Impotencja w młodym wieku: przyczyny, charakterystyka, leczenie
Dodano:

13 marca, 2023
11:51
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
11:51

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn 

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mogą wiązać się z występowaniem różnego rodzaju problemów. Potencja stanowi określenie ogólnej zdolności mężczyzn do podjęcia prawidłowego, satysfakcjonującego stosunku seksualnego. W tym znaczeniu stosunek obejmuje moment osiągnięcia wzwodu, utrzymania erekcji oraz zakończenia współżycia poprzez wytrysk (ejakulację). Należy wskazać, że zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mogą wiązać się zarówno ze stałą, jak i nawracającą niemożnością uzyskania wzwodu lub utrzymania erekcji podczas stosunku seksualnego. W tym znaczeniu zaburzenia erekcji mogą objawiać się w postaci obniżonego libido, zaburzeń erekcji w postaci słabego wzwodu lub jego braku, przedwczesnej erekcji, a także kłopotami w osiągnięciu orgazmu oraz nieprawidłowym przebiegiem aktu seksualnego. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny impotencji u 30-latka 

Przyczyny impotencji w młodym wieku, u 30-latka lub 20-latka mogą mieć różne podłoże. W tym znaczeniu przyczyną zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn mogą być zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne, które odgrywają równie istotną rolę. Należy jednak wskazać, że nie można wykluczyć, że powodem braku erekcji w młodym wieku lub słabej potencji jest poważna choroba. Z tego względu pojawienie się zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn stanowi bezwzględną przesłankę do konsultacji lekarskiej i ustalenia podłoża problemu.  

Bardzo często przyczyny zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn w wieku 20., 30. lat związane są z czynnikami psychicznymi. Dlatego też podłoża problemów doszukiwać się można w impotencji psychogennej. W tym znaczeniu psychogenne źródła problemów z erekcją wiążą się bezpośrednio z odczuwaniem silnego stresu mogącego mieć związek z charakterem wykonywanej pracy, ale również inicjacją seksualną. Należy zatem wskazać, że impotencja w młodym wieku może być wynikiem stresu związanego z inicjacją seksualną oraz brakiem doświadczenia w sferze seksualnej, a także niskim poczuciu własnej wartości i samoocenie. Równie często jednak podłoże problemów z erekcją związane jest z permanentnym stresem, nerwicami, przemęczeniem, a także niewystarczającą ilością snu. Ponadto impotencja w młodym wieku może być również wynikiem traumatycznych doświadczeń, wśród których wymienić można między innymi wcześniejsze niepowodzenia seksualne czy molestowanie. 

Przyczyny impotencji u 20-latka czy 30-latka mogą wiązać się również z występowaniem chorób. Okazuje się bowiem, że zaburzenia erekcji wynikać mogą z problemów z: 

  • układem krążenia, np. wysokim ciśnieniem tętniczym lub miażdżycą, 
  • zaburzeniami hormonalnymi, przede wszystkim niskim poziom testosteronu bądź zwiększoną produkcją prolaktyny, 
  • cukrzycą, ponieważ wysoki poziom glukozy we krwi może negatywnie wpływać na stan naczyń krwionośnych. 

Nie bez znaczenia dla zaburzeń erekcji ma również zażywanie steroidów i niektórych leków. Dodatkowo przyczyny zaburzeń erekcji mogą być również związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. W tym znaczeniu za problemy z potencją w tym przypadku najczęściej odpowiada otyłość, nieodpowiednia dieta, a także używki – alkohol i papierosy. Stosunkowo często obserwuje się zależność między impotencją a paleniem papierosów. Należy jednak wskazać, że przyczyną impotencji w młodym wieku może być również oziębłość seksualna, która wiąże się z brakiem odczuwania zainteresowanie aspektami seksualnymi. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć impotencję w młodym wieku? 

Wystąpienie problemów z potencją w młodym wieku należy skonsultować z lekarzem. Leczenie impotencji w młodym wieku poprzedzone jest przeprowadzeniem dokładnego, szczegółowego wywiadu lekarskiego, który pozwala na diagnozę problemu i rozpoznanie podłoża przyczyny problemów z erekcją – słabego wzwodu lub jego braku bądź przedwczesnego wytrysku. W przypadku, kiedy problemy z potencją mają podłoże psychogenne, wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia u psychologa lub psychoterapeuty. Natomiast w sytuacji, kiedy problemy z erekcją związane są z chorobami, konieczne jest wyeliminowani źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Doraźnie problemy z potencją mogą być niwelowane poprzez zastosowanie tabletek na potencję, które dostępne są w aptekach bez recepty. Farmaceutyki takie przyjmowane są na krótko przed stosunkiem, dzięki czemu poprawiają jakość erekcji, a także długość wzwodu, dzięki czemu umożliwiają odbycie satysfakcjonującego zbliżenia. Leki na zaburzenia erekcji najczęściej zawierają w składzie sildenafil lub tadalafil. Niemniej jednak ze względu na fakt, że impotencja w młodym wieku bardzo często wynika ze stylu życia, warto wprowadzić zmiany w diecie oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną. 

 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Witusik A, Pietras T, Felchner, „Zaburzenia wzwodu u nieleczonych farmakologicznie młodych mężczyzn z zaburzeniami nastroju a masa ciała”, Seksuologia Polska. 2009;7(1):15-18
  2. Rabijewski M., „Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, Przegląd Urologiczny. 2006;4 (38):46-50
  3. Grabski B, Cichoń W., „Zaburzenia erekcji”, dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji
  4. Izdebski Z., „Objawy i trudności w życiu seksualnym”, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006;32
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację