Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Ciloxan to preparat w postaci kropli do oczu, który stosuje się w miejscowym leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu. Klasyfikowany jest jako chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów. Lek może być stosowany tylko na wyraźne wskazanie lekarskie i dostępny jest w ograniczonej sprzedaży na receptę.

Zapraszamy do zapoznania się z jego charakterystyką medyczną, składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.

 

Ciloxan - co to za lek?

Preparat Ciloxan 0,3 krople do oczu to chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów. Substancją czynną w roztworze jest cyprofloksacyna. Podaje się ją miejscowo w leczeniu zakażenia oka oraz tkanek je otaczających (np. powierzchniowych zakażeń oka). Preparat wykazuje skuteczne działanie na wiele szkodliwych mikroorganizmów, które mogą zainfekować oczy. Ze względu na jego skład i działanie, lek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W trakcie terapii należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarskimi.

 

Ciloxan - cena, refundacja

Opakowanie leku zawiera 5 ml roztworu o stężeniu substancji czynnej 3 mg/ml. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada 2023 roku preparat nie podlega refundacji na żadnym poziomie. Oznacza to, że bez względu na wskazanie, pacjent musi ponieść całkowity koszt zakupu leku Ciloxan w aptece. Cena preparatu różni się w zależności od marży narzuconej przez aptekę i wynosi około 37 PLN.

Ciloxan - pełny skład leku

Substancją czynną leku Ciloxan jest cyprofloksacyna w postaci chlorowodorku. Stężenie substancji czynnej wynosi 3 mg/ml. Ponadto w roztworze znajdują się takie substancje pomocnicze jak: trójwodny octan sodu, chlorek benzalkoniowy, kwas octowy, edetynian disodu, mannitol, woda oczyszczona oraz wodorotlenek sodu lub kwas solny do ustalenia odpowiedniego pH preparatu. Lek ma postać przezroczystego i bezbarwnego lub jasnożółtego roztworu.

 

Ciloxan - jak działa, na co i dla kogo?

Zawarta w roztworze Ciloxan cyprofloksacyna wykazuje szerokie działanie przeciwbakteryjne. Po zakropieniu oczu substancja ta odpowiada za hamowanie działania enzymu bakteryjnego, który jest niezbędny do budowania struktury DNA bakterii. Dzięki temu DNA ulega destabilizacji. Hamuje się podział komórek, uniemożliwia ich rozmnażanie się oraz prowadzi do ich obumarcia. Zaletą leku jest to, że po podaniu do worka spojówkowego bardzo dobrze przenika do oka przez rogówkę.

Substancja czynna stosowana jest miejscowo na różne zakażenia oka i otaczających je tkanek oraz tylko w niewielkim stopniu przenika do krwioobiegu pacjenta. Wpływa to na zwiększone bezpieczeństwo stosowania leku Ciloxan. Ciloxan 0,3 krople do oczu przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 1. roku życia. Na ten moment brak szczegółowych danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u pacjentów w grupie wiekowej poniżej roku.

 

Ciloxan - wskazania do stosowania

Istnieje kilka podstawowych wskazań do stosowania leku Ciloxan. Podstawowe z nich to:

  • owrzodzenie rogówki wywołane przez wrażliwe szczepy bakterii na cyprofloksacynę;
  • powierzchowne zakażenia oka (powierzchniowe zakażenia oka).

O konieczności zastosowania preparatu decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań.

 

Ciloxan - kiedy nie stosować leku?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Ciloxan jest uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Jeżeli wybrany składnik preparatu jest źle tolerowany, to nie należy stosować leku Ciloxan w terapii. W pozostałych przypadkach stosowanie kropel do oczu Ciloxan jest bezpieczne i nie powinno powodować poważnych działań niepożądanych.

 

Ciloxan - kiedy zachować środki ostrożności

W określonych sytuacjach należy zachować ostrożność podczas prowadzenia terapii z lekiem Ciloxan. Przede wszystkim roztwór przeznaczony jest tylko do stosowania do oczu i nie wolno stosować go na inne części ciała. Jeżeli w trakcie terapii objawy się nasilą lub powrócą, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Tak samo postępuje się w sytuacji, gdy pojawią się pierwsze objawy wysypki skórnej i reakcje nadwrażliwości na podane krople.

Osoby w podeszłym wieku oraz przyjmujące kortykosteroidy są bardziej narażone na wystąpienie problemów ze ścięgnami, dlatego należy zachować dodatkowe środki ostrożności w tej grupie pacjentów. Jeżeli takie problemy się pojawią, to wymagane może być odstawienie preparatu Ciloxan. Po aplikacji kropel należy unikać nadmiernej ekspozycji oka na światło słoneczne, ponieważ może pojawić się reakcja uczuleniowa. Podczas terapii nie wolno używać soczewek kontaktowych, ponieważ może powodować to podrażnienie oka. Po aplikacji kropel należy odczekać minimum 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych. Ponadto krople mogą powodować przemijające zaburzenia widzenia, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.

 

Ciloxan - możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, tak i krople Ciloxan mogą powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Rodzaj i skala nasilenia objawów niepożądanych różni się w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zagrożenie wzrasta w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu. Skutki uboczne dzieli się na:

  • ogólnoustrojowe działania niepożądane: nudności, bóle głowy, zaburzenie smaku, biegunka, stan zapalny nosa, ból ucha, zawroty głowy, objawy nadwrażliwości, zapalenie skóry, ból brzucha, wydzielina z zatok przynosowych, zaburzenia ścięgien;
  • objawy oczne: uczucie dyskomfortu w oku, zaczerwienienie oczu, białe złogi na powierzchni oka, zaburzenia widzenia, punkcikowate zapalenie rogówki, światłowstręt, obrzęk oka lub powieki, zmniejszenie ostrości widzenia, niewyraźne widzenie, nasilone łzawienie, suchość oka, świąd oka, ból oka, złuszczanie powieki, obrzęk spojówek, wydzielina z oka, strupki na brzegach powiek, podrażnienie oka, uszkodzenie oka, podwójne widzenie, jęczmień oka, zapalenie spojówek, niedoczulica oka, osłabienie siły oka, przekrwienie spojówek.

Jeżeli w trakcie leczenia wystąpią zaburzenia widzenia, to nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych. Należy wstrzymać się z tym do czasu ustąpienia zaburzeń i odzyskania prawidłowego widzenia.

 

Ciloxan - dawkowanie

Lek Ciloxan należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomenduje się kontakt z lekarzem lub farmaceutą. Wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo stosowania leku. Dawki leku zależą od rodzaju schorzenia. W przypadku owrzodzenia rogówki dawkowanie wygląda następująco:

  • pierwsza doba - dwie krople do oka (lub oczu) co 15 minut przez 6 godzin, a następnie dwie krople do oka (oczu) co 30 minut;
  • druga doba - dwie krople do oka (oczu) co godzinę;
  • od 3. do 14. dnia leczenia - dwie krople do oka (oczu) co cztery godziny.

Na powierzchniowe zakażenia oka stosuje się jedną lub dwie krople do oka (oczu) co 6 godzin. Jeżeli zakażenie ma ciężki przebieg, to niezbędne może być podawanie jednej lub dwóch kropli co dwie godziny w czasie czuwania. W przypadku większości zakażeń oczu leczenie z wykorzystaniem Ciloxan trwa od 7 do 14 dni.

Jeżeli lekarz stwierdzi inaczej, to można wydłużyć stosowanie preparatu. W trakcie terapii należy zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego również co do długości trwania leczenia.

 

Ciloxan - w ciąży i okresie karmienia

Nie należy stosować kropli Ciloxan w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Wówczas przyjmowanie jakichkolwiek leków należy ograniczyć. Istnieją jednak sytuacje, w których lekarz zaleci stosowanie preparatu w ciąży lub w czasie karmienia piersią. Związane z tym korzyści muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko.

 

Ciloxan - czy można łączyć z innymi lekami?

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jednocześnie podczas stosowania więcej niż jednego leku do oczu, pomiędzy ich aplikacją należy odczekać minimum 5 minut. Na ten moment nie wykazano negatywnych interakcji podczas jednoczesnego stosowania leku Ciloxan i innych preparatów medycznych.

 

Ciloxan - czy są podobne leki lub zamienniki?

Zamiennikiem leku Ciloxan może być Cipronex 0,3%. Podobne leki zawierające cyprofloksacynę to m.in.: Ciprinol, Ciphin 500, Cetraxal, Cipronex, Ciprofloxacin Kabi, Cipropol, Proxacin 250, Proxacin 500, Proxacin 1%, Ciprolon i inne. O możliwości zastosowania każdego z nich decyduje lekarz prowadzący.

FAQ

Lek Ciloxan 0,3 krople do oczu dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W związku z tym wyłączony jest ze sprzedaży wysyłkowej.
Standardowa długość terapii z zastosowaniem leku Ciloxan to 7-14 dni. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o wydłużeniu leczenia. Pacjent we własnym zakresie nie może podejmować takiej decyzji.
Maksymalne stężenie w osoczu lek Ciloxan osiąga już po 2 godzinach od zakropienia oczu. Pierwsze zauważalne efekty leczenia i poprawa stanu zdrowia pacjenta mogą pojawić się jednak dopiero po kilku dniach. Zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta.
Po zastosowaniu leku Ciloxan widzenie może być niewyraźne. W związku z tym należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych do momentu, aż widzenie się poprawi. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację