Priligy
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym preparatu, jego składem, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
leczenie przedwczesnego wytrysku |
Postać |
tabletki powlekane |
Dawka |
30 mg, 60 mg |
Substancja czynna |
dapoksetyna |
Ulotka do pobrania |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Priligy to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Zdarza się też, że preparat klasyfikowany jest jako lek urologiczny. Swoje działanie opiera na dapoksetynie. Lek dostępny jest w postaci tabletek powlekanych tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznym. Stosuje się go w celu leczenia przedwczesnego wytrysku u dorosłych mężczyzn w przedziale wiekowym 18-64 lata. W Polsce dostępne są dwa warianty opakowań leku. Tabletki powlekane dostępne są w liczbie trzech sztuk i mogą zawierać 30 lub 60 mg substancji czynnej.
Cena leku Priligy zależy od marży narzuconej przez aptekę. Zgodnie z przepisani refundacyjnymi obowiązującymi od 1 września 2023 roku preparat Priligy nie podlega refundacji na żadnym poziomie. Oznacza to, że pacjent musi ponieść całkowitą cenę jego zakupu. Poniżej przedstawiono średnią cenę dostępnych opakowań:
Priligy zawiera substancję czynną dapoksetynę. W zależności od wybranego wariantu, w jednej tabletce jest 30 lub 60 mg substancji czynnej w postaci chlorowodorku. Ponadto w tabletki powlekane zawierają takie substancje pomocnicze jak: krzemionka koloidalna bezwodna, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, dwutlenek tytanu E171, hypromeloza 15 cP, triacetyna, tlenek żelaza żółty E172 oraz tlenek żelaza czarny E172.
Obecnie lek Priligy nie ma zamienników. Na rynku dostępne są jednak inne preparaty stosowane w leczeniu przedwczesnego wytrysku. Wśród nich znajdują się m.in.: Parogen, Rexetin, Seroxat (zawierają paroksetynę), Seronil, Bioxetin, Fluxemed (zawierają fluoksetynę), Zoloft, Asentra i Sertagen (zawierają sertralinę).
Preparat Priligy przeznaczony jest do stosowania u mężczyzn w wieku 18-64 lata. Mechanizm działania leku polega na wydłużeniu czasu potrzebnego do wytrysku. Ponadto pomaga w utrzymaniu kontroli nad wytryskiem. Dzięki temu wyraźnie poprawia się jakość życia seksualnego mężczyzny i jego partnerki, a także redukuje się uczucie napięcia, przygnębienia spowodowanego przedwczesnym wytryskiem oraz frustracji. Za mechanizm działania leku Priligy odpowiada dapoksetyna. Ten selektywny inhibior wychwytu zwrotnego serotoniny prowadzi do lepszej kontroli stężenia serotoniny w wybranych miejscach w mózgu, dzięki czemu mężczyźnie dużo łatwiej kontrolować wytrysk i wydłużyć stosunek.
Podstawowe wskazanie do stosowania leku Priligy to leczenie przedwczesnego wytrysku u dorosłych mężczyzn. Odpowiednie stosowanie leku pomaga w zachowaniu zwiększonej kontroli nad tym zjawiskiem oraz przekłada się na wyraźną poprawę jakości życia pacjenta. Ze względu na skład i działanie preparatu Priligy, należy przyjmować go tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
O zastosowaniu leku Priligy decyduje lekarz prowadzący. Pacjent powinien stosować się do jego zaleceń. Standardowa dawka leku to 30 mg. W wybranych przypadkach lekarz może zwiększyć ją do 60 mg. Tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody na 1-3 godziny przed podjęciem aktywności seksualnej. Nie można stosować leku częściej niż raz na dobę. Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku Priligy, ponieważ nie zwiększa to skuteczności działania preparatu i może powodować działania niepożądane. Jeżeli po zastosowaniu leku Priligy doszło do omdlenia, to pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. W takiej sytuacji niezbędne może być zmienienie stosowanego preparatu.
Oczywiście istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Priligy. Preparat nie może być przyjmowany przez mężczyzn, którzy wykazują reakcję nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek innych składnik. Ponadto wśród przeciwwskazań do przyjmowania tabletek powlekanych Priligy wymienia się:
stosowanie takich leków jak: tiorydazyna (w leczeniu schizofrenii), tryptofan (lek nasenny), inhibitory monoaminooksydazy (w leczeniu depresji), inne leki stosowane w leczeniu depresji, tramadol (w leczeniu silnego bólu), lit (w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych), linezolid (w leczeniu zakażeń), leki stosowane w leczeniu migren, ziele dziurawca zwyczajnego, niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych, niektóre leki stosowane w leczeniu HIV. Ponadto występują sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Priligy. Dotyczy to pacjentów, u których występują poniższe stany:
Decyzję o wdrożeniu leku Priligy zawsze podejmuje lekarz prowadzący, który ma na względzie bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta.
Podczas terapii należy stosować się do zaleceń lekarza. Przed zażyciem tabletki nie wolno pić soku grejpfrutowego przez minimum 24 godziny. Ponadto tabletka powlekana powinna być popijana pełną szklanką wody. Podczas stosowania preparatu rekomenduje się zaprzestanie spożywania alkoholu, ponieważ może to powodować niepokojące skutki uboczne. Oprócz tego lek Priligy może być przyjmowany niezależnie od posiłków.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko dlatego, że Priligy może wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi w leczeniu innych schorzeń. W wybranych przypadkach łączenie preparatów jest przeciwwskazane. Leku nie należy stosować razem z takimi środkami jak:
Ponadto szczególne środki ostrożności należy zachować przy łączeniu Priligy z:
Lekarz powinien wiedzieć również o takich preparatach jak:
Pacjent powinien dokładnie zapoznać się z listą przygotowaną na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Lek Priligy może powodować występowanie działań niepożądanych. Ich rodzaj i skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Przykładowe skutki uboczne związane z lekiem Priligy to m.in.:
Jeżeli u pacjenta występują: napady drgawkowe, zmiany nastroju, myśli samobójcze, zawroty głowy spowodowane zmianą pozycji na stojącą lub omdlenia, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wszystkie zaobserwowane działania niepożądane zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien się z nią zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania Priligy.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.