Cirrus
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępne są tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Preparat ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu i zawiera takie substancje czynne jak cetyryzyna w postaci dichlorowodorku oraz pseudoefedryna w postaci chlorowodorku.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa |
Postać: |
tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
Substancja czynna: |
cetyryzyna (dichlorowodorek cetyryzyny) + pseudoefedryna (chlorowodorek pseudoefedryna) |
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu Cirrus, klasyfikowane są jako lek przeciwalergiczny. Przeznaczone są do stosowania u pacjentów w leczeniu objawów sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Do objawów tych należą m.in.: kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa, uczucie zatkania nosa, wodnista wydzielina z nosa (katar), swędzenie nosa i spojówek. Decyzję o wdrożeniu leku Cirrus Duo lub Cirrus podejmuje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonego badania pacjenta. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.
Za mechanizm działania leku odpowiadają zawarte w nim substancje czynne cetyryzyna i pseudoefedryna. Pierwsza wykazuje silne działanie przeciwhistaminowe i działa wybiórczo na receptory histaminowe typu 1 (H1). Blokuje wybrane obwodowe receptory i hamuje obwodowe działanie histaminy. W ten sposób łagodzi takie objawy reakcji alergicznej jak m.in.: obrzęk, wyciek z nosa, kichanie i świąd błon śluzowych. Ponadto cetyryzyna korzystnie wpływa na zapobieganie powstawania odczynów skórnych i skurczu oskrzeli.
Pseudoefedryna to substancja czynna, która wykazuje działanie sympatykomimetyczne. Oznacza to, że powoduje obkurczenie naczyń, co prowadzi do redukcji przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa. Dzięki temu pacjent może udrożnić nos, co ułatwia oddychanie. Obie wskazane substancje dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego i wzajemnie uzupełniają swoje działanie.
Cena leków Cirrus i Cirrus Duo zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparaty te nie podlegają refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Poniżej podano uśrednione ceny dla dostępnych w Polsce opakowań leku:
Jako zamienniki stosowane są leki Cirrus i Cirrus Duo. To lekarz decyduje o tym, który preparat przepisze pacjentowi, mając na uwadze jego bezpieczeństwo i skuteczność prowadzonej terapii.
Podobne leki przeciwhistaminowe dostępne na rynku to m.in.: Zyrtec, Claritine, Xyzal, Allegra. Mają inną substancję czynną. Wśród leków, które lekarz może przepisać zamiast Cirrus, znajdują się też m.in.: Flonase i Nasonex (kortykosteroidy donosowe), Sufafed (dekongestant) i ketotifen (lek stabilizujący komórki tuczne). Pacjent nie może sam podjąć decyzji o ich zamianie, a podczas terapii należy zachować ostrożność.
W tabletkach Cirrus Duo i Cirrus są te same substancje czynne w takim samym stężeniu: 5 mg + 120 mg. Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, dwutlenek tytanu E171 i makrogol 400.
Lek Cirrus należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego. To on ustala indywidualne dawkowanie dla pacjenta. Standardowo zalecana dawka leku dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia to jedna tabletka dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Preparat przyjmuje się w czasie posiłku lub między posiłkami. Lek należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Długość trwania terapii ustalana jest indywidualnie, jednak nie wolno stosować leku Cirrus Duo i Cirrus przez dłużej niż 2-3 tygodnie. W sytuacji, gdy jest to konieczne, następnie podaje się lek zawierający już tylko cetyryzynę. Jeżeli po pięciu dniach objawy nie ustąpią lub nawet się nasilą, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
W przypadku stosowania leku u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek lub niewydolnością wątroby stosuje się połowę standardowej dawki, czyli pół tabletki rano i wieczorem. Jeżeli lek działa zbyt słabo lub zbyt mocno, to lekarz może podjąć indywidualną decyzję o modyfikacji dawki. Wszystko w trosce o zapewnienie pacjentowi wysokiej skuteczności leczenia przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii, a może powodować objawy przedawkowania.
Lek Cirrus nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz kobiety w okresie karmienia piersią. Zawarte w tabletkach substancje czynne mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu. Ponadto przenikają one do mleka matki.
Jeżeli lekarz podejmie taką decyzję, to preparat Cirrus można wdrożyć w tej grupie pacjentek, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Kobiety w okresie laktacji na czas terapii powinny przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas przyjmowania leku Cirrus i Cirrus Duo mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Do odnotowywanych dotychczas skutków ubocznych należą m.in.:
Wszystkie zaobserwowane działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Ze względu na skład i działanie leku Cirrus występują określone przeciwwskazania do jego stosowania. Podstawowym z nich jest reakcja nadwrażliwości na jedną z substancji czynnych lub jakikolwiek inny składnik leku. Inne przeciwwskazania do przyjmowania tabletek Cirrus Duo i Cirrus to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony z lekarzem prowadzącym. Środki ostrożności wdraża się u osób, u których występują lub występowały takie stany jak:
Szczególne środki ostrożności wdraża się także wtedy, gdy pacjent przyjmuje: leki sympatykomimetyczne, leki przeciwnadciśnieniowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące czynność ośrodkowego układu nerwowego i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Może to zwiększać ryzyko występowania niepokojących działań niepożądanych.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Ponadto lekarz powinien dokładnie zapoznać się z historią medyczną pacjenta. Jest to związane z tym, że preparat Cirrus może wchodzić w interakcję z innymi preparatami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Stosowanie leku Cirrus Duo powinno być odpowiedzialne. Przede wszystkim leku tego nie wolno łączyć z takimi preparatami jak:
Ponadto należy zweryfikować z lekarzem możliwość jednoczesnego przyjmowania takich środków farmakologicznych jak:
Wszystkie te preparaty wraz z możliwościami interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien się z nią zapoznać, zanim zacznie stosować dany produkt leczniczy.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Ponadto tabletek nie wolno przyjmować po upływie terminu ważności wskazanego na opakowaniu. Brak innych specjalnych wytycznych dotyczących przechowywania leku Cirrus i Cirrus Duo.