DicloDuo
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek DicloDuo 75 mg dostępny jest w ramach częściowej refundacji. Zgodnie z przepisami z 2023 roku refundacja wynosi 50% i mogą z niej skorzystać pacjenci, którzy zgodnie ze wskazaniem medycznym muszą stosować preparat w terapii. Cena przed refundacją to 14,92 zł. Po obniżce wynosi ona 9,44 zł. Preparat dostępny jest jako kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu. W jednym opakowaniu jest 30 kapsułek.
Preparat DicloDuo działa podobnie, jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Lek ten zawiera substancję czynną diklofenak. Po dostaniu się do organizmu wykazuje ona jednocześnie działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wszystko dzięki temu, że diklofenak oddziałuje na syntezę prostaglandyn. To substancje, które odgrywają ważną rolę przy rozwoju różnego rodzaju stanów zapalnych. Po zażyciu kapsułki, lek hamuje aktywność cyklooksygenaz. Efektem tego jest ograniczone powstawanie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Konsekwencją tego jest redukcja stanu zapalnego oraz towarzyszących mu objawów, w tym m.in.: obrzęku, zaczerwienienia, podwyższonej temperatury ciała, sztywności mięśni i bólu. Jednocześnie DicloDuo nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Oznacza to, że pomoże walczyć z objawami zapalnych postaci chorób reumatycznych i im podobnych, jednak nie będzie zwalczał szkodliwych drobnoustrojów w organizmie pacjenta.
Lek jest przyjmowany doustnie i wchłania się w stu procentach. Maksymalne stężenie substancji czynnej we krwi obserwuje się na około 2-3 godziny po przyjęciu kapsułki. Substancja diklofenak może przenikać przez łożysko oraz do mleka kobiet karmiących.
Podstawowym wskazaniem do wdrożenia DicloDuo w terapii jest leczenie objawowe. O konieczności stosowania leku DicloDuo decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań medycznych. Wszystko po to, aby zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa pacjenta oraz o skuteczność prowadzonego leczenia.
Najczęstsze wskazania do przyjmowania DicloDuo to:
Przyjmowanie diklofenaku zawsze należy skonsultować z lekarzem. Wszystko dlatego, że istnieją określone przeciwwskazania do wdrażania DicloDuo do terapii. Przede wszystkim środek nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy wykazują reakcje nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik pomocniczy. Leku nie stosuje się też u osób, które sa nadwrażliwe na działanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz kwasu acetylosalicylowego.
Przeciwwskazania medyczne do przyjmowania DicloDuo to także:
U tej grupy pacjentów rekomenduje się zastosowanie alternatywnego leczenia, które zachowa porównywalną skuteczność, jednak będzie zdecydowanie bezpieczniejsze.
Podstawowym składnikiem leku DicloDuo jest diklofenak sodowy. W każdej z kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu znajduje się 75 mg tej substancji. Ponadto w leku zawarto takie substancje pomocnicze jak: bezwodna krzemionka koloidalna, powidon k25, celuloza mikrokrystaliczna, glikol propylenowy, talk, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu z dodatkiem 0,28 mg wodorotlenku sodu, kopolimer (typ A) metakrylanu amoniowego – Eudragit RL 100, kopolimer (typ B) metakrylanu amoniowego – Eudragit RS 100, dwutlenek tytanu, cytrynian trietylu, woda oczyszczona, żelatyna, indygotyna.
Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien dokładnie zapoznać się ze składem leku. Wszystko dlatego, że jego stosowanie jest przeciwwskazane w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik DicloDuo.
Obecnie w aptekach w Polsce można znaleźć zamienniki dla leku DicloDuo. To preparaty, które również zawierają diklofenak i są dostępne w ograniczonej sprzedaży na receptę. Wśród nich wymienia się:
Dawkowanie preparatu ustalane jest przez lekarza na podstawie wyników badań medycznych. Ze względu na specyfikę działania DicloDuo, lek ten jest rekomendowany tylko w przypadku osób dorosłych. Standardowe leczenie obejmuje przyjmowanie jednej kapsułki na dobę. Jeżeli terapia nie wykazuje skuteczności, to w wybranych przypadkach dawkę można podwoić. Dotyczy to tylko ciężkich przypadków zdrowotnych i stosowanie dwóch kapsułek jednocześnie musi mieć krótkotrwały charakter.
Pacjent nie może stosować większej niz zalecana dawki leku. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjęcie większej dawki nie wpływa na poprawę skuteczności leczenia i może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania. Wówczas pacjent może wymagać natychmiastowej hospitalizacji.
Jak każdy inny lek, tak i DicloDuo może powodować występowanie skutków ubocznych. Nie obserwuje się ich jednak u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Podczas terapii mogą występować takie działania niepożądane jak m.in.:
Szczegółowy wykaz wszystkim możliwych działań niepożądanych znajduje się na ulotce dołączonej do produktu leczniczego przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących obawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ze względów bezpieczeństwa wymagane może być wstrzymanie terapii i zmiana preparatu medycznego.
Na rynku dostępne są podobne leki do DicloDuo, które również zawierają diklofenak, jednak w innej postaci i o zmienionym uwalnianiu. Do grupy podobnych leków można zaliczyć m.in.: