Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku Prestarium 5 mg oraz ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Lek Prestarium 5 mg zawiera w swoim składzie peryndopryl. Substancja ta zaliczana jest do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Jej działanie polega na hamowaniu powstawania angiotensyny II, czyli substancji stymulującej skurcz naczyń krwionośnych oraz uwalnianie aldosteronu. W efekcie powoduje to obniżenie ciśnienie tętniczego krwi. Ponadto lek charakteryzuje się działaniem przeciwmiażdżycowym, dzięki czemu stosowany jest w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz w leczeniu chorób nerek. Prestarium 5 mg poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych ułatwia przepompowywanie krwi.
Tabletki powlekane Prestarium 5 mg stosuje się w:
O konieczności zastosowania leku Prestarium 5 mg decyduje lekarz prowadzący. Przyjmowanie tabletek musi być zgodne z jego zaleceniami. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Cena leku Prestarium 5 mg zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz stopnia refundacji. Średnia cena preparatu to:
Prestarium 5 mg (30 tabletek powlekanych) - 22,10 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lek ten podlega częściowej lub całościowej refundacji. Preparat za darmo otrzymują pacjenci powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej. W ramach częściowej refundacji mogą otrzymać go pozostali pacjenci we wszystkich wskazaniach z decyzji. Wówczas cena leku to:
Prestarium 5 mg (30 tabletek powlekanych) - 19,70 PLN.
Na rynku dostępne są inne leki zawierające substancję czynną peryndopryl oraz o podobnym działaniu. Wśród zamienników preparatu Prestarium 5 mg wymieniane są m.in.: Prenessa, Vidotin, Perindopril Teva i Prestarium 10 mg. O możliwości zastosowania wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący, który ma na uwadze dobro i bezpieczeństwo pacjenta.
Podstawowym składnikiem tabletek Prestarium 5 mg jest substancja czynna peryndopryl z argininą. Ponadto w każdej tabletce znajdują się takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna hydrofobowa, maltodekstryna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), hypromeloza, glicerol, makrogol 6000, kompleks miedziowy chlorofiliny i dwutlenek tytanu E171.
Preparat Prestarium 5 mg można stosować tylko na wyraźne wskazanie lekarza i pod jego kontrolą. Tabletka powinna być połykana w całości codziennie o tej samej porze. Najlepiej przyjmować ją rano przed pierwszym posiłkiem. Tabletkę popija się szklanką wody. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie i dostosowywane do potrzeb pacjenta.
W przypadku nadciśnienia tętniczego rekomendowana dawka początkowa i podtrzymująca to 5 mg raz na dobę. Jeżeli jest to konieczne, to lekarz po upływie miesiąca może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 10 mg na dobę. To maksymalna dawka dobowa. W przypadku osób w podeszłym wieku leczenie początkowe rozpoczyna się od 2,5 mg na dobę.
Leczenie niewydolności serca rozpoczyna się od dawki 2,5 mg raz na dobę. Po upływie dwóch tygodni można zwiększyć ją do 5 mg na dobę i jest to maksymalna dawka dla tego wskazania medycznego. Przy stabilnej chorobie wieńcowej postępowanie jest podobne do leczenia nadciśnienia tętniczego, jednak zwiększenie dawki może nastąpić już po upływie dwóch tygodni.
Lek Prestarium 5 mg nie powinien być stosowany w ciąży, zwłaszcza po upływie pierwszego trymestru. Jeżeli lekarz zdecyduje inaczej, to korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko. Jest to związane z tym, że lek może powodować poważne uszkodzenie u dziecka oraz zaburzać jego rozwój. Gdy to możliwe, to należy stosować inny, bezpieczniejszy dla pacjentki i dziecka preparat.
Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. W związku z tym leku Prestarium 5 mg nie powinno się stosować u kobiet karmiących. Jeżeli jest to konieczne, to kobieta ze względów bezpieczeństwa powinna zaprzestać karmienia dziecka swoim mlekiem.
Podczas stosowania preparatu Prestarium 5 mg mogą pojawić się działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich skala i rodzaj zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych rośnie w przypadku jednoczesnego zastosowania inhibitorów ACE i antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu. Przyjmowanie leku należy natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Ponadto podczas leczenia mogą pojawić się takie skutki uboczne jak:
Wszystkie odnotowane dotychczas działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania. Należy się z nią dokładnie zapoznać.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Prestarium 5 mg. Podstawowym z nich jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik leku. Ponadto leku nie podaje się pacjentom, u których wcześniej podczas przyjmowania dowolnego inhibitora ACE wystąpiły niepokojące objawy wskazujące na obrzęk naczynioruchowy. Inne przeciwwskazania to takie stany jak:
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Obejmuje to pacjentów, u których występują takie stany zdrowotne jak:
Decyzję o możliwości zastosowania preparatu Prestarium 5 mg w terapii podejmuje lekarz prowadzący. Dokonuje jej na bazie dokładnej analizy stanu zdrowia pacjenta oraz jego historii medycznej.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie, na stałe lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Prestarium 5 mg może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Wówczas niezbędna jest zwiększona kontrola reakcji organizmu pacjenta i możliwe jest modyfikowanie docelowej dawki leku.
Szczególną uwagę należy zachować w przypadku takich środków farmakologicznych jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione na ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać, a wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem prowadzącym.