Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie pomóc?
Dodano:

27 czerwca, 2023
10:25

Poród a nietrzymanie moczu

Poród to fizycznie intensywny proces, który może mieć bezpośredni wpływ na mięśnie dna miednicy, a w konsekwencji – prowadzić do nietrzymania moczu. Podczas porodu, szczególnie w przypadku porodów naturalnych, tkanki i mięśnie w obszarze dna miednicy ulegają rozciągnięciu, osłabieniu lub uszkodzeniu, co wpływa na strukturę i funkcję mięśni, więzadeł oraz innych elementów wspierających pęcherz i cewkę moczową. Nietrzymanie moczu po porodzie, podobnie jak nietrzymanie moczu w ciąży, może wpływać negatywnie na jakość życia, powodując dyskomfort i ograniczając codzienne aktywności. 

Najczęstszą formą nietrzymania moczu po porodzie jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, występujące podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, jak kaszel, kichanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy nawet śmiech. Jest to skutek osłabienia mięśni dna miednicy oraz napięcia i rozciągania więzadeł podtrzymujących pęcherz. Ponadto mogą wystąpić również inne formy nietrzymania moczu po porodzie, takie jak nagłe parcie na pęcherz lub nietrzymanie moczu związane z nietypowym ułożeniem pęcherza.

Należy podkreślić, że wpływ porodu na nietrzymanie moczu może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak wielkość dziecka, sposób porodu, kondycja mięśni przedporodowych i ogólna kondycja zdrowotna kobiety. Nie wszystkie panie doświadczają nietrzymania moczu po porodzie, jednak dla niektórych może to być problemem. Zrozumienie wpływu porodu na nietrzymanie moczu jest istotne dla identyfikacji problemu i podjęcia odpowiednich kroków w celu jego leczenia. Skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą specjalizującym się w zdrowiu miednicy może pomóc w ustaleniu najlepszego planu leczenia i poprawy kontroli nad pęcherzem.

Sprawdź również plastyka pochwy a nietrzymanie moczu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak długo?

Czas trwania nietrzymania moczu po porodzie może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne warunki fizyczne i zdrowotne kobiety, rodzaj porodu, stopień osłabienia mięśni dna miednicy, a także podejmowane środki zaradcze. W większości przypadków nietrzymanie moczu po porodzie jest tymczasowe i zanika samoistnie. 

Po porodzie naturalnym, okres powrotu do pełnej kontroli nad pęcherzem może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie mięśnie dna miednicy stopniowo regenerują się i wzmacniają, a kontrola nad pęcherzem poprawia się stopniowo. W przypadku cięcia cesarskiego proces powrotu do pełnej kontroli nad pęcherzem może być nieco dłuższy, ponieważ mięśnie dna miednicy mogą wymagać dłuższego czasu na regenerację. 

W przypadku nietrzymania moczu, które utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy po porodzie, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od zdrowia miednicy. Mogą oni ocenić stopień nietrzymania moczu, zidentyfikować ewentualne czynniki ryzyka i zalecić odpowiednie metody leczenia, takie jak terapia fizyczna, ćwiczenia na nietrzymanie moczu, terapia behawioralna lub interwencja chirurgiczna.

Przeczytaj także, jakie są przyczyny nietrzymania moczu u dzieci.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nietrzymanie moczu po porodzie – co robić?

W przypadku nietrzymania moczu po porodzie, istnieją pewne podstawowe czynności, które mogą być pomocne w radzeniu sobie z problemem:

  • ćwiczenia na nietrzymanie moczu – regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla jest kluczowe dla wzmocnienia mięśni dna miednicy. Polegają one na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni odpowiedzialnych między innymi za kontrolę pęcherza. Wykonywanie tych ćwiczeń systematycznie i poprawnie technicznie skutkuje poprawą siły i wytrzymałości mięśni,
  • zdrowy styl życia – wprowadzenie zdrowych nawyków może mieć korzystny wpływ na zredukowanie objawów inkontynencji. Rekomenduje się utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularną aktywność fizyczną i unikanie palenia tytoniu. Nadmierne obciążenie ciała może negatywnie wpływać na mięśnie dna miednicy i jest jednym z czynników determinujących problemy z mikcją,
  • prawidłowe nawodnienie – właściwe nawodnienie organizmu jest istotne dla zdrowia pęcherza. Należy pić odpowiednią ilość wody, a także unikać nadmiernego spożycia napojów moczopędnych, które mogą prowadzić do częstszego oddawania moczu i zwiększonego obciążenia pęcherza.

Jednym z domowych sposobów na nietrzymanie moczu, który może być stosowany jako uzupełnienie terapii, są kulki gejszy. Są to małe kulki lub kulki połączone sznurkiem, które wkłada się do pochwy. Działanie kul gejszy opiera się na zasadzie stymulacji mięśni dna miednicy podczas codziennych czynności. Włożenie ich do pochwy wymaga aktywnego skurczu mięśni, aby utrzymać je na miejscu. Podczas chodzenia, siedzenia lub wykonywania innych aktywności, kulki gejszy poruszają się wewnątrz pochwy, co wymaga od mięśni dna miednicy ciągłej pracy, aby je utrzymać. 

Pamiętaj jednak, że kulki gejszy na nietrzymanie moczu mogą być wprowadzone do terapii dopiero po konsultacji lekarskiej. Co do zasady rekomenduje się powstrzymanie od używania tego typu gadżetów do zakończenia połogu.

Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie

Leczenie nietrzymania moczu po porodzie może obejmować różne metody terapeutyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentki:

  • terapia behawioralna – polega na zmianie niekorzystnych nawyków moczowych. Stosowane są techniki takie jak trening pęcherza, podczas którego pacjentka uczy się kontrolować częstotliwość i ilość oddawanego moczu, oraz techniki relaksacyjne pomagające zmniejszyć napięcie mięśniowe wokół pęcherza, 
  • farmakoterapia – w niektórych przypadkach lekarz może zalecić farmakoterapię w celu leczenia nietrzymania moczu po porodzie. Leki mogą być stosowane w celu zwiększenia napięcia mięśniowego wokół pęcherza lub zmniejszenia nadmiernej aktywności pęcherza. Wybór odpowiedniego leku zależy od indywidualnego przypadku i musi być dokładnie oceniony przez lekarza,
  • metody chirurgiczne – w sytuacji, gdy inne metody terapeutyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, mogą być rozważane inwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie. Należą do nich między innymi implantacja sztucznego zwieracza cewki moczowej lub chirurgiczne wzmacnianie mięśni dna miednicy.

Nietrzymanie moczu po porodzie – fizjoterapia

Fizjoterapia jest niezwykle istotnym elementem leczenia nietrzymania moczu po porodzie. Specjaliści od fizjoterapii miednicy wykonują szczegółową ocenę funkcji mięśni dna miednicy, aby zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Na podstawie wyników oceny tworzą indywidualny program terapeutyczny, dopasowany do potrzeb i możliwości pacjentki.

Jedną z najważniejszych technik stosowanych w fizjoterapii miednicy jest ćwiczenie mięśni Kegla. Pacjentka uczy się świadomego skurczu i rozluźniania mięśni dna miednicy, które mają kluczowe znaczenie dla kontroli pęcherza. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń pomaga w wzmocnieniu mięśni i poprawie kontroli nad pęcherzem. Fizjoterapia może ponadto obejmować różne techniki mobilizacji tkanek, które pomagają w przywróceniu elastyczności i prawidłowego napięcia mięśniowego. Kolejną pomocną techniką leczenia nietrzymania moczu po porodzie jest biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne oraz elektroterapia wykorzystująca delikatne impulsy elektryczne w celu stymulacji mięśni dna miednicy.

Terapia fizjoterapeutyczna po porodzie pomaga wzmocnić mięśnie dna miednicy i przywrócić ich funkcję, a ponadto uczy kobiety prawidłowych nawyków moczowych. Ważne jest, aby terapia była prowadzona pod fachowym nadzorem specjalisty od zdrowia miednicy. Każdy program terapeutyczny jest dostosowywany do osobniczych potrzeb pacjentki, uwzględniając jej stan zdrowia, stopień nietrzymania moczu i innych czynników. Poprzez regularne i konsekwentne wykonywanie zaleconych ćwiczeń i technik, młode mamy mogą osiągnąć poprawę kontroli pęcherza i zmniejszenie objawów nietrzymania moczu po porodzie.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. G. Stadnicka, G. J. Iwanowicz-Palus, Etiologia wysiłkowego nietrzymania moczu w aspekcie porodu drogami natury Część I, http://medical-technologies.eu/upload/etiologia_wysilkowego_nietrzymania_moczu_w_aspekcieporodu_drogami_natury_stadnicka.pdf
  2. G. Stadnicka, G. J. Iwanowicz-Palus, Profilaktyka wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet w okresie okołoporodowym Część II, http://medical-technologies.eu/upload/profilaktyka_wysilkowego_nietrzymania_moczu_u_kobiet_w_okresie_okoloporodowym_stadnicka.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację