Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Impotencja w młodym wieku: przyczyny, charakterystyka, leczenie

Impotencja, wbrew panującym przekonaniom, nie jest domeną wyłącznie starszych mężczyzn. Okazuje się bowiem, że coraz częstszym zjawiskiem są problemy z potencją w młodym wieku. Niemniej jednak podłoże problemów z potencją w przypadku młodych mężczyzn związane jest z innymi przyczynami. Niezależnie jednak od podłoża problemów, impotencja stanowi poważną dolegliwości, która negatywnie wpływa na młodych mężczyzn, przekładając się na dyskomfort psychiczny oraz wpływając na obniżenie pewności siebie. Pojawiają się zatem pytania, jakie są przyczyny impotencji u młodych mężczyzn? Jak leczyć zaburzenia erekcji w młodym wieku?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn 

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mogą wiązać się z występowaniem różnego rodzaju problemów. Potencja stanowi określenie ogólnej zdolności mężczyzn do podjęcia prawidłowego, satysfakcjonującego stosunku seksualnego. W tym znaczeniu stosunek obejmuje moment osiągnięcia wzwodu, utrzymania erekcji oraz zakończenia współżycia poprzez wytrysk (ejakulację). Należy wskazać, że zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mogą wiązać się zarówno ze stałą, jak i nawracającą niemożnością uzyskania wzwodu lub utrzymania erekcji podczas stosunku seksualnego. W tym znaczeniu zaburzenia erekcji mogą objawiać się w postaci obniżonego libido, zaburzeń erekcji w postaci słabego wzwodu lub jego braku, przedwczesnej erekcji, a także kłopotami w osiągnięciu orgazmu oraz nieprawidłowym przebiegiem aktu seksualnego. 

Przyczyny impotencji u 30-latka 

Przyczyny impotencji w młodym wieku, u 30-latka lub 20-latka mogą mieć różne podłoże. W tym znaczeniu przyczyną zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn mogą być zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne, które odgrywają równie istotną rolę. Należy jednak wskazać, że nie można wykluczyć, że powodem braku erekcji w młodym wieku lub słabej potencji jest poważna choroba. Z tego względu pojawienie się zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn stanowi bezwzględną przesłankę do konsultacji lekarskiej i ustalenia podłoża problemu.  

Bardzo często przyczyny zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn w wieku 20., 30. lat związane są z czynnikami psychicznymi. Dlatego też podłoża problemów doszukiwać się można w impotencji psychogennej. W tym znaczeniu psychogenne źródła problemów z erekcją wiążą się bezpośrednio z odczuwaniem silnego stresu mogącego mieć związek z charakterem wykonywanej pracy, ale również inicjacją seksualną. Należy zatem wskazać, że impotencja w młodym wieku może być wynikiem stresu związanego z inicjacją seksualną oraz brakiem doświadczenia w sferze seksualnej, a także niskim poczuciu własnej wartości i samoocenie. Równie często jednak podłoże problemów z erekcją związane jest z permanentnym stresem, nerwicami, przemęczeniem, a także niewystarczającą ilością snu. Ponadto impotencja w młodym wieku może być również wynikiem traumatycznych doświadczeń, wśród których wymienić można między innymi wcześniejsze niepowodzenia seksualne czy molestowanie. 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Przyczyny impotencji u 20-latka czy 30-latka mogą wiązać się również z występowaniem chorób. Okazuje się bowiem, że zaburzenia erekcji wynikać mogą z problemów z: 

  • układem krążenia, np. wysokim ciśnieniem tętniczym lub miażdżycą, 
  • zaburzeniami hormonalnymi, przede wszystkim niskim poziom testosteronu bądź zwiększoną produkcją prolaktyny, 
  • cukrzycą, ponieważ wysoki poziom glukozy we krwi może negatywnie wpływać na stan naczyń krwionośnych. 

Nie bez znaczenia dla zaburzeń erekcji ma również zażywanie steroidów i niektórych leków. Dodatkowo przyczyny zaburzeń erekcji mogą być również związane z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. W tym znaczeniu za problemy z potencją w tym przypadku najczęściej odpowiada otyłość, nieodpowiednia dieta, a także używki – alkohol i papierosy. Stosunkowo często obserwuje się zależność między impotencją a paleniem papierosów. Należy jednak wskazać, że przyczyną impotencji w młodym wieku może być również oziębłość seksualna, która wiąże się z brakiem odczuwania zainteresowanie aspektami seksualnymi. 

Jak leczyć impotencję w młodym wieku? 

Wystąpienie problemów z potencją w młodym wieku należy skonsultować z lekarzem. Leczenie impotencji w młodym wieku poprzedzone jest przeprowadzeniem dokładnego, szczegółowego wywiadu lekarskiego, który pozwala na diagnozę problemu i rozpoznanie podłoża przyczyny problemów z erekcją – słabego wzwodu lub jego braku bądź przedwczesnego wytrysku. W przypadku, kiedy problemy z potencją mają podłoże psychogenne, wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia u psychologa lub psychoterapeuty. Natomiast w sytuacji, kiedy problemy z erekcją związane są z chorobami, konieczne jest wyeliminowani źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Doraźnie problemy z potencją mogą być niwelowane poprzez zastosowanie tabletek na potencję, które dostępne są w aptekach bez recepty. Farmaceutyki takie przyjmowane są na krótko przed stosunkiem, dzięki czemu poprawiają jakość erekcji, a także długość wzwodu, dzięki czemu umożliwiają odbycie satysfakcjonującego zbliżenia. Leki na zaburzenia erekcji najczęściej zawierają w składzie sildenafil lub tadalafil. Niemniej jednak ze względu na fakt, że impotencja w młodym wieku bardzo często wynika ze stylu życia, warto wprowadzić zmiany w diecie oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną. 

 

Źródła:
  1. Witusik A, Pietras T, Felchner, „Zaburzenia wzwodu u nieleczonych farmakologicznie młodych mężczyzn z zaburzeniami nastroju a masa ciała”, Seksuologia Polska. 2009;7(1):15-18
  2. Rabijewski M., „Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, Przegląd Urologiczny. 2006;4 (38):46-50
  3. Grabski B, Cichoń W., „Zaburzenia erekcji”, dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji
  4. Izdebski Z., „Objawy i trudności w życiu seksualnym”, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006;32
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację