osób jest zbyt trudne.

 

Wizyta u lekarza – czy jest konieczna?

Sama rozmowa z lekarzem o problemach w czasie stosunku seksualnego – a w szczególności niemożności zaspokojenia partnerki, jest dla wielu mężczyzn sporym wyzwaniem. Wielu z nich wstydzi się tego schorzenia, przez co nie zamierza w ogóle stosować żadnego leczenia.

Rozmowa z lekarzem jest konieczna do tego, by przynajmniej częściowo wyeliminować objawy tego problemu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w wielu przypadkach nie jest to łatwe. Zdarza się także, że dana osoba nie ma po prostu czasu na to, by wybrać się na stacjonarną wizytę u lekarza. Idealnym rozwiązaniem w takiej dość skomplikowanej sytuacji, jest skorzystanie z proponowanej przez nas wizyty online.

Porada przez internet

Zatrudnieni u nas specjaliści posiadają ogromną wiedzę z różnych specjalistycznych dziedzin medycznych, zatem z pewnością będą w stanie doradzić każdemu najlepszą formę leczenia. Wizyta internetowa zawsze przebiega w komfortowych i spokojnych warunkach. Dzięki temu mężczyzna będzie mógł swobodnie opowiadać o swoich problemach z wytryskiem. Będzie miał również pewność, że zostanie wysłuchany i otrzyma odpowiednie wsparcie.

Lekarz taki przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, który niezbędny jest do wdrożenia najbardziej odpowiedniego leczenia. Specjaliści w czasie porady online mogą także wystawić receptę online!

Jak uzyskać receptę online?

Uzyskanie dokumentu, który uprawniałby do wykupienia niezbędnych leków, nie jest wcale trudne! Na podstawie przeprowadzonych badań oraz rozmowy z pacjentem, lekarz może bowiem zalecić odpowiednią do rodzaju problemów ze wzwodem farmakoterapię.

Wystawiony internetowo dokument ma dokładnie taką samą moc, co recepta wypisana przez lekarza podczas wizyty stacjonarnej. Pacjent może zatem wykupić niezbędne leki w dowolnym dla siebie momencie. Korzystanie z porad online jest bardzo wygodne i komfortowe – przekonaj się o tym sam!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rabijewski, M. (2013). Dapoksetyna w leczeniu przedwczesnego wytrysku.
  2. Hatzimouratidis, K., Eardley, I., & Giuliano, F. (2015). Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Właściciel portalu e-recepta.net jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000253476.