Xyzal
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną, składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami oraz działaniami niepożądanymi leku Xyzal.
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Xyzal to lek przeciwhistaminowy II generacji. Preparat wykazuje skuteczne działanie alergiczne. Przeznaczony jest do stosowania doustnego w postaci tabletek lub roztworu. Dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Lek Xyzal można przyjmować tylko na wyraźne wskazanie lekarza. W jego składzie zawiera się substancja czynna lewocetyryzyna w postaci dichlorowodorku lewocetyryzyny.
Ostateczna cena leku Xyzal zależy od wybranej jego postaci oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Poniżej podano średnie ceny opakowań leku dostępnych w Polsce:
Lek w postaci roztworu doustnego produkowany jest przed producentów: Vedim, Inpharm i Delpfarma. Wpływa to na jego cenę końcową.
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi z dnia 1 lipca 2023 roku lek Xyzal w postaci tabletek powlekanych nie podlega refundacji i pacjent musi pokryć całkowity jego koszt. Refundacji podlega lek w postaci roztworu doustnego i wówczas jego cena wynosi:
Pełny skład leku Xyzal różni się w przypadku tabletek oraz roztworu. W obu postaciach substancja czynną zawartą w preparacie jest lewocetyryzyna. Każda tabletka powlekana zawiera dodatkowo takie substancje jak: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza E 464, makrogol 400 i dwutlenek tytanu E 171.
W roztworze doustnym znajdują się takie substancje pomocnicze jak: maltitol E 965, trójwodny octan sodu, glicerol 85%, kwas octowy lodowaty, sacharyna sodowa E 954, parahydroksybenzoesan propylu E 216, parahydroksybenzoesan metylu E 218, aromat Tutti frutti 501103A i woda oczyszczona.
Lek przeciwalergiczny Xyzal przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 2. roku życia. W przypadku najmłodszych pacjentów rekomenduje się podawanie preparatu w postaci roztworu doustnego.
Za mechanizm działania leku odpowiada zawarta w nim lewocetyryzyna. Zgodnie z klasyfikacją chemiczną jest to lewoskrętny enancjomer cetyryzyny. Substancja ta odpowiada za wybiórcze blokowanie obwodowe receptorów histaminowych typu 1 (H1) i jednoczesne hamowanie obwodowego działania histaminy, która odpowiada za wywoływanie objawów alergii. Dzięki temu lek prowadzi do łagodzenia objawów alergii, w tym m.in.: obrzęku błon śluzowych, świądu błon śluzowych, wycieku z nosa, kichania czy też zapobiega powstawaniu odczynów skórnych. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i gwarantuje wysoką skuteczność działania, jeżeli jest przyjmowany zgodnie ze wskazaniami lekarskimi do stosowania leku Xyzal.
Preparat przeciwalergiczny Xyzal rekomendowany jest w leczeniu przewlekłej pokrzywki idiopatycznej oraz w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (również o charakterze przewlekłym). Lek stosuje się też w leczeniu sezonowych objawów alergii. Decyzję o wdrożeniu leku do terapii każdorazowo podejmuje lekarz prowadzący, który na uwadze ma dobro i bezpieczeństwo pacjenta.
Lek Xyzal należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku preparatu Xyzal tabletki powlekane zalecana dawka dobowa dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia to jedna tabletka. Dawka może być modyfikowana w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Lekarz sprawdza indywidualną sytuację pacjenta i dostosowuje dawkowanie bezpośrednio do jego potrzeb.
Nieco inaczej wygląda dawkowanie w przypadku roztworu doustnego. U dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia stosuje się dawkę 5 mg, czyli 10 ml. W grupie pacjentów od 2. do 6. roku życia zalecana dawka dobowa to 2,5 mg, którą podaje się w dawkach podzielonych dwa razy na dobę (dwa razy po 2,5 ml).
Lek należy stosować tak długo, jak wymaga tego lekarz. Czas trwania terapii zależy od rodzaju schorzenia i nasilenia objawów alergii. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na zwiększenie skuteczności terapii i może powodować skutki uboczne. U osób dorosłych objawem przedawkowania może być wzmożona senność, a u dzieci pojawia się nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Po przerwaniu stosowania leku może pojawić się objaw odstawienny w postaci świądu.
Preparat Xyzal może powodować działania niepożądane. Aby je ograniczyć, warto zachować wskazane środki ostrożności i nie stosować leku wtedy, gdy nie jest to wskazane. Podstawowym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Xyzal jest uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik. Ponadto preparatu nie stosuje się u pacjentów, u których występują ciężkie zaburzenia czynności nerek, które wymagają przeprowadzenia dializy. Leku Xyzal nie podaje się u pacjentów poniżej 2. roku życia.
W określonych grupach pacjentów zachowuje się szczególne środki ostrożności. Dotyczy to osób, u których występują takie stany lub jednostki chorobowe jak:
W takich sytuacjach należy zachować ostrożność i skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. W przypadku nadwrażliwości na podobne leki lub wtedy, gdy u pacjenta występuje padaczka, niezbędna może być zmiana preparatu.
Podczas terapii z lekiem Xyzal mogą występować działania niepożądane. Nie odnotowuje się ich u każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie objawów niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wśród skutków ubocznych wymienia się m.in.:
Wystąpienie objawów niepożądanych należy skonsultować z lekarzem. Wszystko po to, aby zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa stosowania leku Xyzal. Wszystkie potencjalne skutki uboczne wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Xyzal może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W skrajnych przypadkach powoduje to niepokojące skutki uboczne.
Lek Xyzal należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Preparatu nie można stosować po upływie terminu ważności.
Zamiennikami leku Xyzal są: Zyx, Contrahist i Levocedo. O konieczności ich zastosowania decyduje lekarz. Na rynku dostępne są również preparaty, które zawierają lewocetyryzynę w innej postaci. Wśród nich znajdują się m.in.: Cezera, Alergimed, Contrahist Allergy, Lirra, Lirra Gem, Nossin, Zenaro, Zyx Bio, Ahist, Cetilevo, L-Cetirinax, Lecetax, Medtax, Votrezin, Zilola, Zenaro, Levocitrizine Genoptin, Levocitrizine Dihydrochloride Cipla i Levocitrizine Bristol Laboratories..