Bezsenność po alkoholu: jak sobie z nią poradzić?
Dodano:

18 kwietnia, 2023
09:28
Zaktualizowano:

26 czerwca, 2023
09:28

Alkohol a sen

Spożycie alkoholu, jak już wspomniano, wiąże się z wystąpieniem rozluźnienia i odprężenia, co może przyczynić się do pojawienia się uczucia senności. Należy jednak wskazać, że alkohol spożyty nawet niewielkich ilościach może powodować bezsenność i zaburzenia snu. Okazuje się bowiem, że nawet wypicie niewielkich ilości alkoholu, które przed położeniem się spać zostaną usunięte z organizmu i tak powodują zmiany w rytmie snu i czuwania, co bezpośrednio nasila bezsenność występującą w trakcie drugiej fazy snu. Należy wskazać, że bezsenność po alkoholu pojawia się zarówno u osób nieuzależnionych od alkoholu, jak i u alkoholików.

U osób uzależnionych od alkoholu bezsenność wynika bezpośrednio z ograniczenia spożycia alkoholu, czy też jego odstawienia, co wiąże się bezpośrednio z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego. Należy wskazać, że wystąpienie zespołu odstawiennego wiąże się z występowaniem problemów z zasypianiem, a także częstymi wybudzeniami w nocy. Co ważne, skróceniu ulega również długość snu wolnofalowego, natomiast wzrastać może ilość faz REM, czyli faz snu, w których pojawiają się marzenia senne. Sytuacja ta wynika z możliwości występowania halucynacji w przebiegu zespołu abstynencyjnego. Niemniej jednak należy wskazać, że za regenerację organizmu i uczucie wypoczynku odpowiada głównie sen wolnofalowy, natomiast jego skrócenie wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości snu. Ponowne spożycie alkoholu z kolei wydłuża tę fazę snu, przyczyniając się do utrwalenia błędnego przekonania, że alkohol poprawia sen. W rzeczywistości jednak długofalowo wzorzec rytmu snu i czuwania zostaje zaburzony.

Zaburzenia snu po alkoholu mogą wystąpić również u osób nieuzależnionych od alkoholu. Napoje wysokoprocentowe bowiem negatywnie wpływają na rytm snu i czuwania. Należy wskazać, że alkohol u osób nieuzależnionych nie powoduje wystąpienia problemów z zaśnięciem, ale źle wpływa na przebieg kolejnych faz snu. W tym znaczeniu znacznie skraca fazę snu REM, czyli gazu snu wolnofalowego, który odpowiada za głęboki sen i umożliwia odpoczynek oraz regenerację organizmu. 

Alkohol znacznie przyspiesza i ułatwia zasypianie, jednak sen, w jaki zapadamy po jego spożyciu różni się od zdrowego snu, który wywoływany jest w naturalny sposobów przez melatoninę. Co więcej, powtarzające się epizody spożywania alkoholu przed snem mogą doprowadzić do wystąpienia rutynowych uwarunkowań, a w dłuższej perspektywie również uzależnienia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

ile trwa bezsenność po alkoholu?

Długotrwałe spożywanie alkoholu wiąże się nie tylko z wystąpieniem uzależnienia, ale również negatywnie wpływa na jakość snu. W tym znaczeniu osoby z chorobą alkoholową, nawet podczas utrzymywania abstynencji, mogą doświadczać płytszego snu, krótszej fazy snu wolnofalowego i podwyższonego poziomu czuwania w nocy. Dlatego też należy podkreślić, że alkohol spożywany w nadmiarze może przyczynić się do wystąpienia długotrwałych zaburzeń snu. W tym znaczeniu problemy ze snem mogą utrzymywać się od 3, do nawet 21 miesięcy. Należy zatem wskazać, że kluczowe w przypadku osób uzależnionych od alkoholu jest pokonanie choroby alkoholowej, a w następnej kolejności leczenie zaburzeń snu. Co ważne jednak, prawidłowy wzorzec snu u osób uzależnionych od alkoholu może powrócić dopiero po 5-9 miesiącach całkowitej abstynencji.

U osób nieuzależnionych, które okazjonalnie spożywają alkohol, zaburzenia snu są krótkotrwałe. W zależności od ilości wypitego alkoholu problemy ze snem mogą utrzymywać się od jednego do kilku dni, aż organizm całkowicie oczyści się z toksyn, a rytm snu dobowego się ustabilizuje.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Sposoby na bezsenność po alkoholu

Bezsenność po alkoholu w przypadku choroby alkoholowej wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia i odwyku alkoholowego. Wówczas konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty i poddanie terapii odwykowej. Natomiast osoby nieuzależnione, u których przyczyną bezsenności jest okazjonalne spożycie alkoholu, mogą skorzystać z domowych sposobów na bezsenność. W tym znaczeniu istotne jest wywietrzenie pomieszczenia, a także zrelaksowanie się przed snem, co ułatwi zasypianie. Doraźnie można zastosować również leki nasenne, które umożliwią regenerację organizmu. Pomocny może być również olejek CBD na sen, należy jednak wskazać, że skuteczne działanie wykazuje on po dłuższym stosowaniu. Dlatego też jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które doświadczają zaburzeń snu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. He S., Brooks A. T., Kampman K. M., Chakravorty S., "The Relationship between Alcohol Craving and Insomnia Symptoms in Alcohol-Dependent Individuals", Alcohol Alcohol, 2019 May; 54
Udostępnij artykuł:
Daria
29 czerwca 2023, 14:59
Najlepiej jest nie pić. Po alkoholu zawsze jakość snu jest niższa. Jesśli jednak problemy się pogłębiają to warto przy takich dolegliwościach zmienić materac na nowy, dopasowany do naszych potrzeb. Taka zmiana zawsze skutkuje polepszeniem jakości snu.
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację