Diclac
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leku, wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania, składem, działaniem oraz skutkami ubocznymi.
Preparat Diclac należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynną preparatu jest diklofenak sodowy. Zgodnie z klasyfikacją medyczną substancja ta należy do grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W związku z tym Diclac stosowany jest w łagodzeniu stanów zapalnych oraz zmniejszaniu bólu przy różnych schorzeniach.
Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, które odgrywają ważną rolę w rozwoju stanu zapalnego. Substancja czynna po dostaniu się do organizmu wpływa na hamowanie aktywności cyklooksygenaz. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odpowiedzi zapalnej organizmu. Ze względu na swoją skuteczność Diclac stosowany jest wleczeniu stanów bólowych i zapalnych pochodzenia reumatycznego i niereumatycznego. Wskazania do stosowania preparatu różnią się w zależności od postaci leku.
Diclac w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań oraz czopków stosuje się w przypadku:
Sam roztwór do wstrzykiwań podawany jest również osobom, które cierpią na kolkę wątrobową i nerkową.
Lek Diclac w postaci żelu przeznaczony jest do miejscowego stosowania w przypadku takich wskazań jak:
Cena leku Diclac zależy od marży narzuconej przez aptekę oraz od wybranego wariantu i postaci preparatu. Poniżej podano uśrednione ceny leku w różnych opakowaniach:
Diclac - tabletki powlekane
Diclac - roztwór do wstrzykiwań
Diclac - czopki
Diclac - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Diclac - żel
Lek Diclac w postaci roztworu do wstrzykiwań podlega całościowej i częściowej refundacji. Preparat za darmo otrzymują pacjenci powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej. Ponadto lek w ramach częściowej refundacji mogą otrzymać pacjenci poniżej 65 roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Wówczas cena leku to:
Na rynku dostępne są zamienniki leku Diclac. Należą do nich m.in.: Voltaren, Naklofen, Dicloreum, Dicloberl oraz Olfen. Do podobnych preparatów należą: Cataflam, Dicloabak, Diclofenac, Dicloratio, Dicloziaja i inne. O konieczności zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący.
Skład leku Diclac różni się w zależności od wybranej postaci. Substancją czynną zawsze jest jednak diklofenak sodowy. W zależności od wariantu w dawce leku może znajdować się 50, 75, 100 lub 150 mg diklofenaku sodowego. Pozostałe składniki leku to:
Szczegółowe dawkowanie leku Diclac ustalane jest przez lekarza prowadzącego na podstawie przeprowadzonej diagnostyki. Zależy ono m.in. od rodzaju wskazania oraz od stanu zdrowotnego pacjenta i jego predyspozycji. Nie zaleca się stosowania preparatu wbrew wiedzy lekarskiej. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować działania niepożądane i dotyczy to również środka Diclac. Dawkowanie różni się w zależności od postaci leku.
Tabletki dojelitowe Diclac przeznaczone są do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 14. roku życia. W przypadku osób dorosłych standardowa dawka początkowa to od 100 do 150 mg na dobę. Trzeba ją podzielić na 2-3 tabletki, które przyjmuje się przed posiłkami i popija woda. Maksymalna dawka dobowa wynosi 150 mg. Dawka dla kobiet z bolesnym miesiączkowaniem oraz młodzieży po 14. roku życia ustalana jest indywidualnie i dostosowywana do predyspozycji organizmu. Wynosi zazwyczaj od 50 do 150 mg na dobę.
Ta postać leku przeznaczona jest do stosowania tylko u osób dorosłych. Leczenie rozpoczyna się od niższej dawki. Jeżeli nie przynosi ona oczekiwanego rezultatu terapeutycznego, to można ją zwiększyć. Standardowa dawka tabletek o zmienionym uwalnianiu to 75-150 mg.
Roztwór do wstrzykiwań Diclac przeznaczony jest do stosowania domięśniowo. Standardowo stosowana dawka to 75 mg na dobę, czyli jedna ampułka środka na dobę. Preparat podaje się w górny kwadrat pośladka. Zastrzyki Diclac można przyjmować przez dwa dni. Jeżeli ból wciąż jest odczuwalny, to terapia kontynuowana jest z czopkami lub tabletkami.
Żel Diclac Lipogel przeznaczony jest do stosowania miejscowego na nieuszkodzoną i wcześniej oczyszczoną skórę. Można stosować go u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 14.roku życia. Miejsce objęte stanem zapalnym smaruje się 3-4 razy na dobę, pokrywając niewielką warstwą żelu i delikatnie go wcierając. Po zastosowaniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Młodzież nie powinna stosować leku dłużej niż 14 dni, a osoby dorosłe dłużej niż 21 dni.
Lek w postaci czopka doodbytniczego podawany jest w dawce dobowej 100-150 mg. Lekarz może zalecić uzupełnienie leczenia tabletkami Diclac.
Podczas stosowania leku Diclac w dowolnej postaci mogą pojawić się skutki uboczne. W przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem. Działania niepożądane nie występują u każdego pacjenta i zależy to od predyspozycji jego organizmu. Podczas stosowania preparatu obserwuje się ryzyko zwiększenia niewydolności serca czy też zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek.
Do przykładowych skutków ubocznych należą:
Rodzaj potencjalnych skutków ubocznych zależy m.in. od postaci leku i sposobu jego podania. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem terapii.
Leku Diclac nie wolno stosować w przypadku reakcji alergicznej na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik. Ponadto preparat nie powinien być stosowany u pacjentów, u których w przeszłości wystąpiły reakcje nadwrażliwości na inne leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Inne przeciwwskazania to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Obejmuje to pacjentów, u których występują takie stany jak:
Wszystkie informacje na ten temat znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać oraz wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem. Stosowanie preparatu Diclac powinno być bardzo odpowiedzialne.
Pacjent ma obowiązek poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Diclac może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki jak:
Wszystkie te substancje znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.