Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Metody antykoncepcji

Seks jest ważnym aktem potwierdzania miłości z partnerem, ale może również prowadzić do ciąży. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, ważne jest, aby stosować antykoncepcję w taki sposób, abyś nie ucierpiała niechcianą ciążą. Poznaj podstawy antykoncepcji, które dadzą możliwość bezpiecznego współżycia z partnerem i uzyskaj receptę online.

Metody antykoncepcji
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Którą metodę antykoncepcji wybrać?

Istnieją różne metody antykoncepcji zarówno proste, jak i specjalistyczne leczenie w szpitalu. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Porozmawiaj ze swoim partnerem i wybierz najlepszą dla siebie.

Ogólnie zalecane warunki antykoncepcji są następujące:

  • Wysokie prawdopodobieństwo antykoncepcji,
  • Mniejsze obciążenie ciała, bez szkody dla organizmu,
  • Nie ingeruje w uczucia seksualne,
  • Nie występuje wpływ na płodność,
  • Łatwość zajścia w ciążę po przerwaniu antykoncepcji,
  • Optymalna cena i dostępność.

Najpopularniejsze formy antykoncepcji

Obecnie dostępnych jest kilka metod antykoncepcji, które zapobiegają niechcianej ciąży, a nawet infekcjom przenoszonym drogą płciową. Najbardziej nowoczesne i popularne są pigułki i prezerwatywy, ale są też inne opcje. Klasyfikuje się je według: metod barierowych i metod hormonalnych.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Metody barierowe

Metody barierowe są usuwalne, co zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy. Te środki antykoncepcyjne są wskazane dla kobiet, które nie mogą przyjmować żadnego rodzaju hormonów lub chcą ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są łatwo dostępne i nie wymagają recepty online.

Prezerwatywa dla mężczyzn

Popularna prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym stosowanym na penisie w celu gromadzenia spermy, zapobiegając przedostawaniu się jej do ciała kobiety. Prezerwatywa jest jednorazowa, wykonana z lateksu lub poliuretanu. Oprócz zapobiegania niechcianej ciąży, chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywa dla kobiet

Jest środkiem antykoncepcyjnym wprowadzanym do pochwy przed penetracją prącia, aby zapobiec przedostawaniu się plemników do macicy. Prezerwatywa jest wstępnie nasmarowana silikonem, jednak można użyć innych lubrykantów na bazie wody lub oleju, aby zmniejszyć dyskomfort i tarcie, które może powodować. Ta metoda antykoncepcji zmniejsza również ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Inne metody barierowe

Membrana

Jest środkiem antykoncepcyjnym składającym się z silikonowej membrany w kształcie kopuły otoczonej elastycznym pierścieniem. Dostępne są membrany o różnych rozmiarach, od 50 mm do 105 mm. Wprowadzana do pochwy przed stosunkiem zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy. Zaleca się stosowanie membrany razem z kremem lub galaretką plemnikobójczą, aby zapewnić lepsze nawilżenie, a także zwiększyć skuteczność antykoncepcji. Musi pozostać na miejscu przez sześć do ośmiu godzin po stosunku, aby zapobiec ciąży, ale należy ją usunąć w ciągu 24 godzin.

Środki plemnikobójcze

To substancje chemiczne w postaci galaretki, kremu, tabletki lub pianki, które należy umieścić w pochwie na 15 minut przed stosunkiem płciowym. Środki plemnikobójcze służą jako bariera zapobiegająca kontaktowi plemników z macicą. Stosowanie samych środków plemnikobójczych nie jest zbyt skuteczne, ale w połączeniu z innymi metodami barierowymi, takimi jak prezerwatywy, są przydatne i zapewniają lepszą ochronę. U niektórych kobiet substancja może powodować reakcje alergiczne.

Urządzenie wewnątrzmaciczne

To metoda antykoncepcyjna składająca się z małego, elastycznego urządzenia, które jest wkładane do macicy. Może być stosowany tylko u zdrowych pacjentek, które mają normalne badania ginekologiczne: brak zapalenia pochwy, guzów miednicy, choroby zapalnej miednicy itp. Istnieje kilka modeli wkładek domacicznych i jest to środek antykoncepcyjny, który musi być zakładany przez ginekologa.

Metody hormonalne

Metody hormonalne służą do kontrolowania lub zatrzymania owulacji, zapobiegania ciąży, jednak nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową. Nie są ogólnie dostępne i do ich nabycia potrzebna jest recepta online.

Doustna pigułka antykoncepcyjna

Jak powszechnie wiadomo jest to metoda antykoncepcji składająca się z różnych rodzajów hormonów, które służą do hamowania owulacji i zapobiegania ciąży. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest zalecane dla kobiet, które palą lub mają wysokie ciśnienie krwi, przebyły raka piersi lub wątroby. Lekarz ginekolog dobiera najlepszy rodzaj pigułki indywidualnie dla każdej pacjentki.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Ta metoda antykoncepcji polega na wstrzykiwaniu hormonów raz w miesiącu lub co trzy miesiące, w zależności od rodzaju wstrzykiwanego środka antykoncepcyjnego. Jest to bardzo skuteczny sposób zapobiegania ciąży.

Pierścień dopochwowy

Jest to cienki, elastyczny pierścień, który należy umieścić w pochwie na trzy tygodnie. W czwartym tygodniu należy usunąć pierścień, a po siedmiodniowej przerwie ponownie założyć nowy. Pierścień dopochwowy zawiera hormony, takie jak estrogen i progesteron, które są wchłaniane do krążenia i prowadzą do zahamowania owulacji. Jego wskazanie i stosowanie musi odbywać się pod nadzorem lekarza ginekologa. Ta metoda antykoncepcji nie może być stosowana przez kobiety, które przebyły choroby takie jak zakrzep krwi, udar lub zawał serca, lub jakikolwiek rodzaj raka.

Plastry hormonalne

Są to małe plastry zawierające estrogen i progesteron. Te dwa hormony są wchłaniane przez skórę i trafiają bezpośrednio do krążenia ogólnoustrojowego. Plastry należy nosić przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Korzyści, skuteczność i przeciwwskazania są takie same jak w przypadku krążków dopochwowych i tabletek. Najłatwiejszym sposobem ich nabycia jest posiadanie recepty online.

Kłamstwa antykoncepcyjne, które warto poznać

Antykoncepcję można przeprowadzić poprzez wytrysk pozapochwowy

Wytrysk pozapochwowy to metoda stosunku polegająca na wyjęciu męskich narządów płciowych z pochwy tuż przed wytryskiem. Przezroczysty płyn, który wypływa przed spermą zwany preejakulatem, zawiera również plemniki, więc ta metoda nie jest środkiem antykoncepcyjnym.

Nie można zajść w ciążę podczas menstruacji

Po owulacji komórka jajowa może być zapłodniona przez około 1 dzień, ale trudno jest określić czas owulacji, a plemnik może przetrwać w macicy przez około 3 do 5 dni. Krwawienie z pochwy nie zawsze jest miesiączkowe i należy wziąć pod uwagę, że możliwość zajścia w ciążę występuje w dowolnym momencie, gdy cykl menstruacyjny jest niestabilny.

Mycie wnętrza pochwy po stosunku seksualnym chroni przed ciążą

Takie postępowanie nie wywołuje efektu antykoncepcyjnego, ponieważ plemniki dostają się do tylnej części macicy, do której nie dociera prysznic. Mycie wodą gazowaną również nie ma wpływu na efekt antykoncepcji.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz aktywność seksualną lub jesteś już dojrzałą kobietą, możliwość zajścia w ciążę występuje w wyniku niewłaściwego stosowania antykoncepcji lub całkowitego jej zaprzestania. Aby skutecznie zniwelować ryzyko nieplanowanej ciąży, skontaktuj się z ginekologiem i uzyskaj receptę na środki antykoncepcyjne na e-recepta.net.

Źródła:
  1. Konieczna, A., Czapiewska, M., & Krysiński, J. (2020). Postacie leków antykoncepcyjnych.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację