Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
Dodano:

27 czerwca, 2023
11:16

Okres a ciąża

Długość cyklu u kobiety jest sprawą indywidualną oraz notorycznie zmienną. Czas trwania cyklu miesiączkowego jest różny i występuje średnio co 21 do 35 dni. Średni czas jego trwania wynosi zazwyczaj 28 dni, od momentu rozpoczęcia jednej miesiączki, aż do początku następnej. 

Komórka jajowa kobiety jest zdolna do zapłodnienia przez ok. 24 godziny od momentu jej uwolnienia. Należy jednak podkreślić, że mimo iż owulacja trwa zaledwie jeden dzień, do zapłodnienia dojść może przez ok. 10 dni w miesiącu. Skąd ta rozbieżność? Dzieje się tak ze względu na żywotność plemników w drogach rodnych kobiety, dla których najlepsze warunki pojawiają się na kilka dni przed owulacją. Śluz okołoowulacyjny, który ma zasadowy odczyn oraz jest obfity i przejrzysty, sprzyja przetrwaniu plemników w drogach rodnych nawet do 7 dni.

W oparciu o średni czas trwania cyklu miesiączkowego (czyli 28 dni), jego fazy podzielić możemy na:

  • fazę folikularną – występującą średnio do 14 dnia cyklu. Głównym hormonem działającym w tym okresie w organizmie kobiety jest estrogen. Faza ta obejmuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych w celu przygotowania jednego z nich do uwolnienia podczas owulacji,
  • fazę owulacji (jajeczkowanie) – występującą w dniu 14, kiedy to dojrzały pęcherzyk pęka, w wyniku czego uwalniana jest komórka jajowa,
  • fazę lutealną – występującą od 14 do 28 dnia cyklu. Nadrzędnym hormonem działającym w tym okresie na organizm kobiety jest progesteron, który zagęszcza śluz szyjkowy, co utrudnia wnikanie plemników, a także podnosi temperaturę ciała kobiety, 
  • miesiączkę – trwającą od dnia 0 do przeważnie 5 dnia następnego cyklu miesiączkowego. Krew menstruacyjną stanowi głównie krew tętnicza, a za średnią, prawidłową ilość utraconej ilości krwi uznaje się ok. 30 ml. 

Mechanizm ten przedstawiony jest na przykładzie 28-dniowego cyklu miesiączkowego. Jednak każdy organizm jest inny, co może być również przyczyną opóźnienia okresu, czy zmian w długości trwania cyklu. Co więcej, istnieje wiele czynników, które wpływają na funkcjonowanie ciała kobiety, między innymi długotrwały stres, przemęczenie, zaburzenia hormonalne, infekcje czy zbyt gwałtowne odchudzanie. Niekiedy ciężko jest więc określić bezwzględnie niepłodne dni, nawet w przypadku, gdy kobieta doskonale zna się swoje ciało. Niemniej zrozumienie prawidłowego funkcjonowania cyklu miesiączkowego oraz zmian, jakich kobieta może się spodziewać w swoim organizmie na każdym etapie jego trwania, jest niezwykle ważne. Z kolei negatywna percepcja miesiączki może mieć wpływ na wszelkie aspekty życia. 

Jak widać ogromne znaczenie dla zdrowia kobiet. zarówno fizycznego jaki i psychicznego, ma rzetelna edukacja młodych kobiet na etapie dojrzewania seksualnego. Ułatwia to między innymi wczesne rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości, takich jak bolesne miesiączki, obfite miesiączki, skrzepy podczas okresu, krwotoki czy całkowity brak miesiączki. Wszystkie powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem oraz odpowiednio leczone. 

W niektórych przypadkach zdarzyć się może, iż owulacja nie występuje podczas okresu miesiączkowego. Mamy wówczas do czynienia z tzw. cyklem bezowulacyjnym. Niepłodność stanowi niezwykle istotny problem w społeczeństwie, dlatego ważne jest dokładne zrozumienie mechanizmów działania cyklu menstruacyjnego, aby móc zapewnić kobietom najlepszą opiekę kliniczną.

Niedoczynność tarczycy a miesiączka – nieprawidłowa praca tarczycy niesie za sobą negatywne konsekwencje dla całego organizmu, w tym również dla układu rozrodczego. Gdy stężenie hormonów tarczycy jest zbyt niskie, dojść może do zaburzeń miesiączkowania czy przewlekłego braku owulacji. Nieleczona tarczyca może mieć również niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Odpowiednio dobrana terapia może pomóc w normalizacji cyklu płciowego.

Okres po porodzie – jak szybko należy się go spodziewać?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Jak podaje raport jakościowo-ilościowy na temat menstruacji przeprowadzony w 2020 roku dla Kulczyk Foundation, informacja o tym, iż miesiączka jest czasem, w którym nie można zajść w ciąże, jest jednym z najsilniej zakorzenionych mitów. Co ciekawe, jest powielany zarówno wśród nastolatek, jak i kobiet dorosłych. 

Cykl miesiączkowy u każdej kobiety może być inny, a jego długość może podlegać ciągłym wahaniom. Zajście w ciąże w trakcie okresu jest możliwe szczególnie wśród kobiet miewających cykle nieregularne bądź krótkie (na przykład 21 dni). W takich przypadkach jajeczkowanie wystąpić może znacznie wcześniej niż w „typowym” cyklu, trwającym średnio 28 dni. 

Na możliwość zajścia w ciąże w trakcie miesiączki wpływa również fakt, iż plemniki w macicy kobiety przeżyć mogą nawet 7 dni. Przykładem może być sytuacja, w której stosunek odbywa się 3. dnia cyklu, natomiast owulacja ulegnie przyspieszeniu i odbędzie się 9. dnia cyklu. W tym momencie może więc dojść do zapłodnienia. 

Prawdopodobieństwo zajścia w ciąże w trakcie trwania miesiączki jest więc niewielkie, jednak jak najbardziej możliwe. Nawet jeżeli kobieta bardzo dokładnie zna swój organizm, istnieje wiele czynników mających bardzo duży wpływ na wahania w fazach cyklu menstruacyjnego. Jeżeli więc w najbliższym czasie nie planujesz potomstwa, w trakcie trwania miesiączki również warto zadbać o prawidłową antykoncepcję.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. D. K. Thiyagarajan, H. Basit, R. Jeanmonod, Physiology, Menstrual Cycle, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500020/ [dostęp 16.05.2023],
  2. C. N. Monis, M. Tetrokalashvili, Menstrual Cycle Proliferative And Follicular Phase, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542229/
  3. Menstruacja. Raport z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation, Warszawa, Luty 2020, https://kulczykfoundation.org.pl/uploads/media/default/0001/05/0fbe618f4aa748170c8b3f096367e2c607888eb8.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację