Exacyl
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Exacyl to lek przeciwkrwotoczny, który w swoim składzie zawiera kwas traneksamowy. Preparat wskazany jest w leczeniu nadmiernych krwawień u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 1. roku życia. Na polskim rynku lek Exacyl dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, roztworu do wstrzykiwań oraz roztworu doustnego. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku Exacyl, wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania, mechanizmem działania oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
choroby dróg oddechowych, oskrzeli i płuc |
Postać: |
tabletki powlekane, roztwór doustny, roztwór do wstrzykiwań |
Dawka: |
100 mg/ml (roztwór); 500 mg (tabletki) |
Substancja czynna: |
kwas traneksamowy |
Ulotka do pobrania — roztwór |
|
Ulotka do pobrania — tabletki |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Exacyl to o działaniu przeciwkrwotocznym w postaci syntetycznego aminokwasu. Za działanie tego środka odpowiada zawarty w nim kwas traneksamowy. Ze względu na swój skład i działanie preparat ten dostępny jest tylko w ograniczonej sprzedaży na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, roztworu doustnego i roztworu do wstrzykiwań.
Cena leku Exacyl uzależniona jest od wybranej jego postaci oraz od marży narzuconej przez daną aptekę. Poniżej przedstawiono uśrednione ceny tego leku w Polsce:
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 lipca 2023 roku lek Exacyl nie podlega refundacji w żadnej postaci. Oznacza to, że pacjenci zawsze zobowiązani są do pokrycia całego kosztu zakupu tego środka w aptece.
Skład leku Exacyl różni się w zależności od jego postaci. Zawsze jednak substancją czynną leku jest kwas traneksamowy. Poniżej wypisano substancje pomocnicze zawarte w danych postaciach leku.
Tabletki powlekane: stearynian magnezu, skrobia pszeniczna, sacharoza, wosk Carnauba, żywica akrylowa.
Roztwór doustny: kwas solny stężony lub stężony roztwór wodorotlenku sodu do ustalenia pH, zapach wiśniowy, woda oczyszczona.
Roztwór do wstrzykiwań: woda oczyszczona, kwas solny stężony do ustalenia pH.
Warto sprawdzić, jak działa lek Exacyl. Odpowiada za to kwas traneksamowy, który należy do grupy leków przeciwfibrynolitycznych. Gdy substancja czynna dostanie się do organizmu pacjenta, to odpowiada za hamowanie fibrynolitycznej aktywności plazminy. Tym samym dochodzi do zmniejszenia nadmiernego krwawienia. Substancja czynna leku przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego oraz przez barierę łożyskową, dlatego lek ten powinien być przyjmowany bardzo odpowiedzialnie i tylko pod kontrolą lekarską.
Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Exacyl jest zapobieganie i leczenie krwawień wywołanych przez proces hamujący krzepnięcie krwi. Proces ten nazywa się fibrynolizą. Wskazania medyczne obejmujące stosowanie leku Exacyl to przede wszystkim:
O konieczności zastosowania preparatu Exacyl zawsze decyduje lekarz prowadzący. Pacjent powinien przyjmować lek tylko z jego zaleceniami.
Dawkowanie leku Exacyl ustalane jest indywidualnie przez lekarza i różni się w zależności od wieku pacjenta, schorzenia oraz wybranej postaci preparatu. Tabletki powlekane oraz roztwór doustny można przyjmować niezależnie od posiłków. W przypadku osób dorosłych rekomenduje się dawki podzielone na poziomie od 2 do 4 g na dobę. Oznacza to, że pacjent w trakcie doby przyjmuje 4-8 tabletek lub 2-4 ampułki. W przypadku dzieci zalecana dawka to 20 mg/kg mc na dobę.
Inne dawkowanie należy stosować w przypadku leku w postaci roztworu do wstrzykiwań. Samo podawanie tego leku powinno być powolne, a szybkość nie powinna przekraczać 1 ml na minutę. Zalecana dawka w leczeniu miejscowej fibrynolizy u osób dorosłych to od 0,5 do 1 g 2-3 razy na dobę. Standardowo jest to 1 g preparatu co 6-8 h (co daje 15mg/kg mc). U dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży stosuje się dawkę dobową na poziomie od 10 mg/kg mc do 20 mg/kg mc. Szczegółowo określa to lekarz, a pacjent powinien stosować się do jego rekomendacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto ponownie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
W przypadku zaburzeń czynności nerek wymagane może być zmodyfikowanie dawkowania leku Exacyl. Dostosowuje się je do stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Wszystko dlatego, że w przypadku tego typu pacjentów istnieje zwiększone ryzyko kumulacji produktu leczniczego w organizmie.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Exacyl. Przede wszystkim nie wolno przyjmować go w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto leku nie stosuje się u pacjentów z:
Ponadto występują określone wskazania do zastosowania szczególnych środków ostrożności podczas prowadzonej terapii. W przypadku występowania czynników ryzyka zakrzepicy, w szczególności należy poinformować lekarza o tym stanie. Dodatkowe środki ostrożności wprowadza się również u pacjentów, u których występują następujące stany medyczne:
Dodatkowe środki ostrożności wprowadza się również w przypadku długotrwałego stosowania leku Exacyl.
Po zastosowaniu leku Exacyl mogą pojawiać się skutki uboczne. Rodzaj działań niepożądanych, ich częstotliwość oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta i nie występują u każdego. Do przykładowych skutków ubocznych zaliczane są m.in.:
Szczegółowy wykaz wszystkich potencjalnych działań niepożądanych wraz z częstotliwością ich występowania znajduje się na ulotce medycznej dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien zapoznać się z nią przed rozpoczęciem terapii. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Exacyl może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W szczególności należy poinformować lekarza o takich preparatach medycznych jak:
Na rynku dostępne są jeszcze inne preparaty zawierające kwas traneksamowy. Taki sam skład i postać tej substancji zawiera preparat Tranexamic Acid Tillomed. Ponadto kwas traneksamowy można znaleźć również w takich lekach jak: Gemotran i Tranexamic Acid Accord. O konieczności zastosowania każdego z nich decyduje lekarz prowadzący.