Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża to temat, który interesuje pacjentki planujące rezygnację z tej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży. Kobiety odwiedzające gabinet ginekologiczny mają wiele wątpliwości i pytań typu: czy tydzień po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę? Jak szybko wraca owulacja po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Jeśli również jesteś zainteresowana tym tematem, zapraszamy do lektury.
Antykoncepcja hormonalna uniemożliwia zajście w ciążę dając niemal 100% skuteczność. Jakie metody antykoncepcji hormonalnej są chętnie wybierane przez pacjentki w różnym wieku? Najczęściej kobiety stosują tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które zawierają progestagen (syntetyczną formę progesteronu) i estrogen. Są wygodne w stosowaniu, pozwalają zmniejszyć intensywność krwawień menstruacyjnych i łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce. Delikatniejszą formą antykoncepcji hormonalnej są pigułki jednoskładnikowe, które zawierają jedynie progestagen. Są polecane pacjentkom, u których występuje ryzyko rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej. W ramach ciekawostki warto dodać, iż jak pokazują badania - stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych zmniejsza częstotliwość migren z aurą, które są bardzo uciążliwe, gdyż w wielu przypadkach z uwagi na silny ból - uniemożliwiają kobietom normalne funkcjonowanie.
Czy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe wpływają na płodność? Nie ma na to żadnych dowodów. Jak podkreślają specjaliści z dziedziny ginekologii - antykoncepcja hormonalna nie ma żadnego wpływu na płodność.
Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Część pacjentek nie ma świadomości, iż tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Skuteczność pigułek z hormonami może osłabiać antybiotykoterapia (zwłaszcza ryfampicyna), duże dawki witaminy C, diuretyki, leki uspokajające, leki przeciwpadaczkowe. Niekorzystny wpływ na doustną antykoncepcję hormonalną mogą mieć też napary ziołowe np. z dziurawca, senesu, babki płesznik.
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę już w 15 min
Tylko 69,00 zł
Warto wspomnieć jeszcze tutaj o antykoncepcji awaryjnej/ratunkowej - tzw. tabletka dzień po przyjęta po 72 do 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku seksualnego blokuje owulację, a jej skuteczność wynosi do 98%. Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej jest zalecane np. w sytuacji, gdy doszło do pęknięcia prezerwatywy, pominięcia jednej tabletki antykoncepcyjnej, czy doświadczenia przemocy seksualnej. Do (rzadkich) działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić po przyjęciu tabletki dzień po, zaliczamy: bóle i zawroty głowy, nudności oraz wymioty.
Jak wygląda kwestia zajścia w ciążę po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej? Czy można zajść w ciążę od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? To, jak szybko dojdzie do zapłodnienia jest bardzo indywidualną kwestią - zależną od organizmu danej pacjentki. Jak pokazuje praktyka lekarska, niektóre kobiety zachodzą w ciążę już w pierwszym cyklu po rezygnacji z pigułek, inne po kilku miesiącach.
Wiele kobiet planujących powiększenie rodziny zastanawia się, czy powinno się zrobić przerwę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jak podkreślają lekarze ginekolodzy - nie ma takiej potrzeby - dlaczego? Ponieważ pigułki hormonalne nie mają działania embriotoksycznego ani teratogennego tj. nie mogą w żaden sposób oddziaływać na zarodek lub płód. Z drugiej strony istnieją też głosy, iż powinno się odczekać 3 miesiące po odstawieniu hormonów, zanim rozpoczniemy starania o dziecko.
Przed zajściem w ciążę warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie organizmu do tego ważnego zadania - m.in. poprzez przyjmowanie kwasu foliowego. Zaleca się, by rozpocząć suplementację witaminy z grupy B co najmniej 4 tygodnie przed ciążą (kwas foliowy w dawce 0,4 mg). Należy też wykonać podstawowe badania takie jak np.:
Kiedy wracają dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Mogą pojawić się już w trakcie pierwszego cyklu po rezygnacji z tej formy antykoncepcji. Jednak jak już wspomnieliśmy, jest to bardzo indywidualna sprawa. Jak pokazują statystyki, około 50% kobiet w wieku rozrodczym zachodzi w ciążę w ciągu 3 miesięcy od odstawienia pigułek hormonalnych. Pamiętajmy, aby nie przerywać antykoncepcji hormonalnej przed zakończeniem blistra, gdyż może to sprawić, iż potencjalne skutki uboczne odstawienia pigułek będą bardziej nasilone. Zalecamy, aby skonsultować odstawienie tabletek antykoncepcyjnych ze swoim lekarzem ginekologiem.
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę
już w 15 min
Tylko 69,00 zł