Ilu mężczyzn ma problem z przedwczesnym wytryskiem i jak sobie z nim poradzić
Dodano:

17 lipca, 2022
11:00
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:47

Przedwczesny wytrysk – ogólna charakterystyka

Wytrysk przedwczesny, podobnie jak zaburzenia erekcji, to najczęściej występujące dysfunkcje seksualne u mężczyzn. Co ciekawe, takie problemy występować mogą nawet u co trzeciego mężczyzny!

Większość takich przypadków spowodowana jest przede wszystkim dość nierealnymi oczekiwaniami co do swojego życia seksualnego. W istocie faktyczny problem, który może wpływać bezpośrednio na nieregularne współżycie, może mieć od pięciu do około dziesięciu procent płci męskiej.

Jakie są cechy wczesnej ejakulacji?

Zbyt wczesna ejakulacja posiada trzy charakterystyczne cechy. Przedwczesny wytrysk występuje wówczas jeszcze przed penetracją lub zaraz po rozpoczęciu penetracji pochwy. W niektórych przypadkach może dochodzić do ejakulacji jeszcze przed rozpoczęciem stosunku seksualnego.

Przedwczesny wytrysk oznacza w wielu przypadkach również brak kontroli nad nim. Ma to znaczący wpływ na pojawienie się problemów w relacji z partnerka. Towarzyscy temu stres oraz lęk, co z kolei może doprowadzić do traumy.

przedwczesny wytrysk

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje przedwczesnego wytrysku

Oprócz wymienionych wyżej rozróżnień zaburzeń wytrysku według wskaźnika IELT, dokonuje się także klasyfikacji opartej na czasie wystąpienia przedwczesnego wytrysku oraz konkretnych sytuacji, w jakich się on pojawia.

Przedwczesny wytrysk pierwotny

Następuje on wcześniej niż penetracja; pojawia się bowiem na samym początku aktywności seksualnej, a jego nieleczenie sprawia, że zaburzenie tego typu może utrzymywać się przez całe życie.

Przedwczesny wytrysk wtórny

Może mieć miejsce wówczas, gdy doszło do niezaburzonej niczym aktywności seksualnej. W takim przypadku zaburzeń erekcji wytrysk przedwczesny może mieć nagły początek, a czas IELT może się stopniowo skracać.

Wytrysk uogólniony i inne

Wyróżnia się jeszcze przedwczesny wytrysk uogólniony, który występuje podczas każdego stosunku seksualnego, niezależnie od rodzaju stymulacji, która powoduje erekcję.

Istnieje również inny przedwczesny wytrysk – przyczyny takiego zaburzenia mogą mieć związek z tą samą partnerką bądź pewnym rodzajem stymulacji. Mówi się wówczas o przedwczesnym wytrysku sytuacyjnym.

Na zaburzenia związane z wytryskiem mogą mieć również wpływ czynniki somatyczne, a także predyspozycje genetyczne.

Podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu należy przede wszystkim wykluczyć zaburzenia nerwicowe oraz przyczyny psychogenne.

Na nieregularne współżycie mogą też mieć wpływ różne choroby układu moczowo płciowego, na przykład zapalenie cewki moczowej czy przerost prostaty.

Czy to na pewno zaburzenia wytrysku?

Często zdarza się również, że wczesny wytrysk jest subiektywnym wrażeniem pacjenta bądź występuje dość nieregularnie.

W takich sytuacjach badanie IELT wykazuje zazwyczaj prawidłowy czas wytrysku, a mimo to mężczyzna uważa, że konieczne jest przedłużenie stosunku.

Niepotwierdzone badaniami problemy kwalifikują się do wizyty u psychologa – wówczas leczenie opiera się głównie na terapii.

przedwczesny wytrysk

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Konkretne przyczyny przedwczesnego wytrysku nie są do końca znane. Patomechanizm tego zaburzenia prawdopodobnie ma związek z układem serotoninergicznym, który steruje mechanizmem zapobiegającym szybkiej ejakulacji.

Zaburzenia hormonalne mogą zatem być w wielu sytuacjach odpowiedzialne za to, czy masz wytrysk.

Tego typu zaburzenia pojawiają się również w przypadku nadczynności tarczycy. Leczenie farmakologiczne w takiej sytuacji zakłada przede wszystkim wyrównanie pracy tarczycy, dzięki czemu możliwe jest ustąpienie tej niekomfortowej dolegliwości, jaką jest przedwczesny wytrysk. Przyczyny, które mają wpływ na szybki wytrysk, to także czynniki psychogenne.

Czynniki psychogenne

Przedwczesny wytrysk może pojawić się w wyniku zaburzeń lękowych, złej relacji z partnerką, a także braku doświadczenia seksualnego. Również traumatyczne przeżycia podczas inicjacji seksualnej mogą mieć wpływ na to, że stosunek seksualny trwa zbyt krótko.

U wielu mężczyzn występują również zaburzenia nastroju i strach przed ciążą, przez co trudno jest odpowiednio przedłużyć stosunek.

Istotnym aspektem problemów z przedwczesnym wytryskiem jest także podłoże somatyczne. Mowa tu o chorobach ciała, takich jak nadciśnienie tętnicze, udar mózgu w przeszłości, cukrzyca, schorzenia neurologiczne, jak również nadczynność tarczycy.

Jak wyeliminować przedwczesny wytrysk?

W leczeniu przedwczesnego wytrysku najważniejsze jest przede wszystkim osiągnięcie satysfakcji seksualnej ze współżycia, które powinno wyeliminować ewentualny lęk przed zbliżeniem czy dyskomfort w trakcie jego trwania.

Farmakologiczne opóźnienie wytrysku powinno być jednak poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem, a także diagnostyką.

Przeprowadzenie badań zleconych przez lekarza ma na celu przede wszystkich wskazanie, czy przy problemach po rozpoczęciu stosunku nie pojawiają się jeszcze inne schorzenia.

Sprawdza się zatem, czy pacjent nie cierpi na przykład na zapalenie prostaty, które powoduje przedwczesny wytrysk.

Leczenie zaburzeń ejakulacji zależy głównie od oczekiwań samego pacjenta. Najczęściej przepisywana jest farmakoterapia doustna. Lekarz specjalista powinien jednak każdorazowo poinformować swojego pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych, które mogą pojawić się w czasie stosowania leków.

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Aby skutecznie opóźnić wytrysk, najczęściej stosuje się preparaty farmakologiczne. Zazwyczaj przepisuje się wybraną dawkę inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI.

Mechanizm działania tych leków polega na tym, że wpływają na wzrost stężenia serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, co z kolei może przedłużyć stosunek.

Zarejestrowaną substancją czynną w leczeniu przedwczesnego wytrysku, jest dapoksetyna. Osiągnięcie zamierzonego efektu może pojawić się już po tygodniu stosowania leków z tym składnikiem. Dapoksetynę zazwyczaj przyjmuje się codziennie, a dawka leku ustalana jest bezpośrednio przez lekarza prowadzącego.

Innym sposobem jest przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych na przedwczesny wytrysk. Leczenie takie obejmuje przede wszystkim leki z grupy TLPD, czyli na przykład klomipraminę. Zapisuje się je również osobom, które zmagają się z zaburzeniami nastroju.

Preparaty do stosowania miejscowego

Na rynku wyrobów farmaceutycznych znaleźć można także preparaty do stosowania miejscowego, które pomagają również na zaburzenia erekcji. Mają one w składzie substancje znieczulające, które mogą znacząco wpłynąć na opóźnienie wytrysku.

Kremy i spraye tego typu nakłada się w grubej warstwie na skórę prącia – najczęściej do trzydziestu minut przed stosunkiem. Co ważne, preparat ten może zadziałać również na partnerkę, zatem należy każdorazowo używać prezerwatywy.

Jak się uchronić przed przedwczesnym wytryskiem?

Wielu pacjentów wybiera także inne sposoby leczenia. Do farmakoterapii warto dołożyć techniki behawioralne, które z pewnością przyniosą ulgę pacjentom, u których występuje przedwczesny wytrysk.

Istnieją dwie metody takich technik i każda stanowi swego rodzaju modyfikację treningów masturbacyjnych, mogących w przyszłości wydłużyć stosunek.

Pierwsza z nich polega na stymulacji prącia przez samego pacjenta bądź jego partnerkę. Pozytywne efekty mogą pojawić się także podczas stymulacji, która przypomina samą masturbację. W momencie, gdy pojawia się poczucie zbliżającej się ejakulacji, wówczas należy chwilowo zaprzestać stymulacji do momentu, gdy owo uczucie minie.

Istnieje również technika uciskowa, która polega głównie na tym, że gdy narasta podniecenie i zbliża się wytrysk, należy ucisnąć żołądź prącia. Po tym, jak uczucie minie, należy zaprzestać wykonywania ruchów w tej okolicy, po czym można powrócić do przerwanej wcześniej stymulacji.

Aby uniknąć problemów z wytryskiem, przed rozpoczęciem stosunku można również dokonać masturbacji. Po tej czynności penis jest bowiem znacznie mniej wrażliwy na bodźce, dzięki czemu czas wytrysku znacznie się wydłuża.

Zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk – psychoterapia

Jak zostało wielokrotnie wspomniane, przedwczesny wytrysk zależy od zróżnicowanych czynników. W przypadku zaburzeń erekcji bądź problemów z szybką ejakulacją, które występują zmiennie, dobrym rozwiązaniem może okazać się psychoedukacja.

W czasie psychoterapii omawia się bowiem ewentualne przyczyny takiego stanu, które mogą wynikać na przykład z długiego okresu abstynencji seksualnej. W przypadku szybkiej ejakulacji wpływ na nią mogą mieć też zaburzenia lękowe. Stosowane leki przeciwdepresyjne mogą wówczas pomóc, chociaż farmakoterapia powinna być połączona z kontrolą specjalisty – na przykład psychologa.

Jaki lekarz wyleczy z przedwczesnego wytrysku?

Wielu mężczyzn uważa, że przedwczesny wytrysk jest schorzeniem bardzo wstydliwym, przez co nie podejmuje żadnych działań w celu wyleczenia tego stanu. Konsultacja z lekarzem jest pierwszym krokiem do tego, by przynajmniej częściowo pozbyć się problemu!

Warto jeszcze pamiętać, że długie utrzymywanie się wczesnej ejakulacji może także świadczyć o rozroście gruczołu krokowego bądź innych chorobach. Tego typu schorzenia należy niezwłocznie leczyć, gdyż mogą po prostu stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Pojedynczy przypadek zbyt wczesnej ejakulacji, która nastąpiła w czasie rozpoczęcia penetracji nowej partnerki bądź po długim okresie abstynencji, nie powinna niepokoić.

Takie zdarzenie nie wymaga również konsultacji z lekarzem, gdyż okresowe zaburzenia wytrysku są czymś normalnym. Utrzymywanie się tego problemu jest jednak jasnym sygnałem, że czas na wizytę u specjalisty.

Jakie mogą być skutki przedwczesnego wytrysku?

Zaburzenie związane z przedwczesnym wytryskiem jest przede wszystkim podstawą do tego, by wykonać wszelkie możliwe badania pod kątem chorób współistniejących.

Długie utrzymywanie się takiego stanu może również wpłynąć bardzo negatywnie na stan psychiczny pacjenta.

Może on bowiem nie odczuwać przyjemności ze stosunku seksualnego, a także po prostu bać się kolejnych zbliżeń. Obniżona samoocena może jeszcze bardziej pogłębiać problem z wytryskiem.

Skutki przedwczesnego wytrysku mogą być dotkliwe również dla partnerki mężczyzny. Może ona bowiem czuć się odrzucona bądź po prostu nieatrakcyjna.

W takiej sytuacji konieczna będzie szczera rozmowa, która pomoże zrozumieć uczucia obu stron.

Mężczyzna musi uświadomić sobie, że jego problem da się w pewnym stopniu wyeliminować. Do tego jednak niezbędna będzie rozmowa z lekarzem, co dla wielu osób jest zbyt trudne.

przedwczesny wytrysk

Wizyta u lekarza – czy jest konieczna?

Sama rozmowa z lekarzem o problemach w czasie stosunku seksualnego – a w szczególności niemożności zaspokojenia partnerki, jest dla wielu mężczyzn sporym wyzwaniem.

Wielu z nich wstydzi się tego schorzenia, przez co nie zamierza w ogóle stosować żadnego leczenia.

Rozmowa z lekarzem jest konieczna do tego, by przynajmniej częściowo wyeliminować objawy tego problemu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w wielu przypadkach nie jest to łatwe.

Zdarza się także, że dana osoba nie ma po prostu czasu na to, by wybrać się na stacjonarną wizytę u lekarza. Idealnym rozwiązaniem w takiej dość skomplikowanej sytuacji, jest skorzystanie z proponowanej przez nas wizyty online.

Porada przez internet

Zatrudnieni u nas specjaliści posiadają ogromną wiedzę z różnych specjalistycznych dziedzin medycznych, zatem z pewnością będą w stanie doradzić każdemu najlepszą formę leczenia.

Wizyta internetowa zawsze przebiega w komfortowych i spokojnych warunkach.

Dzięki temu mężczyzna będzie mógł swobodnie opowiadać o swoich problemach z wytryskiem. Będzie miał również pewność, że zostanie wysłuchany i otrzyma odpowiednie wsparcie.

Lekarz taki przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, który niezbędny jest do wdrożenia najbardziej odpowiedniego leczenia.

Specjaliści w czasie porady online mogą także wystawić receptę online!

Jak uzyskać receptę online?

Uzyskanie dokumentu, który uprawniałby do wykupienia niezbędnych leków, nie jest wcale trudne!

Na podstawie przeprowadzonych badań oraz rozmowy z pacjentem, lekarz może bowiem zalecić odpowiednią do rodzaju problemów ze wzwodem farmakoterapię.

Wystawiony internetowo dokument ma dokładnie taką samą moc, co recepta wypisana przez lekarza podczas wizyty stacjonarnej.

Pacjent może zatem wykupić niezbędne leki w dowolnym dla siebie momencie.

Korzystanie z porad online jest bardzo wygodne i komfortowe – przekonaj się o tym sam!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Hatzimouratidis, K., Eardley, I., Giuliano, F., Moncada, I., & Salonia, A. (2015). Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk.
  2. Rabijewski, M. (2013). Dapoksetyna w leczeniu przedwczesnego wytrysku.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację