Dicloberl retard
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu i dostępny jest tylko na receptę. Lek Dicloberl retard stosuje się w leczeniu objawowym bólu i stanu zapalnego w różnych wskazaniach. Przeznaczony jest do stosowania tylko u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
łagodzenie bólu, ból kręgosłupa, zapalenie stawów |
Postać: |
kapsułki o przedłużonym uwalnianiu |
Dawka: |
100 mg |
Substancja czynna: |
diklofenak |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Dicloberl retard to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu ogólnym. Substancją czynną leku jest diklofenak. Preparat ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu i dostępny jest tylko na receptę. Działanie substancji diklofenak polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2) oraz przeciwdziałaniu syntezie prostaglandyn. W efekcie obserwuje się silne działanie: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Diklofenak wpływa na zmniejszenie objawów stanu zapalnego (np.: obrzęku, bólu, podwyższonej temperatury ciała, sztywności stawów).
Lek Dicloberl retard stosuje się przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego u osób dorosłych. Podstawowe wskazania do jego stosowania to m.in.:
przewlekłe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie wielostawowe;
ostre zapalenie stawów, w tym ataki dny moczanowej;
pourazowe stany zapalne i obrzęki;
zaostrzenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów i chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa;
choroba Bechterewa (zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa) i inne reumatyczne choroby zapalne kręgosłupa
zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich.
Jednocześnie preparatu Dicloberl retard nie podaje się w leczeniu chorób, gdzie wymagane jest bardzo szybkie działanie lecznicze.
Obecnie preparat Dicloberl retard dostępny jest w jednym wariancie opakowania, które zawiera 20 kapsułek. Zgodnie z przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena kapsułek Dicloberl retard zależy od marży narzuconej przez daną aptekę i jest to średnio:
Dicloberl retard (100 mg, 20 kapsułek o przedłużonym uwalnianiu) - 20,65 PLN.
Na rynku dostępne są leki, które zawierają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Wśród nich wymienia się Dicloratio Retard 100 oraz Olfen 100 SR. Oba dostępne są na receptę. Do podobnych preparatów zaliczane są m.in.: Diclac, Cataflam 50, Diclac 100, Diclac 150 Duo, Diclac 50, Diclac 75 Duo, Diclac LipoGel, Dicloabak, Dicloberl 100, Diclobert 50, DicloDuo, Diclomax i inne. O zastosowaniu wybranych z nich decyduje lekarz prowadzący. Inne dostępne są bez recepty, jednak wymagają konsultacji lekarskiej.
Podstawowym składnikiem leku Dicloberl retard jest substancja czynna diklofenak. Pozostałe składniki to m.in.: skrobia kukurydziana, sacharoza, talk, szelak, wodorotlenek sodu, kopolimer amoniowego metakrylanu typ A, żelatyna, dwutlenek tytanu E171.
Stosowanie i dawkowanie leku Dicloberl retard ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Kapsułkę Dicloberl retard należy połykać w całości, popijając dużą ilością płynu. W przypadku pacjentów z wrażliwym żołądkiem zaleca się stosowanie preparatu w czasie posiłku.
Standardowe dawkowanie to od 50 do 150 mg diklofenaku sodowego na dobę. Zazwyczaj przyjmuje się jedną dawkę na dobę, jednak zależy to od wskazania medycznego i ciężkości choroby. Lekarz podejmuje decyzję o długości leczenia. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Dicloberl retard. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Dicloberl retard w ostatnim trymestrze ciąży. Co do zasady nie powinno się go stosować przez cały okres ciąży. Jest to związane z tym, że może powodować działania niepożądane, w tym poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub powodować komplikacje podczas porodu. Przykładowe skutki uboczne ze strony nienarodzonego dziecka lub noworodka to m.in.: zaburzenia czynności nerek i serca, zmniejszenia ilości płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie), zwężenie naczyń krwionośnych (przewodu tętniczego). Ponadto lek może powodować problemy przy porodzie, w tym m.in. zwiększenie krwawienia.
Substancja czynna diklofenak może przenikać do mleka matki. W związku z tym nie powinno się stosować leku Dicloberl retard w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to należy przerwać karmienie ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie terapii mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Niektóre działania mogą być ciężkie i wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to takich objawów, jak:
łagodne bolesne skurcze i tkliwość brzucha rozpoczynające się po wdrożeniu leku Dicloberl retard, następujące po tym: krwista biegunka lub krwawienia z odbytu;
ból w klatce piersiowej mogący być objawem ciężkiej reakcji alergicznej zwanej zespołem Kounisa.
Inne dotychczas odnotowywane działania niepożądane to m.in.:
dolegliwości żołądkowo-jelitowe: wymioty, nudności, biegunka, niewielka utrata krwi z przewodu pokarmowego;
zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (np.: zawroty głowy, ból głowy, uczucie pustki w głowie, drażliwość, pobudzenie, senność);
niedobór czerwonych krwinek (niedokrwistość);
zawroty głowy pochodzenia błędnikowego;
zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych;
zaburzenia trawienia (niestrawność), skurcze żołądka, wzdęcia, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy (z ryzykiem wystąpienia krwawienia lub perforacji);
krwiste wymioty, krwiste biegunki, krew w kale;
pokrzywka;
utrata włosów;
uszkodzenie wątroby, zapalenie wątroby z lub bez żółtaczki;
obrzęki (gromadzenie wody w tkankach);
zaburzenia czynności wątroby;
zapalenie błony śluzowej żołądka;
krwawienia z przewodu pokarmowego;
nadwrażliwość, reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne;
zaostrzenie zapaleń wywołanych zakażeniem (np. rozwój martwiczego zapalenia powięzi);
objawy zapalenia opon mózgowych;
zaburzenia krwiotworzenia, w tym: anemia, leukopenia, małopłytkowość, pancytopenia, agranulocytoza, anemia hemolityczna lub aplastyczna;
obrzęk naczynioruchowy;
reakcje psychotyczne, depresja, bezsenność, niepokój, koszmary senne;
alergiczne zapalenie naczyń krwionośnych i zapalenie płuc;
szumy uszne, zaburzenia słuchu;
zaburzenia widzenia;
kołatanie serca, osłabienie pracy serca (niewydolność serca), ból w klatce piersiowej, atak serca (zawał serca);
zaburzenia czucia, zaburzenia pamięci, zaburzenia smaku, drżenia, drgawki, dezorientacja, udar (zaburzenia mózgowo-naczyniowe);
zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, w tym wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, uszkodzenie przełyku, zapalenie języka, zaparcia;
uszkodzenie nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek, martwica brodawek);
ciężkie reakcje skórne;
niewydolność wątroby, martwica wątroby;
niedokrwienne zapalenie jelita grubego;
i inne.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Dicloberl retard należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazane jest jego przyjmowanie, jeżeli u pacjenta występują:
uczulenie na diklofenak lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
niespecyficzne zaburzenia krwiotworzenia;
trudności z oddychaniem (np.: skurcz oskrzeli), ból w klatce piersiowej, napady astmy, reakcje skórne, obrzęk błony śluzowej nosa po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy i krwawienia;
owrzodzenie żołądka lub jelit krwawienia z przewodu pokarmowego;
krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacje związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
ciężka niewydolność wątroby lub nerek;
krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie;
choroba serca lub choroba naczyń mózgowych (np.: po przebyciu zawału serca, udaru mózgu, zatoru naczyń krwionośnych serca lub mózgu, przemijającego niedokrwienia mózgu, zabiegu udrożnienia lub pomostowania zamkniętych naczyń);
zaburzenia krążenia (np. choroba tętnic obwodowych);
ostatni trymestr ciąży;
wiek poniżej 18. roku życia.
Ponadto należy zachować ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Szczególnie wymaga to pacjentów, u których występuje zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego czy też konieczność jednoczesnego podawania kwasu acetylosalicylowego. Pacjent musi poinformować lekarza, jeżeli występują u niego:
dusznica bolesna;
zwiększone stężenie cholesterolu;
zwiększone stężenie triglicerydów;
nadciśnienie tętnicze;
zakrzepy krwi;
ostra porfiria przerywana;
układowy toczeń rumieniowaty;
mieszana choroba tkanki łącznej;
palenie papierosów.
W trakcie leczenia mogą występować:
reakcje skórne i inne reakcje nadwrażliwości;
zaburzenia wątroby (lek ma wpływ na wątrobę);
zaburzenia nerek (lek ma wpływ na wątrobę).
Wszystkie informacje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości przez pacjenta. Jest to związane z tym, że Dicloberl retard może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);
leki moczopędne;
leki przeciwzakrzepowe;
leki przeciwpłytkowe;
leki przeciwcukrzycowe;
inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE);
silne inhibitory CYP2C9;
chinolony przeciwbakteryjne;
leki beta-adrenolityczne;
antagoniści angiotensyny II;
selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI);
digoksyna;
lit;
fenytoina;
metotreksat;
cyklosporyna;
probenecyd;
tenofowir;
cholestyramina;
kolestypol;
mifepryston;
deferazyroks;
pemetreksed;
mifepryston.
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wycenione w ulotce dołączonej do opakowania. O możliwości jednoczesnego stosowania wybranych leków decyduje lekarz prowadzący.
Ile razy dziennie można brać Dicloberl Retard?
Po jakim czasie zaczyna działać Dicloberl Retard?
Dicloberl Retard — jak długo stosować?
Czy Dicloberl Retard to opioid?
Dicloberl Retard a alkohol
Czy Olfen i Dicloberl Retard to ten sam lek?