Sterydy do nosa na alergię. Kiedy stosować? Jak działają?
Dodano:

29 sierpnia, 2024
11:11
Zaktualizowano:

9 września, 2024
11:17

Sterydy donosowe — kiedy stosować i jak działają?

Leki sterydowe w swoim składzie zawierają glikokortykosteroidy. Można zaliczyć do nich nastepujące substancje: furoinian mometazonu, furoinian flutikazonu, propionian flutikazonu, dipropionian beklometazonu oraz dipropionian budezonidu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wskazania do stosowania — w jakich przypadkach należy sięgnąć po steryd do nosa?

Leki te wykazują się dużą skutecznością oraz szerokim działaniem farmakologicznym. Z tego względu są powszechnie stosowanymi preparatami, przepisywanymi w schorzeniach otolaryngologicznych. Leki zawierające sterydy do nosa stosuje się w następujących przypadkach:

  • leczenie objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym zapobieganie i leczenie całorocznego i sezonowego alergicznego nieżytu nosa, również kataru siennego);
  • ostry lub przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa;
  • choroby zatok (ostre i przewlekłe zapalenie zatok, w tym także w leczeniu polipów nosa).
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

W jaki sposób działają glikokortykosteroidy?

Mechanizm działania glikokortykosteroidów donosowych obejmuje łączenie substancji z receptorem dla glikokortykosteroidu, który znajduje się w cytoplazmie komórek. Po przetransportowaniu do jądra komórkowego przyłącza się do sekwencji regulatorowych DNA, znajdujących się w promotorach wielu genów, wpływając na ich ekspresję.

Konsekwencją tego mechanizmu są następujące działania: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz przeciwalergiczne. Leki te obkurczają naczynia krwionośne, co zmniejsza obrzęk, wysięk i stan zapalny.

Należy pamiętać, że kliniczne działanie przeciwzapalne sterydów donosowych, rozwija się w ciągu kilku, kilkunastu dni od momentu rozpoczęcia przyjmowania leku. Jeśli chodzi o działanie kurczące naczynia krwionośne, pojawia się ono zwykle już po kilku minutach od momentu przyjęcia leku.

Preparaty ze sterydami do nosa

Na rynku farmaceutycznym dostępne są leki OTC oraz produkty lecznicze dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Wszystkie z nich mogą być stosowane w leczeniu alergii (np. alergiczny nieżyt nosa).

Leki OTC stosowane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa

OTC to specjalistyczna nazwa na preparaty farmaceutyczne, które potocznie są określane jako „leki dostępne bez recepty”. Leki sterydowe do nosa, które można kupić w każdej aptece to na przykład:

  • Hitaxa Metmin-Spray — spray do nosa - 140 dawek,
  • Momester Nasal — aerozol do nosa na alergię - 60 dawek,
  • Momester Nasal — aerozol do nosa - 120 dawek,
  • Nasomentin Control — spray do nosa - 60 dawek,
  • Pronasal Control — aerozol do nosa - 60 dawek.

Wszystkie wyżej wymienione produkty lecznicze w swoim składzie zawierają tę samą substancję czynną — furoinian mometazonu.

Sterydy do nosa udrażniające nos dostępne na receptę

Te preparaty można stosować w alergicznym nieżycie nosa, w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia objawów alergii. Należą do nich między innymi:

  • Beclonasal Aqua 50mcg/dawkę (dipropionian beklometazonu) - 200 dawek,
  • Avamys 27,5 mcg/dawkę (furoinian flutikazonu) - 120 dawek,
  • Fanipos 50 mcg/dawkę (furoinian flutikazonu) - 60 dawek),
  • Dymista zawiesina 137 mcg + 50 mcg (chlorowodorek azelastyny i propionian flutykazonu),
  • Eztom 50 mcg/dawkę (furoinian mometazonu) - 140 dawek,
  • Metmin 50 mcg/dawkę (furoinian mometazonu) - 60 dawek,
  • Nasometin 50 mcg/dawkę (furoinian mometazonu) - 140 dawek,
  • Pronasal 50 mcg/dawkę (furoinian mometazonu) - 280 dawek,
  • Flixonase 50 mcg/dawkę (propionian flutikazonu) - 120 dawek,
  • Tafen Nasal 32 lub 64 mcg/dawkę (budezonid) - 120 dawek.

Wszystkie preparaty, które zostały wymienione w powyższej liście, występują w formie aerozoli do nosa.

Jak bezpiecznie stosować sterydy do nosa? Przykład — stosowanie leku Nasometin Control

Prawidłowe stosowanie sterydów zapewnia bezpieczeństwo terapii, zmniejszając maksymalnie możliwość wystąpienia działań niepożądanych oraz zwiększając skuteczność. Przed zastosowaniem leku należy wyczyścić nos. Staranne oczyszczenie nosa pozwala na maksymalizację efektywności terapii.

W celu uzyskania jednorodnego aerozolu butelkę przed użyciem należy kilkukrotnie energicznie wstrząsnąć. Kiedy pojemnik z preparatem jest gotowy do użytku, końcówkę aplikatora należy płytko umieścić w przedsionku nosa. Najistotniejszą zasadą bezpieczeństwa stosowania sterydowych leków donosowych jest kierunek podawania produktu leczniczego. Końcówkę aplikatora należy umieścić w kierunku zewnętrznej ściany nosa, zachowując przy tym kąt około 60 stopni. Lek należy zaaplikować do każdego otworu nosowego.

Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku, a w przypadku wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Skuteczność terapii — zapalenie zatok

Liczne badania wykazały, że sterydoterapia donosowa w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok jest skuteczna, wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa, zmniejsza objawy związane z chorobą oraz poprawia jakość życia pacjenta.

Wykazano także, że sterydoterapia donosowa zmniejsza rozmiar polipów nosa oraz sprzyja zapobieganiu ich nawrotom po operacjach zatok.

Skutki uboczne związane ze stosowaniem glikokortykosteroidów

Leki sterydowe do nosa są dość dobrze tolerowane przez pacjentów. W przeciwieństwie do glikokortykosteroidów działających ogólnie, preparaty do nosa wchłaniają się w mniejszym stopniu do krwioobiegu. Wpływa to na znaczną redukcję skutków ubocznych. Podczas stosowania mogą jednak wystąpić pewne działania niepożądane (szczególnie związane z wpływem na błonę śluzową nosa i gardła), takie jak:

  • podrażnienie błony śluzowej nosa,
  • suchość w obrębie błony śluzowej nosa (w tym krwawienie z nosa),
  • podrażnienie gardła,
  • bóle głowy.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rot, Piotr, Piotr Rapiejko, and Dariusz Jurkiewicz. "Sterydoterapia donosowa–EPOS 2020." Polish Journal of Otolaryngology 74.3 (2020): 41-49.
  2. Terlecka, Paulina, et al. "ALERGICZNY NIEŻYT NOSA–STANDARDOWE LECZENIE I FITOTERAPIA." ukazały się również: Jakość surowców pochodzenia zwierzęcego (2017) Monitorowanie zagrożeń (2017) Aktualne problemy w produkcji zwierzęcej (2018, on-line): 76.
  3. Nasometin Control - Charakterystyka Produktu Leczniczego.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację