Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Cyclonamine to preparat dostępny w Polsce tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Stosowany jest w celu uszczelniania naczyń krwionośnych oraz hamowania krwawienia z nich. Za działanie leku Cyclonamine odpowiada substancja czynna etamsylat. Środek dostępny jest w postaci: kapsułek twardych, tabletek i roztworu do wstrzykiwań. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku, jego składem, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku, mechanizmem działania oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Cyclonamine - najważniejsze informacje

Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Cyclonamine to preparat hemostatyczny, czyli powstrzymujący krwawienie. Jednocześnie to środek ochraniający i uszczelniający naczynia krwionośne. Przepisuje się go m.in. na nadmierne krwawienie menstruacyjne pierwotne. O konieczności zastosowania leku Cyclonamine każdorazowo decyduje lekarz prowadzący, który powinien mieć na względzie dobro i bezpieczeństwo pacjenta. Substancją czynną preparatu Cyclonamine jest etamsylat.

Lek dostępny jest w Polsce w trzech postaciach oraz w następujących wariantach opakowań:

  • Cyclonamine 250 mg (30 tabletek);
  • Cyclonamine 250 mg (60 tabletek);
  • Cyclonamine 500 mg (30 kapsułek twardych);
  • Cyclonamine 500 mg (60 kapsułek twardych);
  • Cyclonamine roztwór do wstrzykiwań 250 mg/2 ml.

Lekarz decyduje o tym, jaka dawka i postać leku jest wskazana w przypadku danego pacjenta.

Ile kosztuje lek Cyclonamine?

Cena leku Cyclonamine zależy od wybranej postaci oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Poniżej przedstawiamy uśredniony koszt zakupu tego preparatu:

  • Cyclonamine 250 mg (30 tabletek) - około 27,40 PLN;
  • Cyclonamine 250 mg (60 tabletek) - około 51,50 PLN;
  • Cyclonamine 500 mg (30 kapsułek twardych) - około 53 PLN;
  • Cyclonamine 500 mg (60 kapsułek twardych) - około 95 PLN;
  • Cyclonamine roztwór do wstrzykiwań 250 mg/2 ml - około 9,50 PLN.

Refundacja

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2023 roku lek Cyclonamine nie podlega refundacji w żadnej postaci i bez względu na wskazanie do jego stosowania. Oznacza to, że pacjent musi zapłacić za niego pełną cenę.

Skład leku Cyclonamine

Skład leku Cyclonamine różni się w zależności od wybranej postaci. W każdej z nich jednak znajduje się substancja czynna etamsylat.

W tabletkach znajdują się takie substancje pomocnicze jak: krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, skrobia ziemniaczana, pirosiarczyn sodu, karboksymetyloskrobia sodowa typ A.

Kapsułki twarde zawierają takie dodatkowe składniki jak: dwutlenek tytanu E171, żółcień chinolinowa E104, erytrozyna E127, żelatyna i kwas stearynowy.

W roztworze do wstrzykiwań znajdują się takie substancje pomocnicze: siarczyn sodu bezwodny, pirosiarczyn sodu i woda do wstrzykiwań.

Wskazania do stosowania leku Cyclonamine

Stosowanie leku powinno być uzasadnione medyczne. Stosuje się go w chirurgii, otorynolaryngologii, ginekologii, położnictwie, urologii, stomatologii, okulistyce, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz w chorobach wewnętrznych.

Podstawowe wskazania do przyjmowania środka farmakologicznego Cyclonamine to:

  • nadmierne krwawienie menstruacyjne pierwotne;
  • nadmierne krwawienia menstruacyjne wtórne, wywołane wkładką wewnątrzmaciczną (po wykluczeniu przyczyn organicznych);
  • plamienie poza cyklem menstruacyjnym;
  • leczenie krwawienia włośniczkowego o różnych przyczynach i lokalizacji: krwiomocz krwawe wymioty, krew w kale, krwawienie z dziąseł, krwawienie z nosa;
  • zapobieganie krwawieniu włośniczkowemu;
  • leczenie przedoperacyjne lub pooperacyjne krwawienia włośniczkowego z polem dobrej perfuzji tkanek;
  • zapobieganie krwawieniu przy zabiegu chirurgicznym.

Cyclonamine - jak działa?

Mechanizm działania leku jest relatywnie prosty. Etamsylat wykazuje działanie przeciwkrwotoczne. Powoduje skrócenie czasu krwawienia, zmniejszenie utraty krwi i jednocześnie nie wpływa negatywnie na czas protrombinowy. Działanie leku polega na wzmacnianiu wytrzymałości ścian naczyń krwionośnych, ograniczeniu ich przepuszczalności i łamliwości. Lek powoli wchłaniany jest z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie substancji czynnej w surowicy krwi następuje na około cztery godziny po przyjęciu preparatu. Etamsylat nie podlega metabolizmowi i w całości w postaci niezmienionej wydalany jest z moczem.

Cyclonamine - dawkowanie

Za każdym razem lek należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Poniżej przedstawiamy standardowe dawkowanie leku dla osoby dorosłej w zależności od przyczyny jego przyjmowania:

  • przed zabiegiem chirurgicznym - 1-2 tabletki (250-500 mg) na 1h przed operacją;
  • po zabiegu chirurgicznym - 1-2 tabletki co 4-6 godzin (250-500 mg), dopóki istnieje ryzyko krwawienia;
  • wskazania ginekologiczne - 2 tabletki 3 razy na dobę (1500 mg) wraz z jedzeniem przez 10 dni. Stosowanie leku rozpoczyna się na 5 dni przed początkiem menstruacji;
  • choroby wewnętrzne - 2 tabletki 2-3 razy (1000-1500 mg) na dobę wraz z jedzeniem. Czas trwania leczenia zależy od postępów w terapii i realnych potrzeb pacjenta.

W przypadku dzieci rekomenduje się stosowanie połowy dawki przeznaczonej dla osoby dorosłej.

Jak długo można przyjmować lek Cyclonamine?

Na ten moment nie ma ograniczeń w tym zakresie. Lek można przyjmować długotrwale, jednak należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarskimi oraz przeprowadzać regularne badania kontrolne.

Cyclonamine - przeciwskazania i środki ostrożności

Oczywiście lek należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Istnieją również przeciwwskazania do przyjmowania Cyclonamine. Nie można go zażywać, jeżeli:

  • u pacjenta występuje uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu;
  • u pacjenta występuje ostra porfiria.

Ponadto w określonych sytuacjach niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Dotyczy to pacjentów, u których w trakcie terapii wystąpi gorączka. Wówczas Cyclonamine należy niezwłocznie odstawić. Zawsze konieczność oraz sposób przyjmowania leku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nie wolno stosować leku Cyclonamine wbrew jego wskazaniom.

Cyclonamine - możliwe skutki uboczne

Lek Cyclonamine może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz poziom nasilenia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Przykładowe skutki uboczne to m.in.:

  • dyskomfort w jamie brzusznej;
  • bóle brzucha;
  • bóle głowy;
  • wysypka;
  • nudności i wymioty;
  • uczucie zmęczenia;
  • gorączka;
  • ból stawów;
  • reakcja alergiczna;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi z powstawaniem zakrzepów w naczyniach;
  • zmniejszenie liczby płytek krwi (zwiększa ryzyko krwawień);
  • znacznie zmniejszenie liczby białych krwinek.

Szczegółowy wykaz możliwych skutków ubocznych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Jeżeli wystąpią one u Ciebie, to niezwłocznie zgłoś to lekarzowi.

Cyclonamine z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zachować najwyższe standardy stosowania leku Cyclonamine. Preparat może wchodzić z innymi środkami w interakcje. Jednocześnie lek ten może być kojarzony z innymi lekami przeciwzakrzepowymi. Lek Cyclonamine należy podać jako pierwszy, jeżeli istnieje konieczność podania wlewu dekstranu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.

Cyclonamine - zamienniki

Na ten moment nie ma zamienników dla leku Cyclonamine zarówno wśród preparatów dostępnych na receptę, jak i bez niej. W aptece można znaleźć środki o podobnym działaniu, jednak nie są one zamiennikami. Decyzję o ich wdrożeniu zawsze podejmuje lekarz.

Przechowywanie leku Cyclonamine

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC i w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

FAQ

Tak. Lek Cyclonamine można stosować u dzieci i młodzieży. Wówczas rekomenduje się przyjmowanie połowy dawki leku przeznaczonej dla osoby dorosłej.
Nie. W Polsce lek Cyclonamine dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Jeżeli lek stosowany jest zgodnie ze wskazaniami lekarza m.in. co do dawki leku, to nie powinien negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn specjalistycznych. Jeżeli jednak w trakcie terapii gorzej się poczujesz, to zrezygnuj z wykonywania tych czynności.
Na ten moment brak jest wystarczających danych, aby ocenić bezpieczeństwo stosowania leku w okresie ciąży. W związku z tym nie należy go stosować u kobiet w ciąży i podejrzewających ciążę. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz, jednak korzyści muszą wyraźnie przewyższać ewentualne niebezpieczeństwo.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację