Nadciśnienie a alkohol
Dodano:

8 listopada, 2022
10:01
Zaktualizowano:

17 listopada, 2022
12:52
 

Jak alkohol wpływa na nadciśnienie?

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może prowadzić do kardiomiopatii alkoholowej, której skutkiem jest niewydolność krążenia, zaburzenia pracy serca oraz osłabienia siły skurczów serca. Wykazano związek pomiędzy zbyt dużymi porcjami alkoholu a występowaniem chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca czy migotanie przedsionków. Co więcej, nadużywanie alkoholu etylowego może prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego, a także licznych zaburzeń w organizmie.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności i zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek. Wykazano również, że może wpływać na rozwój nerwic, depresji czy braku potencji u mężczyzn. Sprawdź, jak poprawić potencję przy nadciśnieniu.

Wśród najważniejszych czynników powodujących nadciśnienie tętnicze wymieniamy:

  • dietę bogatą w sól kuchenną (>5 g/dobę),
  • nadmierną masę ciała,
  • niską aktywność fizyczną,
  • spożycie zbyt dużych ilości alkoholu,
  • nieprawidłowy sposób odżywiania,
  • palenie tytoniu,
  • istnieją również czynniki wrodzone, czyli takie, na które nie mamy wpływu, np. mutacje genetyczne odpowiedzialne za rozwój nadciśnienia.

Jak widać, spożywanie alkoholu zostało wymienione przez specjalistów wśród głównych oraz najczęstszych przyczyn, przez które może pojawić się nadciśnienie tętnicze.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy przy lekach na nadciśnienie można pić alkohol?

Wpływ alkoholu na poziom ciśnienia krwi można określić jako dwufazowy. W pierwszych godzinach od spożycia następuje chwilowy spadek ciśnienia. Druga faza pojawia się dopiero po pewnym czasie (najczęściej następnego dnia) i powoduje wzrost wartości ciśnienia. Szacuje się, że graniczną dawką alkoholu jest ok. 20-30 g alkoholu etylowego dla mężczyzn oraz ok. 10-20 g dla kobiet. Przekroczenie wskazanego progu może skutkować podwyższeniem ciśnienia tętniczego.

Ponieważ alkohol w początkowej fazie działania obniża ciśnienie, spożywanie go wraz z lekami na nadciśnienie tętnicze jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może powodować niedociśnienie, nazwane hipotonią ortostatyczną.

Alkohol wykazuje ponadto zdolność wchodzenia w reakcję z lekami, szczególnie przeciwdepresyjnymi, przeciwbólowymi, neuroleptycznymi oraz chemioterapeutykami. Spożycie alkoholu podczas przyjmowania leków powoduje osłabienie ich działania i skuteczności. Takie połączenie może również zaszkodzić, wywołując wszelkiego rodzaju zatrucia czy uszkodzenia w organizmie.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy alkohol powoduje nadciśnienie?

Najnowsze badania wykazują, że spożycie alkoholu w stopniu niskim bądź umiarkowanym, może wpływać łagodząco na czynniki ryzyka miażdżycy oraz na procesy stanowiące część większości chorób układu krążenia. Wymienione aspekty należy jednak zestawić ze wszystkimi negatywnymi skutkami picia alkoholu, takimi jak dysfunkcja mitochondriów, stres oksydacyjny, śmierć komórki, uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i wiele innych. Wnioskiem badań jest fakt, że niezależnie od ilości spożywanego alkoholu, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Istnieją jednak różnice w ryzyku zależne od ilości spożytego alkoholu (w tym ilości akceptowalnych przez aktualne wytyczne krajowe).

Co więcej, alkohol to również produkt wysokokaloryczny, ponieważ 1 g etanolu dostarcza naszemu organizmowi aż 7 kilokalorii. Dodatkowo piciu alkoholu niejednokrotnie towarzyszy biesiada, podczas której spożywamy obfite posiłki oraz niekoniecznie zdrowe przekąski. A jak wiadomo, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz alkohol stanowią poważne ryzyko otyłości, która jest częstą przyczyną pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Można więc powiedzieć, że alkohol powoduje nadciśnienie nie tylko w sposób bezpośredni, ale też pośredni.

 

Pamiętaj, że dieta przy nadciśnieniu tętniczym powinna być bogata w surowe warzywa i owoce, ryby, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze? Przede wszystkim ogranicz żywność wysoko przetworzoną, ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, porcję soli do mniejszej niż 5 g dziennie oraz alkohol. Ważna jest również codzienna aktywność fizyczna oraz redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko groźnych powikłań oraz powstawania nadciśnienia tętniczego, dlatego należy starać się ograniczać go w codziennym życiu. Aby cieszyć się pełnią zdrowia jak najdłużej, ważne są regularne badania, dbanie o prawidłowe odżywianie oraz codzienna dawka aktywności fizycznej.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. R. Szczęch, K. Narkiewicz, Alkohol i kawa a nadciśnienie tętnicze, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12214/10092
  2. A. Mamcarz, P. Podolec, Alkohol w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego - fakty i mity, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10278
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację