Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Palenie a impotencja: jak papierosy wpływają na problemy z erekcją?

Zaburzenia erekcji i problemy z potencją stanowią częstą dolegliwość nie tylko wśród starszych, ale również młodych mężczyzn. Przyczyny problemów z potencją mogą mieć różne podłoże. W tym znaczeniu czynnikami powodującymi zaburzenia erekcji mogą być nie tylko zmiany hormonalne, krążeniowe czy też neurogenne, ale również związane z prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Okazuje się bowiem, że na problemy z potencją wpływ może mieć zarówno niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, jak i używki – papierosy, alkohol i narkotyki. Pojawiają się zatem pytania, jak palenie tytoniu wpływa na potencję? Czy palenie zwiększa ryzyko impotencji? Jaka jest interakcja między paleniem papierosów a potencją?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Papierosy a impotencja

Palenie tytoniu negatywnie wpływa na zdrowie, również na sprawność seksualną. W tym znaczeniu związki toksyczne, które zawarte są w papierosach, przyczyniają się do powstawania wielu schorzeń. Należy wskazać, że nikotyna wykazuje także negatywny wpływ na naczynia krwionośne, w tym również te, które znajdują się w prąciu. Co ważne, na szkodliwe substancje oraz negatywne skutki zdrowotne narażeni są zarówno czynni, jak i bierni palacze. Należy zatem wskazać, że szkodliwe substancje zawarte w papierosach, przede wszystkim nikotyna, odpowiada za problemy z potencją, ponieważ związki toksyczne zawarte w papierosach działają w sposób odwrotny, niż substancje, które zawarte są w lekach wspomagających erekcję – sildenafil, tadalafil czy wardenafil.

Osiągnięcie erekcji przez mężczyznę wiąże się z uzyskaniem wzwodu, czyli usztywnieniem oraz powiększeniem penisa. Należy zatem wskazać, że osiągnięcie erekcji możliwe jest poprzez napływ krwi do ciał jamistych członka. U mężczyzn palących papierosy napływ krwi do prącia jest utrudniony, ponieważ u osób uzależnionych od nikotyny dochodzi do zbyt niskiego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Ze względu nie zbyt małą ilość krwi napływającą do członka, niemożliwe jest uzyskanie pełnego wzwodu i utrzymanie erekcji niezbędnej do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Co więcej, palenie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów i zaburzeń erekcji ze względu na uszkodzenie mechanizm zastawkowego, pozwalającego na zatrzymanie krwi w męskim przyrodzeniu i utrzymanie satysfakcjonującego wzwodu. Ponadto nikotyna negatywnie wpływa również na spermę. W tym znaczeniu palenie papierosów przyczynia się do zmniejszenia ilości produkowanej spermy, a także liczby plemników, których kształt oraz ruchliwość ulegają zaburzeniu. Wynikiem tego mogą być problemy z prokreacją. Należy zatem wskazać, że palenie papierosów w skrajnych przypadkach wiąże się z impotencją i bezpłodnością mężczyzny.

Należy jednak wskazać, że tytoń, może być przyczyną zaburzeń erekcji lub impotencji w sytuacji, kiedy papierosy palone są w duży ilościach i przez dłuższy czas. Oznacza to zatem, że prawdopodobieństwo impotencji jest znacznie wyższe w przypadku starszych mężczyzn, których nałóg palenia trwa przez wiele lat.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Istotnym elementem zachowania sprawności seksualnej jest profilaktyka. Dlatego też mężczyźni palący papierosy i doświadczający problemów z potencją, powinni zrezygnować z papierosów. Okazuje się bowiem, że rzucenie palenia pozwala nie tylko na osiągnięcie i poprawę wydolności organizmu, ale również umożliwia odzyskanie sprawności seksualnej i poprawienie osiągnięcia erekcji u mężczyzn. Należy jednocześnie podkreślić, że na problemy z potencją narażeni są zarówno bierni, jak i czynni palacze. Dlatego też, celem uniknięcia wystąpienia problemów z potencją, należy nie tylko rzucić nałóg, ale również unikać wdychania dymu tytoniowego.

Palenie zwiększa ryzyko zaburzeń potencji, a nawet wiąże się z ryzykiem całkowitej impotencji. Należy jednak wskazać, że przyczyny problemów z potencją – niemożnością osiągnięcia wzwodu, przedwczesnym wytryskiem czy niemożnością utrzymania erekcji – mogą się różnić w zależności od wieku. W tym znaczeniu potencja związana z paleniem najczęściej pojawia się u starszych mężczyzn, natomiast impotencja w młodym wieku wiąże się przede wszystkim z impotencję psychogenną czy hipolibidemią, czyli oziębłością seksualną. 

Źródła:
  1. A. Jeznach-Steinhagen, A. Czerwonogrodzka-Senczyna, „Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia”, „Endokrynologia. Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 9, 2013, nr 1, s. 14-19.
  2. J. Liang, H. Zhu, C. Li, Y. Ding, Z. Zhou, Q. Wu, „Neonatal exposure to benzo[a]pyrene decreases the levels of serum testosterone and histone H3K14 acetylation of the StAR promoter in the testes of SD rats”, „Toxicology” 2012; 302(2- 3): 285-291.
  3. S. Michalak, R. Kaźmierski, K. Osztynowicz, M. Kmiećkowiak, A. Wencel-Warot, W. Kozubski, „The effect of cigarette smoking on serum activities of paraoxonase and arylesterase in stroke patients”, „Przegląd Lekarski” 2009; 66(10): 617-621
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

Spis treści
e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację