Leki na depresję Rodzaje, działanie i skutki uboczne
Dodano:

4 października, 2023
16:59
Zaktualizowano:

14 grudnia, 2023
00:06

Farmakoterapia depresji - omówienie

Farmakoterapia depresji to jedna z głównych metod leczenia zaburzeń depresyjnych, stosowana zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z innymi formami terapeutycznymi, takimi jak terapia poznawczo-behawioralna czy terapia interpersonalna. W leczeniu depresji wykorzystuje się różne grupy leków, w tym selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny (SNRI), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz leki atypowe. Każda z tych grup charakteryzuje się innym mechanizmem działania na ośrodkowy układ nerwowy i różnym profilem skutków ubocznych. Wybór leku przeciwdepresyjnego jest zwykle dokonywany indywidualnie, w zależności od objawów depresji, ich nasilenia, obecności innych chorób somatycznych oraz możliwych interakcji z innymi lekami. Jest to kluczowy element w leczeniu zaburzeń depresyjnych, który wymaga ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem psychiatrą.

Leki przeciwdepresyjne — przykładowa lista

 • Selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (SSRI): fluoksetyna, sertralina, escitalopram
 • Inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny (SNRI): wenlafaksyna, duloksetyna
 • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne: amitryptylina, imipramina, klomipramina
 • Leki atypowe: mirtazapina, bupropion
 • Inne leki antydepresyjne: stabilizatory nastroju np. lit, leki przeciwpsychotyczne np. kwetiapina
 • Naturalne antydepresanty: dziurawiec lekarski, kwasy tłuszczowe omega-3
Warto zauważyć, że każda z tych grup leków ma swoje unikalne właściwości, mechanizmy działania i także potencjalne skutki uboczne. Ich stosowanie zawsze powinno być konsultowane z lekarzem psychiatrą, który dokona indywidualnej oceny stanu pacjenta i zdecyduje o najodpowiedniejszym leczeniu farmakologicznym.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Antydepresanty SSRI (Selektywne inhibitory wychwytu serotoniny)

Selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (SSRI) są jednym z najczęściej stosowanych leków na depresję i inne zaburzenia depresyjne. Są to leki pierwszego rzutu w leczeniu choroby, głównie ze względu na ich skuteczność i stosunkowo niewielką liczbę skutków ubocznych.

Charakterystyka i mechanizm działania

SSRI są znane ze swojej skuteczności w leczeniu objawów depresji, takich jak smutek, brak energii i zaburzenia snu. Ponadto są one również stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych, co potwierdza ich szeroki zakres działania. W porównaniu z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi SSRI mają mniej skutków niepożądanych i są lepiej tolerowane przez pacjentów. Mechanizm działania SSRI polega na inhibicji (hamowaniu) wychwytu serotoniny w komórkach nerwowych, co zwiększa stężenie serotoniny w synapsach. To z kolei prowadzi do poprawy komunikacji między komórkami nerwowymi i, w efekcie, do poprawy nastroju.

Przykłady leków

Najpopularniejsze leki z tej grupy to Fluoksetyna, Sertralina i Escitalopram. Każdy z nich ma nieco odmienne właściwości i może być bardziej lub mniej efektywny w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania

Chociaż SSRI są na ogół dobrze tolerowane, istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego przyjmowania leków przeciwlękowych, leków na zaburzenia rytmu serca oraz innych leków wpływających na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto SSRI mogą integrować się z innymi lekami, co może prowadzić do niepożądanych działań.

Zalety

 • Skuteczność — SSRI są jednymi z najskuteczniejszych leków w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.
 • Bezpieczeństwo — mają mniej działań niepożądanych w porównaniu z innymi grupami leków przeciwdepresyjnych, takimi jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
 • Tolerancja — są e dobrze tolerowane przez pacjentów, co zwiększa przestrzeganie zaleceń leczenia.
 • Szeroki zakres zastosowania — oprócz leczenia depresji, są również efektywne w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i niektórych zaburzeń jedzenia.

Wady

 • Skutki uboczne — mogą powodować pewne skutki uboczne, takie jak nudności, zaburzenia snu i zaburzenia funkcji seksualnych.
 • Interakcje z innymi lekami — mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami, co wymaga ostrożności przy jednoczesnym ich stosowaniu.
 • Okres adaptacji — mogą być potrzebne kilka tygodni do osiągnięcia pełnego efektu terapeutycznego.
 • Ryzyko objawów odstawienia — nagłe przerwanie leczenia może prowadzić do objawów odstawienia, takich jak zawroty głowy i drażliwość.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Antydepresanty SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny)

Wśród różnorodnych opcji terapeutycznych, antydepresanty SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny) wyróżniają się swoją efektywnością i stosunkowo niewielką liczbą działań niepożądanych. Przyjrzymy się bliżej charakterystyce, mechanizmowi działania, przykładom leków oraz przeciwwskazaniom związanym z ich stosowaniem.

Charakterystyka i mechanizm działania

Antydepresanty SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny) stanowią jedną z nowocześniejszych klas leków przeciwdepresyjnych, które zyskały na popularności w ostatnich latach. Dzięki swojemu unikalnemu mechanizmowi działania, leki te są często wykorzystywane w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz zaburzeń lękowych, oferując alternatywę dla innych grup leków, takich jak SSRI czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Mechanizm działania antydepresantów SNRI polega na inhibicji wychwytu zwrotnego dwóch kluczowych neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. W efekcie zwiększa się ich stężenie w przestrzeni synaptycznej, co usprawnia komunikację między komórkami nerwowymi. Dzięki temu, objawy depresji i zaburzeń lękowych mogą ulec znaczącej poprawie.

Przykłady leków

Wśród najbardziej znanych leków z grupy SNRI można wymienić wenlafaksynę, duloksetynę i deswenlafaksynę. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne działanie, które stanowi podstawę zaleceń stosowania w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Przeciwwskazania

Osoby z określonymi chorobami somatycznymi, takimi jak zaburzenia rytmu serca, wahania ciśnienia tętniczego czy choroby wątroby, powinny być szczególnie ostrożne przy stosowaniu leków SNRI i zawsze konsultować ich stosowanie z lekarzem psychiatrą.

Zalety

 • Skuteczność — efektywność w leczeniu zarówno depresji, jak i zaburzeń lękowych.
 • Niewielkie ryzyko — mniej działań niepożądanych w porównaniu z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.
 • Efekty — szybsze działanie w porównaniu z niektórymi innymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Wady

 • Potencjalne skutki uboczne — możliwość wystąpienia pewnych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia funkcji seksualnych, zawroty głowy, zmiany masy ciała czy nadmierna senność.
 • Interakcje — potencjalne ryzyko interakcji z innymi lekami i suplementami diety, co może wymagać dodatkowej ostrożności i monitorowania.

Leki atypowe: Mirtazapina, Bupropion i inne

W kontekście leczenia depresji leki atypowe stanowią interesującą alternatywę dla bardziej tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych. Te dość specyficzne substancje, oferują unikalne profile działania i mogą być szczególnie korzystne dla pacjentów, którzy nie reagują dobrze na inne formy farmakoterapii.

Charakterystyka i mechanizm działania

Leki atypowe różnią się od innych leków przeciwdepresyjnych w sposób, w jaki wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Dla przykładu mirtazapina działa przez antagonizm receptorów serotoninowych i histaminowych, co może pomóc w leczeniu zaburzeń snu i apetytu. Bupropion, z kolei, jest inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy, i często jest wykorzystywany w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz jako wsparcie w rzucaniu palenia.

Przykłady leków

 • Mirtazapina — stosowana głównie w leczeniu depresji, ale również skuteczna w leczeniu zaburzeń snu.
 • Bupropion — używany w leczeniu depresji i jako wsparcie w rzucaniu palenia.
 • Trazodon — często stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń snu.

Przeciwwskazania

Podobnie jak inne leki przeciwdepresyjne, leki atypowe mają pewne skutki uboczne i przeciwwskazania. Mirtazapina może powodować przyrost masy ciała i senność, podczas gdy bupropion jest przeciwwskazany u osób z zaburzeniami rytmu serca.

Zalety i wady

Zalety: atypowe leki na depresję często są dobrze tolerowane i mają mniej działań niepożądanych związanych z układem seksualnym w porównaniu z innymi lekami przeciwdepresyjnymi. Wady: mogą wystąpić skutki uboczne takie jak zmiany masy ciała, bezsenność i potencjalne interakcje z innymi lekami.

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne

Wśród różnorodnych metod farmakoterapeutycznych dostępnych w leczeniu depresji, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne stanowią klasę związków o długiej historii klinicznej. Choć ich popularność spadła na rzecz nowszych leków, wciąż są wykorzystywane w określonych sytuacjach klinicznych.

Charakterystyka i mechanizm działania

Działanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych polega na blokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, co z kolei zwiększa ich obecność w przestrzeni synaptycznej. Niestety ten rodzaje leków dodatkowo wpływa również na inne receptory w organizmie, co z kolei jest źródłem licznych działań niepożądanych.

Przykłady leków

 • Amitryptylina — znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu depresji, ale również w terapii bólów neuropatycznych i migren.
 • Imipramina — jest wykorzystywana głównie w kontekście depresji i różnych form lęku.
 • Klomipramina — efektywna w przypadkach depresji oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Przeciwwskazania

Osoby z problemami kardiologicznymi, wątrobowymi czy też innymi chorobami somatycznymi powinny unikać stosowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

Zalety i wady

 • Zalety: Efektywność w szerokim zakresie zaburzeń psychicznych, nie tylko depresji.
 • Wady: Wysoka prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, w tym zaburzenia rytmu serca, wahania masy ciała i problemy z funkcją seksualną.

Inne leki antydepresyjne: stabilizatory nastroju, leki przeciwpsychotyczne

Nie wszystkie przypadki depresji są leczone standardowymi lekami antydepresyjnymi. Czasami, w złożonych formach zaburzeń nastroju i w przypadkach współwystępowania innych chorób psychicznych, stosuje się również stabilizatory nastroju i leki przeciwpsychotyczne.

Stabilizatory nastroju

Charakterystyka: Stabilizatory nastroju są często stosowane w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, ale mogą również być pomocne w leczeniu depresji. Mechanizm działania: Działają na układ nerwowy, stabilizując poziomy neuroprzekaźników i zapobiegając gwałtownym zmianom nastroju. Przykłady leków: lit, walproinian, lamotrygina. Przeciwwskazania: Niewydolność nerek, ciąża, choroby wątroby. Zalety: Skuteczne w stabilizacji nastroju, mogą być stosowane w połączeniu z innymi lekami antydepresyjnymi. Wady: Mogą powodować przyrost masy ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, i wymagają regularnego monitorowania poziomów leku we krwi.

Leki przeciwpsychotyczne

Charakterystyka: Leki przeciwpsychotyczne zazwyczaj są stosowane w schizofrenii, ale mogą być używane jako leczenie depresji. Mechanizm działania: Działają na receptory dopaminowe i serotoninowe w mózgu, co może pomóc w kontrolowaniu objawów depresji i lęku. Przykłady leków: olanzapina, rysperydon, kwetiapina. Przeciwwskazania: Ciężkie choroby serca, niewydolność wątroby, ciąża. Zalety: Mogą być skuteczne, gdy inne leki nie działają, działają szybko. Wady: Wysokie ryzyko działań niepożądanych, w tym przyrost masy ciała, senność i zaburzenia metaboliczne.

Skutki uboczne leków na depresję: Co warto wiedzieć?

Podczas leczenia farmakologicznego depresji, istotne jest, aby być świadomym możliwych skutków ubocznych. Niżej przedstawimy najczęstsze działania niepożądane podczas stosowania farmakologicznego leczenia depresji.
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe — nudności, wymioty i biegunka są często spotykane na początku leczenia.
 • Zaburzenia rytmu serca — niektóre leki na depresję, zwłaszcza trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, mogą wpływać na zaburzenia rytmu pracy serca.
 • Zaburzenia funkcji seksualnych — problemy z libido, zaburzenia erekcji i inne zaburzenia seksualne, zwłaszcza przy stosowaniu SSRI i SNRI.
 • Zmiany masy ciała — przyrost masy ciała jest częstym skutkiem ubocznym, zwłaszcza w przypadku leków atypowych i trójpierścieniowych.
 • Zaburzenia snu — mogą wystąpić bezsenność lub nadmierna senność.
 • Myśli samobójcze — na początku leczenia, zwłaszcza u młodszych pacjentów, mogą wystąpić myśli samobójcze.
 • Inne działania niepożądane — zawroty głowy, suchość w ustach, i zmniejszenie ostrości wzroku są również możliwe.
W przypadku zaobserwowania jakikolwiek niepokojących objawów pacjent stosujący farmakoterapię zawsze powinien skonsultować swój stan z lekarzem psychiatrą.

Leczenie skojarzone: Połączenie leków i terapii w walce z depresją

Leczenie skojarzone, czyli połączenie terapii farmakologicznej z interwencjami psychologicznymi, zyskuje na znaczeniu jako holistyczne podejście do leczenia depresji. Badania naukowe sugerują, że taka kombinacja może być bardziej efektywna niż każda z tych metod stosowana osobno. Przeprowadzono analizę, w której zbadano połączenie terapii farmakologicznej z interwencją w psychologiczną, i wykazano obiecujące wyniki w leczeniu depresji wśród studentów. Podobnie, badania dotyczące mechanizmów neurobiologicznych sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć skuteczność leczenia farmakologicznego. Wreszcie, badanie przeprowadzone we Włoszech zaleca wprowadzenie modelu stopniowej opieki, który uwzględnia różne poziomy intensywności terapii, co może być szczególnie korzystne w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Leczenie depresji, łączące terapię farmakologiczną i psychologiczną, prezentuje się jako efektywna strategia w walce z depresją. Badania naukowe potwierdzają, że holistyczne podejście może oferować lepsze wyniki w porównaniu z pojedynczymi metodami leczenia. Z tego względu jest coraz częściej rekomendowane jako standardowa praktyka w leczeniu zaburzeń depresyjnych.

FAQ

SSRI (selektywne inhibitory wychwytu serotoniny) i SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny) to dwie główne grupy leków przeciwdepresyjnych stosowanych w leczeniu depresji. Chociaż obie grupy leków mają na celu zwiększenie stężenia neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym, różnią się mechanizmem działania. SSRI wpływają głównie na serotoninę, podczas gdy SNRI wpływają zarówno na serotonię, jak i noradrenalinę.
Przyrost masy ciała jest jednym z potencjalnych skutków ubocznych leków przeciwdepresyjnych. Nie wszystkie leki stosowane w leczeniu depresji mają jednak ten sam wpływ na masę ciała.
Czas, w którym leki przeciwdepresyjne zaczynają działać, może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj leku, dawkowanie i indywidualne reakcje organizmu. Najczęściej większość pacjentów zauważa poprawę po pierwszych 2-6 tygodniach farmakoterapii.
Nie jest zalecane samodzielne przerwanie leczenia farmakologicznego bez konsultacji z lekarzem psychiatrą. Nagłe odstawienie leków może powodować u pacjenta objawy odstawienia i nawrót objawów depresji.

Źródła:

 1. Jarema, M. J. (2021). Depresja i zaburzenia lękowe. Rozpoznawanie i leczenie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 2. Samochowiec, J., Dudek, D., Kucharska-Mazur, J., Murawiec, S., Rymaszewska, J., Cubała, W. J., & Gałecki, P. (2021). Leczenie farmakologiczne epizodu depresji i zaburzeń depresyjnych nawracających-wytyczne Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Konsultanta Krajowego ds. Psychiatrii Dorosłych. Psychiatria Polska, 55(2).Tan, J. (2023). Analysis of the effect of art design combined with drug therapy on college students’ depression. CNS Spectrums, 28(S1), S10-S10.
 3. Bartyzel, M., Łoza, B., Grabowska, A., Kosińska, M., Kukulska, D., Polikowska, M., ... & Wilk, M. (2016). Nowe formy cywilizacyjnej depresji i ich farmakologiczne leczenie. Neuropsychiatria. Przegląd kliniczny, 8(2), 67-71.
 4. Chen, S., & Xu, T. (2023). Study on the neurobiological mechanism of exercise intervention on students’ depression—based on theoretical mechanics teaching. CNS Spectrums, 28(S1), S14-S15.
 5. Barbato, A., Bottesi, G., Biondi, M., Corbo, M., de Girolamo, G., Favaretto, G., ... & Sanavio, E. (2022). The Italian consensus conference on psychological therapies for anxiety and depressive disorders: findings and recommendations. Epidemiology and Psychiatric Sciences, 31, e89.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Jarema, M. J. (2021). Depresja i zaburzenia lękowe. Rozpoznawanie i leczenie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 2. Samochowiec, J., Dudek, D., Kucharska-Mazur, J., Murawiec, S., Rymaszewska, J., Cubała, W. J., & Gałecki, P. (2021). Leczenie farmakologiczne epizodu depresji i zaburzeń depresyjnych nawracających-wytyczne Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Konsultanta Krajowego ds. Psychiatrii Dorosłych. Psychiatria Polska, 55(2).Tan, J. (2023). Analysis of the effect of art design combined with drug therapy on college students’ depression. CNS Spectrums, 28(S1), S10-S10.
 3. Bartyzel, M., Łoza, B., Grabowska, A., Kosińska, M., Kukulska, D., Polikowska, M., ... & Wilk, M. (2016). Nowe formy cywilizacyjnej depresji i ich farmakologiczne leczenie. Neuropsychiatria. Przegląd kliniczny, 8(2), 67-71.
 4. Chen, S., & Xu, T. (2023). Study on the neurobiological mechanism of exercise intervention on students’ depression—based on theoretical mechanics teaching. CNS Spectrums, 28(S1), S14-S15.
 5. Barbato, A., Bottesi, G., Biondi, M., Corbo, M., de Girolamo, G., Favaretto, G., ... & Sanavio, E. (2022). The Italian consensus conference on psychological therapies for anxiety and depressive disorders: findings and recommendations. Epidemiology and Psychiatric Sciences, 31, e89.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację