Ketonal: działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Dodano:

6 stycznia, 2023
07:50
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:18

Co to jest Ketonal i jak wgląda lek?

Ketonal to lek przeciwbólowy, który dostępny jest w różnych dawkach i ma postać tabletek powlekanych. Preparat należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), którego substancją czynną jest ketoprofen. Lek stosowany jest w leczeniu objawowym zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych schorzeń reumatycznych, a także w łagodzeniu niektórych objawów zespołów bólowych.

Lek w przypadku Ketonalu Sprint i Active ma postać biało-niebieskich kapsułek twardych. Natomiast w przypadku Ketonalu Forte występuje w postaci jasnoniebieskich powlekanych tabletek o okrągłym kształcie, które są obustronnie wypukłe.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Działanie Ketonal: na co pomaga lek Ketonal

Ketonal to lek, który wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Należy jednak wskazać, że poza działaniem przeciwbólowym, posiada również właściwości przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Działanie Ketonalu polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy, czyli COX1 i COX2. Enzymy te odpowiedzialne są za produkcję tak zwanych prostaglandyn, czyli hormonów odpowiedzialnych za regulację wielu procesów fizjologicznych w organizmie. Ketoprofen zawarty w Ketonalu działa nie tylko w mechanizmach obwodowych, ale również ośrodkowym układzie nerwowym, gdzie informacja o bólu zostaje przetworzona. Efektem działania ketoprofenu jest zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie odczuwania bólu, obrzęku, a także obniżenie temperatury.

Ketonal ze względu na swoje działanie znajduje zastosowanie w leczeniu objawów reumatycznych stanów zapalnych, zwyrodnieniowych oraz metabolicznych. Dodatkowo jest skutecznym lekiem łagodzącym ból różnego pochodzenia. Dlatego też w mniejszych dawkach może być stosowany na ból zęba, bóle miesiączkowe (okres), nerwobóle, a dodatkowo może być wykorzystywany w bólu głowy i leczeniu migreny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skutki uboczne stosowania Ketonalu

Ketonal to skuteczny lek przeciwbólowy. Niemniej jednak jego zażywanie może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. W tym znaczeniu efektami ubocznymi stosowania leku Ketonal mogą być:

  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w postaci nudności i wymiotów, biegunki lub zaparcia, podrażnienia błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka, niedokrwistości, krwawienia z przewodu pokarmowego, czy też owrzodzenia w jelicie cienkim i zaburzenia wchłaniania,
  • śródmiąższowe zapalenie nerek, zaburzenie czynności cewek moczowych,
  • zaburzenia ze strony układu nerwowego w postaci bólów głowy, obniżenia nastroju, zaburzenia świadomości, drżenia mięśni, zawrotów głowy, neuropatii, szumu w uszach, czy też zaburzeń osobowości,
  • niewielkie zwiększenie ryzyka ataku serca lub udaru.

Przeciwwskazania do stosowania Ketonalu

Ketonal to skuteczny lek w zwalczaniu bólu o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym. Okazuje się jednak, że istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. W tym znaczeniu ketoprofenu nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem na ketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników leku, a także u osób ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-litowych, stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, a także u osób w podeszłym wieku. Ponadto ketonal nie może być stosowany w przypadku choroby Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, skazy krwotocznej, ciężkiej niewydolności nerek i/lub wątroby. Lęk nie powinien być również stosowany u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, nerek oraz wątroby. Należy również wskazać, że Katonal nie powinien być stosowany przez pacjentki w ostatnim trymestrze ciąży, a także przez kobiety karmiące piersią powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności i w odpowiednich dawkach. Dodatkowo lek nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Skład leku Ketonal

Ketonal to lek, który w zależności od siły działania zawiera inną ilość substancji czynnej. W tym znaczeniu 1 tabletka powlekana zawiera 25 mg/50 mg ketoprofen w przypadku Ketonalu Sprint, 50 mg substancji czynnych przypadku Ketonalu Active i 100 mg ketorofenu w Ketonalu Forte. Dodatkowo tabletki zawierają substancje pomocnicze. Pozostałe składniki stanowią skrobia, powidok, magnez stearynianu, krzemionka koloidalna, talk oczyszczony i laktoza.

Jaka dawka Ketonalu jest skuteczna?

Ketonal to lek, który dostępny jest w różnych dawkach jako Ketonal Active, Sprint i Ketonal Forte. Ketonal Sprint dostępny jest w dawkach 25 mg i 50 mg, Ketonal Active to preparat z dawką czynną 50 mg, natomiast Ketonal Forte zawiera 100 mg substancji czynnej. W zależności od rodzaju i nasilenia dolegliwości bólowych, odpowiednia będzie kapsułka z inną dawką leku. Pomocna w określeniu zastosowania odpowiedniej dawki jest drabina analgetyczna. 

Co ile można brać Ketonal?

Ketonal to lek, który może być stosowany co 8 godzin, ale w dawcę nieprzewyższającej 200 mg. Oznacza to, że w przypadku stosowania najsilniejszego, dostępnego leku z ketoprofenem maksymalnie można wziąć tabletkę dwa razy na dobę. Co ważne, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę w zwalczaniu dolegliwości bólowych przez możliwie najkrótszy okres leczniczy. Należy również wskazać, iż zabronione jest przekraczanie dozwolonej dobowej dawki maksymalnej Ketonalu, ze względu na możliwość przedawkowania leku.

Po jakim czasie działa Ketonal?: jak szybko zaczyna działać lek

Ketonal to lek z substancją czynną w postaci ketoprofenu, który jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego. Lek przenika do płynu maziowego i przestrzeni stawowych. Po doustnym zażyciu leku, niezależnie od zastosowanej dawki, maksymalne stężenie środka we krwi następuje po upływie około 80 minut. Należy wskazać, że przyjmowanie pokarmów spowalnia wchłanianie leku, niemniej jednak nie spowalnia jego biodostępności. 

Jak długo działa Ketonal?

Ketonal zaczyna działać po około 80 minutach od zastosowania. Jak każdy inny lek, jego składniki są intensywnie metabolizowane przez enzymy wątrobowe i wydalanie zbędnych produktów przemiany materii z moczem i kałem. Dlatego też działanie leku utrzymuje się przez około 6-8 godzin. Z tego względu, aby odczuć ulgę od dolegliwości bólowych, konieczne jest ponownie zażycie leku po 8 godzinach. 

Jaka jest cena Ketonalu?

Cena Ketonalu uzależniona jest od dawki substancji czynnej, czyli ketoprofenu oraz ilości tabletek w opakowaniu. Cena waha się od 14 zł do 28-30 zł. Lek jeszcze do niedawna można było kupić wyłącznie z przepisu lekarza na receptę. Niemniej jednak od października 2017 roku Ketonal dostępny jest również w polskich aptekach bez recepty. Dostępny bez recepty lek nosi nazwę Ketonal Sprint i Ketonal Active, zawiera odpowiednio 25 mg i 50 mg ketoprofenu, czyli substancji czynnej w jednej tabletce. Niemniej jednak w przypadku Ketonalu w dawce 100 mg nadal konieczne jest okazanie recepty w celu kupna. Należy zatem wskazać, że lek dostępny jest zarówno na receptę, jak i bez recepty.

Ketonal to skuteczny lek przeciwbólowy, który znosi dolegliwości o średnim i umiarkowanym nasileniu. Co więcej, ze względu na możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania, należy ściśle stosować się do zaleceń i brać ketoprofen wyłącznie w razie potrzeby. W przypadku dolegliwości bólowych, które można zniwelować poprzez zażywanie innych środków lub stosowanie preparatów do stosowania zewnętrznego, należy niwelować ból za ich pomocą. Dlatego też bóle stawów i mięśni warto łagodzić stosując maść na ból mięśni lub żele.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kompendium Medycyny Praktycznej, „Indeks leków. Nazwy międzynarodowe”, wyd. 1, Kraków: Medycyna Praktyczna, 2009
  2. H. Kucia, A. Sękowska, M. Malec-Milewska, „Farmakologiczna terapia bólu przewlekłego (część III). Niesteroidowe leki przeciwzapalne w terapii przezskórnej”, „Terapia”, 9 (2), 2013
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację