DicloDuo Combi
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
choroba zwyrodnieniowa stawów; reumatoidalne zapalenie stawów; ból pourazowy, pozabiegowy i pooperacyjny; zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa; reumatyczne i pourazowe stany zapalne ścięgien, tkanek miękkich okołostawowych i więzadeł; bolesne miesiączkowanie. |
Postać |
kapsułki twarde o zmodyfikowanym uwalnianiu |
Dawka |
75 mg + 20 mg |
Substancja czynna |
diklofenak (diclofenacum natricum) + omeprazol (omeprazolum) |
Ulotka do pobrania |
Środek DicloDuo Combi 75 mg 20 mg to lek złożony, w którego składzie znajdują się dwie substancje czynne: diklofenak i omeprazol. Diklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a omeprazol to inhibitor pompy protonowej. Ze względu na swój skład i mechanizm działania DicloDuo Combi dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Podstawowe wskazania do stosowania leku DicloDuo Combi to:
W aptekach dostępne są dwa różne opakowania leku DicloDuo Combi 75 mg 20 mg. Zawierają one 30 lub 60 kapsułek twardych o zmodyfikowanym uwalnianiu. Producentem leku jest Bausch Health.
Opakowanie 30 kapsułek kosztuje około 30 złotych. Opakowanie zawierająca dwa razy więcej kapsułek kosztuje około 56 złotych. Ostateczna cena zależy od polityki cenowej danej apteki oraz narzuconej przez nią marży.
Lek DicloDuo Combi nie podlega refundacji. Pacjenci przyjmujący go w ramach prowadzonej terapii muszą pokryć całkowity koszt jego zakupu.
Wpływ na działanie terapeutyczne leku DicloDuo Combi mają zawarte w nim substancje czynne. Diklofenak wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przynosi ulgę w łagodzeniu objawów powodowanych przez zmiany artretyczne i reumatyczne, zabiegi operacyjne i urazy. Wśród tych dolegliwości wymienia się m.in.: sztywność stawów, ból mięśni czy też obrzęk.
Inne działanie wykazuje omeprazol. Substancja ta odpowiada za ograniczenie wydzielania się kwasu solnego do soku trawiennego. W konsekwencji zmniejsza się jego niekorzystny wpływ na błony śluzowe żołądka. W ten sposób zabezpiecza się żołądek i przyspiesza się gojenie się ran. W leku DicloDuo Combi połączono te substancje po to, aby preparat mogły stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową i jednocześnie przyjmujące niesteroidowe leki przeciwzapalne.
W każdej kapsułce leku DicloDuo Combi znajduje się 75 mg diklofenaku sodowego oraz 20 mg omeprazolu. Diklofenak występuje pod postacią peletek dojelitowych (25 mg) i peletek o przedłużonym uwalnianiu (50 mg).
Ponadto lek DicloDuo combi zawiera takie substancje pomocnicze jak: powidon K 25, celuloza mikrokrystaliczna, kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1) typu A (zobojętniony (6 mol%) sodu wodorotlenkiem), krzemionka koloidalna bezwodna, kopolimer amoniometakrylanowy typu A, glikol propylenowy, kopolimer amoniometakrylanowy typu B, ciężki węglan magnezu, mannitol, laurylosiarczan sodu, hypromeloza (6 mPa x s), kopolimer (1:1) kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (dyspersja 30% - sucha masa), hydroksypropyloceluloza (75-150 mPa x s / 5% sol.), cytrynian trietylu, polisorbat 80, talk. Dodatkowo w osłonce kapsułki znajdują się: żelatyna, żółty tlenek żelaza (E 172), czerwony tlenek żelaza (E 172) i dwutlenek tytanu (E 171).
Przyjmowanie leku DicloDuo Combi należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Pacjent zawsze powinien stosować się do wskazań lekarskich. Kapsułki przeznaczone są do stosowania doustnego. Należy przyjmować je przed posiłkiem i połykać w całości, popijając dużą ilością wody (200 ml lub więcej). Dawka leku ustalana jest w sposób indywidualny przez lekarza na podstawie przeprowadzonych badań, stanu pacjenta i rodzaju schorzenia.
Nie należy przyjmować dawki większej niż zalecana, ponieważ wpływa to niekorzystnie na poprawę skuteczności leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych związanych z przedawkowaniem substancji czynnych.
Swoją sytuację medyczną powinno się konsultować z lekarzem. Podczas stosowania leku DicloDuo Combi należy zachować szczególne środki ostrożności, jeżeli u pacjenta występują takie dolegliwości jak:
Jest to związane z tym, że lek DicloDuo Combi może maskować lub nasilać objawy innych schorzeń współistniejących. Dodatkowe środki ostrożności zachowuje się również w przypadku osób w podeszłym wieku.
Przeciwwskazania do przyjmowania tego leku to:
Ponadto leku nie stosuje się u dzieci.
Lek DicloDuo Combim może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i zmieniać ich działanie. W związku z tym pacjent powinien poinformować o wszystkich przyjmowanych obecnie i w niedalekiej przeszłości lekach. Ponadto lekarz powinien wiedzieć, jeżeli pacjent planuje przyjmować inne leki podczas terapii z DicloDuo Combi. Preparatu tego nie można łączyć z lekami zawierającymi nelfinawir.
Ponadto należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego przyjmowania takich leków jak:
Szczegóły wykaz tych środków znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Lek DicloDuo Combi, jak każdy inny środek farmakologiczny, może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i długości trwania terapii. Do potencjalnych skutków ubocznych należą m.in.:
Szczegółowe informacje o wszystkich odnotowanych działaniach niepożądanych i częstotliwości ich występowania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.
Preparat DicloDuo Combi należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu i zabezpieczyć go przed działaniem wilgoci. Lek powinien znajdować się w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci oraz w pomieszczeniu o temperaturze nieprzekraczającej 30°C.