Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Cyclonamine to preparat dostępny w Polsce tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Stosowany jest w celu uszczelniania naczyń krwionośnych oraz hamowania krwawienia z nich. Za działanie leku Cyclonamine odpowiada substancja czynna etamsylat. Środek dostępny jest w postaci: kapsułek twardych, tabletek i roztworu do wstrzykiwań. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku, jego składem, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku, mechanizmem działania oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Cyclonamine - najważniejsze informacje

Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Cyclonamine to preparat hemostatyczny, czyli powstrzymujący krwawienie. Jednocześnie to środek ochraniający i uszczelniający naczynia krwionośne. Przepisuje się go m.in. na nadmierne krwawienie menstruacyjne pierwotne. O konieczności zastosowania leku Cyclonamine każdorazowo decyduje lekarz prowadzący, który powinien mieć na względzie dobro i bezpieczeństwo pacjenta. Substancją czynną preparatu Cyclonamine jest etamsylat.

Lek dostępny jest w Polsce w trzech postaciach oraz w następujących wariantach opakowań:

 • Cyclonamine 250 mg (30 tabletek);
 • Cyclonamine 250 mg (60 tabletek);
 • Cyclonamine 500 mg (30 kapsułek twardych);
 • Cyclonamine 500 mg (60 kapsułek twardych);
 • Cyclonamine roztwór do wstrzykiwań 250 mg/2 ml.

Lekarz decyduje o tym, jaka dawka i postać leku jest wskazana w przypadku danego pacjenta.

Ile kosztuje lek Cyclonamine?

Cena leku Cyclonamine zależy od wybranej postaci oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Poniżej przedstawiamy uśredniony koszt zakupu tego preparatu:

 • Cyclonamine 250 mg (30 tabletek) - około 27,40 PLN;
 • Cyclonamine 250 mg (60 tabletek) - około 51,50 PLN;
 • Cyclonamine 500 mg (30 kapsułek twardych) - około 53 PLN;
 • Cyclonamine 500 mg (60 kapsułek twardych) - około 95 PLN;
 • Cyclonamine roztwór do wstrzykiwań 250 mg/2 ml - około 9,50 PLN.

Refundacja

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2023 roku lek Cyclonamine nie podlega refundacji w żadnej postaci i bez względu na wskazanie do jego stosowania. Oznacza to, że pacjent musi zapłacić za niego pełną cenę.

Skład leku Cyclonamine

Skład leku Cyclonamine różni się w zależności od wybranej postaci. W każdej z nich jednak znajduje się substancja czynna etamsylat.

W tabletkach znajdują się takie substancje pomocnicze jak: krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, skrobia ziemniaczana, pirosiarczyn sodu, karboksymetyloskrobia sodowa typ A.

Kapsułki twarde zawierają takie dodatkowe składniki jak: dwutlenek tytanu E171, żółcień chinolinowa E104, erytrozyna E127, żelatyna i kwas stearynowy.

W roztworze do wstrzykiwań znajdują się takie substancje pomocnicze: siarczyn sodu bezwodny, pirosiarczyn sodu i woda do wstrzykiwań.

Wskazania do stosowania leku Cyclonamine

Stosowanie leku powinno być uzasadnione medyczne. Stosuje się go w chirurgii, otorynolaryngologii, ginekologii, położnictwie, urologii, stomatologii, okulistyce, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz w chorobach wewnętrznych.

Podstawowe wskazania do przyjmowania środka farmakologicznego Cyclonamine to:

 • nadmierne krwawienie menstruacyjne pierwotne;
 • nadmierne krwawienia menstruacyjne wtórne, wywołane wkładką wewnątrzmaciczną (po wykluczeniu przyczyn organicznych);
 • plamienie poza cyklem menstruacyjnym;
 • leczenie krwawienia włośniczkowego o różnych przyczynach i lokalizacji: krwiomocz krwawe wymioty, krew w kale, krwawienie z dziąseł, krwawienie z nosa;
 • zapobieganie krwawieniu włośniczkowemu;
 • leczenie przedoperacyjne lub pooperacyjne krwawienia włośniczkowego z polem dobrej perfuzji tkanek;
 • zapobieganie krwawieniu przy zabiegu chirurgicznym.

Cyclonamine - jak działa?

Mechanizm działania leku jest relatywnie prosty. Etamsylat wykazuje działanie przeciwkrwotoczne. Powoduje skrócenie czasu krwawienia, zmniejszenie utraty krwi i jednocześnie nie wpływa negatywnie na czas protrombinowy. Działanie leku polega na wzmacnianiu wytrzymałości ścian naczyń krwionośnych, ograniczeniu ich przepuszczalności i łamliwości. Lek powoli wchłaniany jest z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie substancji czynnej w surowicy krwi następuje na około cztery godziny po przyjęciu preparatu. Etamsylat nie podlega metabolizmowi i w całości w postaci niezmienionej wydalany jest z moczem.

Cyclonamine - dawkowanie

Za każdym razem lek należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Poniżej przedstawiamy standardowe dawkowanie leku dla osoby dorosłej w zależności od przyczyny jego przyjmowania:

 • przed zabiegiem chirurgicznym - 1-2 tabletki (250-500 mg) na 1h przed operacją;
 • po zabiegu chirurgicznym - 1-2 tabletki co 4-6 godzin (250-500 mg), dopóki istnieje ryzyko krwawienia;
 • wskazania ginekologiczne - 2 tabletki 3 razy na dobę (1500 mg) wraz z jedzeniem przez 10 dni. Stosowanie leku rozpoczyna się na 5 dni przed początkiem menstruacji;
 • choroby wewnętrzne - 2 tabletki 2-3 razy (1000-1500 mg) na dobę wraz z jedzeniem. Czas trwania leczenia zależy od postępów w terapii i realnych potrzeb pacjenta.

W przypadku dzieci rekomenduje się stosowanie połowy dawki przeznaczonej dla osoby dorosłej.

Jak długo można przyjmować lek Cyclonamine?

Na ten moment nie ma ograniczeń w tym zakresie. Lek można przyjmować długotrwale, jednak należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarskimi oraz przeprowadzać regularne badania kontrolne.

Cyclonamine - przeciwskazania i środki ostrożności

Oczywiście lek należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Istnieją również przeciwwskazania do przyjmowania Cyclonamine. Nie można go zażywać, jeżeli:

 • u pacjenta występuje uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu;
 • u pacjenta występuje ostra porfiria.

Ponadto w określonych sytuacjach niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Dotyczy to pacjentów, u których w trakcie terapii wystąpi gorączka. Wówczas Cyclonamine należy niezwłocznie odstawić. Zawsze konieczność oraz sposób przyjmowania leku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nie wolno stosować leku Cyclonamine wbrew jego wskazaniom.

Cyclonamine - możliwe skutki uboczne

Lek Cyclonamine może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz poziom nasilenia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Przykładowe skutki uboczne to m.in.:

 • dyskomfort w jamie brzusznej;
 • bóle brzucha;
 • bóle głowy;
 • wysypka;
 • nudności i wymioty;
 • uczucie zmęczenia;
 • gorączka;
 • ból stawów;
 • reakcja alergiczna;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi z powstawaniem zakrzepów w naczyniach;
 • zmniejszenie liczby płytek krwi (zwiększa ryzyko krwawień);
 • znacznie zmniejszenie liczby białych krwinek.

Szczegółowy wykaz możliwych skutków ubocznych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Jeżeli wystąpią one u Ciebie, to niezwłocznie zgłoś to lekarzowi.

Cyclonamine z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zachować najwyższe standardy stosowania leku Cyclonamine. Preparat może wchodzić z innymi środkami w interakcje. Jednocześnie lek ten może być kojarzony z innymi lekami przeciwzakrzepowymi. Lek Cyclonamine należy podać jako pierwszy, jeżeli istnieje konieczność podania wlewu dekstranu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.

Cyclonamine - zamienniki

Na ten moment nie ma zamienników dla leku Cyclonamine zarówno wśród preparatów dostępnych na receptę, jak i bez niej. W aptece można znaleźć środki o podobnym działaniu, jednak nie są one zamiennikami. Decyzję o ich wdrożeniu zawsze podejmuje lekarz.

Przechowywanie leku Cyclonamine

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC i w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

FAQ

Czy lek Cyclonamine można stosować u dzieci i młodzieży?

Tak. Lek Cyclonamine można stosować u dzieci i młodzieży. Wówczas rekomenduje się przyjmowanie połowy dawki leku przeznaczonej dla osoby dorosłej.

Cyclonamine bez recepty - czy jest dostępny?

Nie. W Polsce lek Cyclonamine dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.

Cyclonamine a prowadzenie pojazdów

Jeżeli lek stosowany jest zgodnie ze wskazaniami lekarza m.in. co do dawki leku, to nie powinien negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn specjalistycznych. Jeżeli jednak w trakcie terapii gorzej się poczujesz, to zrezygnuj z wykonywania tych czynności.

Cyclonamine w ciąży

Na ten moment brak jest wystarczających danych, aby ocenić bezpieczeństwo stosowania leku w okresie ciąży. W związku z tym nie należy go stosować u kobiet w ciąży i podejrzewających ciążę. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz, jednak korzyści muszą wyraźnie przewyższać ewentualne niebezpieczeństwo.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację