Najpopularniejsze leki na obfite miesiączki

kolejna wizyta -20%

Uzyskaj receptę online

  • Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

  • Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Obfite miesiączki
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skąd wiadomo, że krwawienie jest obfite?

Organizm kobiety przeprowadza poszczególne procesy w pewnych cyklach. Bolesne miesiączki, które trudno opanować oraz dolegliwości związane z obfitymi miesiączkami powinny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem. Wiele kobiet jednak nie jest w stanie rozpoznać, czy faktycznie ma do czynienia z obfitym okresem. Jak to sprawdzić?

Kiedy mamy do czynienia z obfitą miesiączką?

Konkretne stwierdzenie, ile krwi utraciło się podczas miesiączki, jest dość skomplikowane. Niegdyś czynnościowe krwawienie liczone było w zużywanych w czasie okresu podpaskach oraz tamponach. Obecnie na rynku dostępne są jednak różne rodzaje artykułów higienicznych, które mogą różnić się od siebie na przykład rozmiarem oraz chłonnością.

Znacznie większe zużywanie takich produktów – zwłaszcza w porównaniu do poprzednich cykli, powinno być już sygnałem ostrzegawczym. Obfity okres to także sytuacja, w której tampony oraz podpaski przeciekają – nie tylko w dzień, ale również nocą. Warto zwrócić uwagę również na obecność skrzepów we krwi menstruacyjnej.

Z obfitymi miesiączkami występują jeszcze inne, niekoniecznie charakterystyczne objawy. Mowa tu o znaczącym pogorszeniu samopoczucia podczas miesiączki (chociaż tego typu dolegliwości spotykają również kobiety, u których nie stwierdzono większych zaburzeń menstruacyjnych).

Niepokojący powinien być również ból brzucha, ból w czasie oddawaniu moczu, zawroty głowy, zmęczenie, ospałość, osłabienie, a także bladość oraz przyspieszenie bicia serca.

Takie dolegliwości najczęściej wskazują na niedokrwistość, czyli anemię, która wynika najczęściej z nadmiernej utraty krwi. Warto jeszcze podkreślić, że kobiety mogą mieć obfitą miesiączkę na skutek różnego rodzaju chorób bądź schorzeń związanych z układem rozrodczym.

Co jest przyczyną obfitych miesiączek?

Zaburzenia miesiączkowania – w tym również obfite miesiączki, mogą dotyczyć kobiet w różnym wieku. Najczęściej są one jednak diagnozowane u pacjentek w okresie dojrzewania. Co jest przyczyny obfitych miesiączek?

Przede wszystkim zmiany w układzie podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowym, które mogą pojawić się na przykład na skutek zbyt dużego stresu. Występują wówczas niewielkie lub właśnie obfite miesiączki.

Przyczyny zaburzeń menstruacji w okresie pokwitania dotyczą przede wszystkim nieprawidłowości gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także rozmaitych chorób układu wewnętrznego.

Na obfite miesiączki mogą mieć wpływ na przykład mięśniaki macicy, rak trzonu macicy, rak szyjki macicy, rak endometrium, torbiele jajników, polipy macicy, zespół zapalenia miednicy mniejszej oraz zespół policystycznych jajników.

Ich przyczyną mogą być również inne choroby jajników; często wynikają one także z obecności endometrium, czyli błony śluzowej macicy, która nie złuszcza się w czasie menstruacji. Prawidłowa miesiączka związana jest z częściową utratą błony śluzowej macicy. Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, złuszcza się i jest wydalana z organizmu kobiety wraz z krwią.

Zaburzenia związane z tym procesem mogą wpłynąć na rozrost błony śluzowej macicy. Endometrioza jest bardzo poważną chorobą, którą należy niezwłocznie leczyć – w przeciwnym razie może ona powodować bardzo poważne powikłania.

Zaburzenia krzepnięcia krwi a obfite miesiączki

Obfite miesiączki mogą mieć związek także z szeregiem innych zaburzeń w organizmie kobiety. Mogą one być związane z problemami hematologicznymi, a także wadami anatomicznymi.

Zbyt duża utrata krwi może być związana z nieprawidłowością w wydzielaniu hormonów płciowych – odpowiada za to na przykład nadczynność bądź niedoczynność tarczycy.

Obfite miesiączki mogą pojawić się także w przypadku zaburzenia krzepnięcia krwi. To poważny stan, który wymaga leczenia farmakologicznego. Małopłytkowość, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi czy też choroba von Willebranda mogą wpływać na obfite miesiączki.

Przyczyny takiego stanu mogą wynikać również z wpływu antykoncepcji na organizm. Objawy takie mogą pojawić się na przykład wtedy, gdy kobieta stosuje wkładki domaciczne. Wpływają one bezpośrednio na żeńskie hormony płciowe.

Obfity okres może być także związany z powikłaniami wczesnej ciąży bądź ogólnym stanem fizjologicznym kobiety po porodzie. Na problemy związane z miesiączkowaniem wpływ mogą mieć również zaburzenia czynności nerek oraz schorzenia wątroby.

Zdarza się również, że objawy tego typu pojawiają się w związki z zakażeniem drobnoustrojami, które przenoszone są drogą płciową. Mowa tu o rzeżączce, rzęsistkowicy, a także chlamydiozie. Podobne objawy daje również zakażenie ureaplasma. Błona śluzowa macicy ma wówczas stan zapalny, którego wyeliminowanie może uregulować cykle menstruacyjne.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Każde zaburzenie miesiączkowania – nawet cykle bezowulacyjne, powinny być skonsultowane z ginekologiem. Wizyta taka musi być niezwłoczna zwłaszcza wtedy, gdy kobieta cierpi z powodu obfitych miesiączek.

Stan taki może być bardzo poważny i wymagać na przykład przyjmowania leków na krzepliwość krwi. Farmakoterapia będzie jednak zlecona przez specjalistę – leczenie tego typu schorzeń samodzielnie może być naprawdę niebezpieczne.

Utrata krwi - powikłania

Niedokrwistość to tylko jedna z wielu chorób, które mogą być wywołane przez zbyt obfite miesiączki. Zmuszają one do wizyty u lekarza – zwłaszcza, gdy towarzyszy im również pogarszające się samopoczucie kobiety.

Niedotlenienie organizmu, które może pojawić się w przypadku niedokrwistości, powoduje problemy układu krążenia oraz układu pokarmowego; może również wpływać na osłabienie odporności, a nawet zaburzenia neurologiczne!

Silne krwawienie powinny być zawsze konsultowane ze specjalistą, chociaż w młodym wieku zaburzenia menstruacyjne mogą się zdarzać. Nieco inaczej jest w przypadku kobiety w wieku rozrodczym, która zdecydowała się mieć dziecko. Przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej może być niemożliwe w przypadku, gdy kobieta mierzy się z zaburzeniami miesiączkowania. Istnieje bowiem ryzyko, że błona śluzowa macicy jest przerośnięta, co może niestety przekształcić się w ciążę pozamaciczną, za którą jest odpowiedzialne endometrium.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Diagnostyka zaburzeń miesiączkowania

Obifte miesiączki powinny być sygnałem do tego, by niezwłocznie zgłosić się na wizytę do ginekologa. W czasie takiej konsultacji lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad ogólny, a także badanie ginekologiczne. Polega ono w dużej mierze na tym, że lekarz jedną rękę pozostawia na brzuchu pacjentki, a drugą bada wnętrze pochwy, by móc wyczuć ewentualne zmiany.

W celu zbadania przyczyn obfitych miesiączek, wykonuje się również wziernikowanie na fotelu ginekologicznym. Badanie tego typu pozwala na wykrycie wszelkich zmian zapalnych, anomalii czy też nadżerek, torbieli i guzków. Wielu ginekologów zleca również badanie USG dróg rodnych wraz z jamą macicy.

Pacjentki otrzymują zazwyczaj także skierowanie na badania krwi. W sytuacji, gdy występują obfite krwawienia, konieczne jest wykonanie morfologii krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu żelaza, stężenia prolaktyny, hormonów tarczy oraz TSH. W zależności od stanu zdrowia czy zażywanych leków, konieczne mogą być także inne badanie, ale o tym zdecyduje specjalista.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Obfite krwawienia - leczenie

W jaki sposób leczyć można tego typu schorzenie? Zależy to przede wszystkim od wieku pacjentki. Zagrożenia związane z obfitymi miesiączkami wyglądają nieco inaczej w przypadku kobiet dojrzałych i różnią się od ryzyka, na które narażone są kobiety decydujące się na dziecko.

Jakie tabletki przyjmować?

Najczęściej przepisywana farmakoterapia obejmuje zazwyczaj terapię hormonalną. Pomaga ona w wielu przypadkach wyregulować krwawienia oraz zmniejszyć jego obfitość. Lekarz przepisuje na przykład doustne preparaty progestagenne, a także dwuskładnikowe preparaty antykoncepcyjne.

Krwotoki może znacznie zmniejszyć stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku pacjentek, które zmagają się z zaburzeniami krzepnięcia, podaje się na przykład desmopresynę czy kwas traneksamowy. Substancja ta znajduje się miedzy innymi w leku Exacyl. Preparat ten stosuje się w celu zahamowania krwawienia różnego pochodzenia.

Wielu lekarzy poleca również Cyclonaminę. Lek ten odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych, dzięki czemu może ona zapobiegać zbyt obfitym krwawieniom. Cyclonamina jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, a o jej dawkowaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz.

Bolesne skurcze jamy macicy mogą być złagodzone poprzez preparat No-Spa, zawierający drotawerynę. Substancja ta jest odpowiedzialna za rozluźnianie napięcia mięśni różnego pochodzenia, zatem z pewnością pomoże w bolesnym przechodzeniu miesiączki.

Korzystanie z e-wizyty

Wiele pacjentek, które cierpią z powodu silnego krwawienia z dróg rodnych, bagatelizuje tego typu objawy. Niestety, dolegliwości tego typu mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentki, gdyż w niektórych przypadkach są one zwiastunami choroby.

Doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto nie chce tracić czasu na wizytach stacjonarnych, jest skorzystanie z konsultacji przez internet. Taka wizyta online daje możliwość nie tylko porozmawiania o swoim problemie i postawienia diagnozy przez specjalistę. W czasie konsultacji można również uzyskać praktycznie od ręki receptę na preparaty, które mogą pomóc uporać się z tym schorzeniem.

Nasi lekarze są specjalistami i zanim wystawią jakąkolwiek receptę, przeprowadzą z pacjentką szczegółowy wywiad na temat jej stanu zdrowia. Gwarantuje to bezpieczeństwo przyjmowania leku, a także jego wysoką skuteczność.

Nie bagatelizuj problemów z cyklem menstruacyjnym – zwłaszcza, gdy można sobie z nimi szybko i skutecznie poradzić!