Zaburzenia erekcji: przyczyny, objawy, leczenie
Dodano:

16 marca, 2023
12:03
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
12:03

Co to jest zaburzenie erekcji?

Zaburzenia erekcji określane są najczęściej jako niemożność uzyskania i utrzymania erekcji, która jest niezbędna do satysfakcjonującego odbycia stosunku seksualnego lub całkowitą niemożność osiągnięcia wzwodu (impotencja). Jednocześnie należy wskazać, że zaburzenia erekcji diagnozowane są w sytuacji, kiedy mężczyzna w ciągu kilku miesięcy, zazwyczaj w przeciągu pół roku, nie jest w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku. W tym znaczeniu nagły zanik erekcji w trakcie stosunku czy pojedyncze przypadki niemożności osiągnięcia wzwodu nie powinny stanowić niepokoju, ponieważ mogą pojawić się u każdego mężczyzny na każdym etapie życia. Niemniej jednak problemem określanym jako zaburzenia erekcji jest permanentny brak lub niemożność utrzymania satysfakcjonującego wzwodu. 

Należy wskazać, że zaburzenia erekcji mogą obejmować wiele aspektów. W tym znaczeniu problemy z potencją mogą obejmować zarówno zaburzenia erekcji w postaci niemożności uzyskania i utrzymania satysfakcjonującej erekcji, ale również obniżonego libido, a także zaburzenia ejakulacji.

Co ważne, zaburzenia erekcji mogą mieć charakter pierwotny, kiedy trwają całe życie lub wtórny, kiedy są nabywane w wyniku różnych przyczyn. Dodatkowo zaburzenia erekcji można podzielić na łagodne, kiedy problemy z potencją występują co jakiś czas, umiarkowane i głębokie, kiedy występuje całkowita niemożność osiągnięcia rozwodu, która określana jest jako impotencja.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny zaburzeń erekcji u mężczyzn

Zaburzenia erekcji mogą mieć różne przyczyny. W tym znaczeniu można mówić o problemach z potencją na podłożu:

  • organicznym, kiedy źródłem problemów jest choroba (np. prostata) bądź uszkodzenie somatyczne, a także wpływ leków lub używek,
  • psychologicznym,
  • mieszanym, obie grupy przyczyn i czynników odgrywają znaczącą rolę występowaniu problemów z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji.

Problemy z potencją mogą wynikać z chorób. W tym znaczeniu zaburzenia erekcji pojawiają się zazwyczaj na skutek cukrzycy, chorób naczyń krwionośnych, miażdżycy, chorób tarczycy, hiperlipidemii, nadciśnienia tętniczego, a także zespołu metabolicznego. Zaburzenia erekcji wynikać mogą również z przyjmowania niektórych leków. W tym znaczeniu problemy z potencją wystąpić mogą w wyniku zażywania leków psychotropowych, leków na nadciśnienie i krążenie, a także medykamentów hormonalnych i metabolicznych.

Zaburzenia erekcji mogą wynikać również z niezdrowego trybu życia. W tym znaczeniu problemy z potencją wynikają z niezdrowej diety i związanej z tym otyłości oraz braku uprawiania aktywności fizycznej. Dodatkowo na problemy z potencją wpływać mogą również używki, takie jak alkohol narkotyki czy papierosy. Należy wskazać, że istnieje relacja między paleniem a impotencją, niemniej jednak w tym przypadku problemy z potencją wynikają z długotrwałego palenia tytoniu, dlatego też pojawiają się przede wszystkim u starszych mężczyzn. Ponadto należy wskazać, że przyczyna zaburzeń erekcji może być uwarunkowana endokrynologicznie. W tym znaczeniu u mężczyzn problemy z erekcją mogą wynikać ze zbyt małego stężenia testosteronu.

Problemy z potencją mogą wynikać również z zaburzeń seksualnych. W tym znaczeniu można mówić o utracie lub osłabieniu potrzeby seksualnej czyli libido, pojawianiu się bólu podczas aktywności seksualnej, a także zaburzeniach wytrysku, które objawiają się zazwyczaj w postaci przedwczesnego wytrysku.

Występowanie zaburzeń erekcji nie bez znaczenia są również przyczyny psychologiczne. W tym znaczeniu można mówić o impotencji psychogennej, która wynika zazwyczaj ze stanów lękowych, nerwicy, przewlekłego stresu, depresji czy innych zaburzeń psychicznych. Należy wskazać, że zaburzenia erekcji na tle psychicznym zazwyczaj są przyczyną impotencji w młodym wieku, niemniej jednak takiego podłoża problemów nie można wykluczyć u starszych mężczyzn. Dodatkowo za problemy z potencją odpowiadać może hipolibidemia, która wiąże się ze znacznym spadkiem libido i pożądania.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji to dolegliwości, które wiążą się z niemożnością odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Dolegliwości te objawiają się poprzez niemożność osiągnięcia pełnego wzwodu koniecznego do odbycia współżycia lub niemożność utrzymania erekcji w trakcie penetracji. Dodatkowo pojawić się może całkowita niemożność do podjęcia aktywności fizycznej. Ponadto objawem zaburzeń erekcji jest znacznie obniżone libido lub całkowity zanik zainteresowań aktywnością seksualną. Należy również wskazać, że na problemy z potencją wskazywać może zachowanie mężczyzny. W tym znaczeniu zaobserwować można utratę pewności siebie, a także wycofanie z relacji partnerskiej i unikanie zbliżeń seksualnych.

Jakie badania wykonać przy zaburzeniach erekcji?

Wdrożenie właściwego leczenia zaburzeń erekcji wiąże się z koniecznością diagnostyki i identyfikacji przyczyny. W tym znaczeniu mężczyzna zgłaszający się z zaburzeniami erekcji poddawany jest szczegółowemu wywiadowi lekarskiemu, które obejmuje wywiad dotyczące dotychczasowej aktywności seksualnej i stanu psychospołecznego, badanie fizykalne oraz badanie dodatkowe w postaci oznaczenia porannego stężenie testosteronu, glukozy, a także HbA1c. Dodatkowo w diagnostyce przyczyny problemów z potencją, pomocny może okazać się również wykonanie badania SHBG.

Leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji uzależnione jest od podłoża problemu. W tym znaczeniu, jeżeli problemy z potencją wynikają z niezdrowego trybu życia i otyłości, konieczne może okazać się zmiana nawyków żywieniowych, a także zwiększona aktywność fizyczna.  Wówczas właściwym lekarzem będzie dietetyk oraz trener, który ułoży plan aktywności. Jeżeli jednak przyczyną jest impotencja psychogenna wynikająca z depresji, nerwicy, przewlekłego stresu czy też traumatycznych doświadczeń, konieczne jest wdrożenie leczenia farmaceutykami w postaci leków na depresję lub rozpoczęcia terapii z psychoterapeutą, psychologiem lub psychiatrą. Przyczyną problemów z potencją może być również niedobór testosteronu, wówczas odpowiednia suplementacja hormonu pod nadzorem lekarza endokrynologa może znacznie poprawić funkcjonowanie układu płciowego. Natomiast problemy z potencją wynikające z chorób wiążą się z koniecznością wdrożenia właściwego leczenia przyczynowego i uzależnione są od rodzaju schorzenia. Dodatkowo mężczyźni zmagający się z zaburzeniami erekcji mogą stosować leki na zaburzenia erekcji w postaci sildenafilu, wardenhafiliu czy tadalafilu.


Wielu mężczyzn doświadcza również problemów z przedwczesnym wytryskiem. Dlatego też pojawia się pytanie, jak opóźnić wytrysk? Okazuje się, że istnieje wiele skutecznych  – farmakologicznych i domowych – sposobów na przedłużenie stosunku i opóźnienie wytrysku.

 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rabijewski M., Papierska L., „Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji”, Geriatra Polska 2007, nr 3
  2. Rabijewski M., „Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, Przegląd Urologiczny 2006, nr 4
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację