Skrzepy podczas okresu: kiedy należy udać się do lekarza?
Dodano:

14 kwietnia, 2023
11:27
Zaktualizowano:

27 czerwca, 2023
11:27

Jak wyglądają skrzepy podczas okresu?

W trakcie trwania cyklu menstruacyjnego komórka jajowa dojrzewa oraz przygotowuje się do ewentualnego zapłodnienia. Kiedy jednak do niego nie dochodzi, błona śluzowa macicy, czyli inaczej endometrium, zaczyna się łuszczyć oraz wydobywać na zewnątrz. 

Endometrium to struktura, która dynamicznie zmienia się w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Za koordynację tego procesu odpowiadają estrogeny, czyli grupa żeńskich hormonów płciowych. Estrogeny sprawiają, że błona śluzowa macicy wzrasta, staje się lepiej ukrwiona oraz bogatsza w składniki odżywcze. Ma to na celu jak najlepsze przygotowanie organizmu na potencjalne zapłodnienie. Działanie hormonów w organizmie kobiety jest szczególnie odczuwalne tuż przed nadejściem miesiączki. W tym czasie pojawić się mogą dolegliwości, takie jak trądzik przed okresem, wahania nastroju, obrzęki czy zaburzenia snu. 

Miesiączka, oznaczająca brak zagnieżdżonego jajeczka, trwa zazwyczaj ok. 3-7 dni. W tym czasie endometrium złuszcza się i dochodzi do krwawienia. Dlaczego jednak w krwi pojawiają się skrzepy? Ich powodem najczęściej jest zalegająca w drogach rodnych krew, która z czasem ulega zakrzepnięciu. W trakcie silniejszego skurczu, skrzepy wydostają się na zewnątrz. Są one galaretowatej konsystencji oraz posiadają ciemnoczerwony bądź brunatny odcień.

Okres po porodzie – jak wygląda pierwsze krwawienie po ciąży oraz kiedy można się go spodziewać? 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy skrzepy krwi podczas okresu to normalne?

Obecność niewielkiej ilości drobnych skrzepów w czasie krwawienia jest więc zjawiskiem normalnych i nie należy się nimi martwić. Sytuacja jednak przedstawia się inaczej, kiedy pojawiających się skrzepów jest dużo i towarzyszą im inne objawy, między innymi bolesne miesiączki, zbyt obfite miesiączki, nienaturalnie długa miesiączka, gorączka, długotrwale utrzymujący się, silny ból podbrzusza czy inne niepokojące dolegliwości. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ może się okazać, że skrzepy stanowią jeden z objawów rozwinięcia się poważnego schorzenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skrzepy w miesiączce – przyczyny 

Podczas krwawienia z organizmu wydobywa się średnio ok. 100 ml płynu menstruacyjnego, w którym ok. 30-50 ml stanowi krew. Pojawiające się skrzepy w trakcie krwawienia, którym towarzyszą również inne dolegliwości, mogą być sygnałem, że w organizmie rozwinęło się jakieś schorzenie. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się głównie:

Zaburzenia hormonalne

Najczęściej tego rodzaju problem diagnozuje się u młodych kobiet, które dopiero zaczynają miesiączkować. Okres a ciąża – również w tym przypadku w ciele kobiety następują wahania hormonalne. Przykre objawy najczęściej znikają po uregulowaniu poziomu hormonów w organizmie.

Polipy macicy

Zwykle objawy świadczące o pojawieniu się polipów są niespecyficzne i trudne do zdiagnozowania. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla życia kobiety, jednak może przyczyniać się do niepoprawnego obkurczania się endometrium, czego skutkiem są zwykle nieprawidłowe krwawienia. W leczeniu polipów macicy stosuje się terapię hormonalną, która ma na celu zmniejszenie ilości estrogenów.

Endometrioza

Choroba ta charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza obszarem jamy macicy. Takie komórki pozostają aktywne wydzielniczo oraz reagują na działanie hormonów. Sytuacja ta prowadzi do powstawaniu w organizmie przewlekłych reakcji zapalnych w obrębie innych narządów. Pozamaciczne endometrium złuszcza się w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego, jednak krew nie znajduje odpowiedniego ujścia. Stanowi to powód tworzenia się groźnych infekcji. Objawami endometriozy mogą być przedłużające się oraz obfite miesiączki a także silny ból brzucha, który promieniuje w kierunku miednicy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, endometrioza dotyczyć może nawet 10% kobiet  na całym świecie, będących w wieku rozrodczym. 

Torbiele

Są to zmiany, które mają postać pęcherzyka wypełnionego płynem. Za przyczynę ich powstawania uznaje się wahania hormonalne w organizmie. W zależności od rodzaju oraz umiejscowienia, torbiele mogą wywoływać różnorodne objawy. Najczęściej pojawiają się one na jajnikach, przez co mogą powodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego, takie jak nieregularne krwawienia, dyskomfort, ból w podbrzuszu czy ucisk wywierany na pęcherz moczowy. Torbiele mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia kobiety. Wyróżnia się niebezpieczne deformacje torbieli, między innymi skręcenie jajnika i torbieli czy pęknięcie torbieli. Są to sytuacje, w których niezwykle ważna jest odpowiednio szybka pomoc medyczna. 

Mięśniaki macicy

Należą do niezłośliwych nowotworów i zazwyczaj występują licznie. Powstają z komórek mięśniowych gładkich, budujących macicę. Wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje mięśniaków: podśluzówkowe, śródścienne oraz podsurowicówkowe. Za objawy świadczące o możliwości wystąpienie mięśniaków macicy uznaje się obfite krwawienia, plamienia czy uczucie silnego parcia na pęcherz moczowy. Do metod leczenia tego rodzaje schorzenia zalicza się głównie terapię hormonalną czy wyłuszczenie, czyli usunięcie mięśniaków.

Należy również dodać, że skrzepy w trakcie okresu są częstym objawem występującym u kobiet, które miewają bardzo długie oraz obfite miesiączki. Nadmierna utrata krwi powodować może niedobór żelaza, niedokrwistość czy zaburzenia, takie jak anemia czy spadek liczby czerwonych krwinek. 

Podsumowując, obecność skrzepów w momencie krwawienia, przeważnie uznawana jest za zjawisko normalne, którym nie należy się niepokoić. Warto jest jednak dokładnie obserwować swój organizm. Jeżeli skrzepy pojawiają się często, są wielkich rozmiarów a ich obecności towarzyszą inne dolegliwości, warto zgłosić się jak najszybciej do lekarza w celu dokładnego badania oraz w razie konieczności – wdrożenia skutecznej metody leczenia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. E. Stefanowicz, Rozrost endometrium, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/258323,rozrost-endometrium [dostęp 22.05.2023],
  2. E. Davis, P. B. Sparzak, Abnormal Uterine Bleeding, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30422508/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację