Okres po porodzie: kiedy i ile trwa?

Ciąża sprawia, że w organizmie kobiety zachodzi wiele różnorodnych zmian, szczególnie tych hormonalnych. Jedną z nich jest również zanik cyklu menstruacyjnego. Wiele kobiet zastanawia się, jak szybko taka sytuacja stabilizuje się po porodzie oraz jak wygląda pierwsze krwawienie po ciąży. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej.

Okres po porodzie: kiedy i ile trwa?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kiedy miesiączka po porodzie?

Połóg, czyli inaczej okres poporodowy, to czas ok. 6-8 tygodni od momentu urodzenia dziecka. Następuje wtedy regeneracja organizmu kobiety, cofanie się zmian ciążowych w obrębie macicy, dna miednicy, powłok brzusznych, pęcherza moczowego i jelit, a także powrót do sposobu funkcjonowania organizmu przed zajściem w ciąże.
Okres a ciąża to pojęcia, które poniekąd się wykluczają. W trakcie trwania ciąży funkcje jajników zostają zahamowane na skutek działania dużej ilości steroidów łożyskowych. 

W jakim czasie od porodu należy spodziewać się miesiączki? Niestety jest to kwestia bardzo indywidualna i nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się, że przez okres 6 tygodni po porodzie pojawiające się krwawienie jest najczęściej wyłącznie skutkiem obkurczania oraz oczyszczania się macicy. Długość trwania takiego krwawienia jest zależne od tempa regenerowania się organizmu kobiety. 

Czynnikiem uznawanym za mający wpływ na moment powrotu miesiączki uznaje się częstotliwość oraz długość karmienia piersią. Powodem jest opóźniony powrót prawidłowych wartości estrogenów. Każdy moment ssania mleka matki przez dziecko podnosi w organizmie stężenie prolaktyny, która hamuje pracę jajników. Wyłączne karmienie piersią, nie używanie smoczków i butelek oraz tzw. karmienie na żądanie, może być więc powodem opóźniania nawrotu miesiączkowania. 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Warto również wspomnieć, że sposób, w jaki dziecko przyszło na świat nie wpływa na termin powrotu miesiączkowania. Niezależnie czy zostało urodzone w sposób naturalny, czy przez cesarskie cięcie. 

Co więcej, faktem jest, iż owulacja u kobiety może wystąpić jeszcze przed wznowieniem miesiączki. Dane wskazują, że niemal 44% kobiet jest z tego powodu podatna na zajście w nieplanowaną ciąże. Brak nawrotu cyklu menstruacyjnego nie jest więc jednoznaczny z niepłodnością kobiety. 

Przyjmuje się, że:

  • jeżeli kobieta nie karmi piersią, okres powinien pojawić się po zakończeniu czasu połogu, czyli ok. 6-8 tygodni od porodu,
  • kobiety karmiące piersią powrotu miesiączkowania spodziewać się mogą w momencie rozszerzania diety dziecka bądź po jego całkowitym zaprzestaniu.

Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku każdy organizm jest inny, a wszelkie zachodzące w nim procesy mogą inaczej rozłożyć się w czasie.

Niedoczynność tarczycy a miesiączka – jak choroba może wpływać na cykl menstruacyjny? Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć.

Ile trwa pierwszy okres po porodzie?

Pierwszy okres po porodzie również stanowi jedną wielką niewiadomą. Niekiedy zdarza się, że miesiączka wygląda tak samo, jak przed ciążą. Czasem krwawienia wydłużają się, są bardziej obfite lecz trwają krócej, a czasem są znacznie bardziej skąpe i praktycznie nieodczuwalne dla kobiety. 

Należy pamiętać, że po zakończeniu połogu warto wybrać się do ginekologa na rutynową kontrolę, podczas której lekarz będzie mógł zbadać, czy organizm prawidłowo się zregenerował. Jeżeli pojawi się pierwsze krwawienie po porodzie, wszelkie nietypowe symptomy warto omówić ze specjalistą.

Do niepokojących objawów, na które warto zwrócić uwagę po zakończeniu okresu prenatalnego, należą między innymi:

  • zbyt obfite miesiączki, nagłe i długotrwałe krwawienia,
  • skrzepy podczas okresu,
  • silny ból brzucha, gorączka,
  • brak powrotu miesiączki po okresie połogu mimo zaprzestania karmienia piersią,
  • bolesne miesiączki.

Podczas powrotu miesiączki warto zadbać o odpowiedni sposób zabezpieczenia się przed plamami. W okresie połogu należy unikać metod wewnątrzpochwowych ze względu na ryzyko podrażnień oraz infekcji dróg rodnych. Kiedy jednak powrót miesiączkowania odbędzie się po okresie połogu, można bez przeszkód używać wszelkich, najlepiej dopasowanych do ciebie środków, takich jak tampony, podpaski czy kubeczek menstruacyjny. 

Czy okres po porodzie jest regularny? 

Nieregularnie występujący okres po porodzie to rzecz jak najbardziej normalna. Jest to bowiem czas, w którym w organizmie kobiety występuje tzw. „burza hormonów”. Zmęczenie związane z porodem a następnie opieka nad dzieckiem, nieprzespane noce oraz wysiłek fizyczny, również mogą wpływać na cykl menstruacyjny. Jeżeli kobieta karmi piersią nieregularny okres lub jego brak to sytuacje powszechne, którymi nie należy się martwić. Należy jednak mieć na uwadze, że brak miesiączkowania nie jest jednoznaczny z bezpłodnością, ponieważ owulacja może wystąpić pomimo braku krwawienia. Jeżeli więc kobieta nie planuje w najbliższym czasie kolejnego dziecka, należy dobrać odpowiedni rodzaj antykoncepcji. 

Ciężko jest określić bezwzględny termin, długość oraz przebieg prawidłowej miesiączki po okresie ciąży. Każda kobieta różni się od siebie, czego powodem będzie również zupełnie inny przebieg regenerowania się organizmu po ciąży. Jeżeli jednak pojawią się jakieś wątpliwości, warto jest je konsultować na bieżąco z lekarzem.

Źródła:
  1. A. Lewandowska, Powrót płodności po porodzie oraz LAM - Lactational Amenorrhea Method, https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2019/12/LAM-Lactational-Amenorrhea-Method-oraz_powr%C3%B3t-p%C5%82odno%C5%9Bci-po-porodzie-Aleksandra_Lewandowska.pdf
  2. A. Czerwińska-Osipiak, Czynniki determinujące funkcjonowanie kobiet w okresie połogu, https://pbc.gda.pl/Content/64520/doktorat%20CZERWI%C5%83SKA-OSIPIAK%20Agnieszka.pdf
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Dodawanie leku do recepty...
Loading...