Łysienie bliznowaciejące: skutki, przyczyny i sposoby zaradcze
Dodano:

20 kwietnia, 2023
18:25
Zaktualizowano:

26 czerwca, 2023
18:25

Łysienie bliznowaciejące - przyczyny choroby

Łysienie bliznowaciejące może być wywołane np. czynnikami genetycznymi. Lekarze wymieniają tutaj m.in.:  

 • chorobę Dariera (DAR, DD), 
 • rybią łuskę,
 • rogowacenie mieszkowe wyłysiającej (KP – keratosis pilaris), 
 • wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka,
 • chondrodysplazję punktową.

Rozwój łysienia bliznowaciejącego może mieć też związek z czynnikami fizycznymi typu: uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, urazy termiczne, promieniowanie UV. Zdarza się, że dermatoza jest powiązana z guzami lub chorobami zakaźnymi np.:

 • półpaścem, 
 • kiłą trzeciorzędową, 
 • czyrakiem, 
 • trądem.

Łysienie bliznowaciejące może być powikłaniem po infekcji bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej. W etiologii wspomina się także o czynnikach środowiskowych w tym zanieczyszczeniu środowiska. 

 • tarczyca a wypadanie włosów

Jeśli obserwujesz  u siebie nadmierną utratę włosów, być może jest to objaw zaburzonej pracy tarczycy. Niedobór tyroksyny i TSH (tyreotropiny) może zaburzać proces wzrostu włosa. Dlatego warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub endokrynologa i poddać się odpowiedniej diagnostyce.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Łysienie bliznowaciejące - objawy

Jak manifestuje się łysienie bliznowaciejące? W początkowym etapie choroby pacjent może odczuwać ból skóry głowy, niekiedy występuje też świąd i pieczenie. W przebiegu choroby dochodzi też do wypadania włosów - mieszki włosowe zostają zastąpione przez tkankę łączną włóknistą i zeszkliwiały kolagen. Zmiany chorobowe najczęściej obejmują okolice skroniowo-czołową, jednak w nielicznych przypadkach mogą wystąpić na twarzy lub różnych partii ciała np. pod pachami. Zdarza się, że u pacjenta dotkniętego tym schorzeniem dochodzi do niemal 100% utraty rzęs i brwi. Ze względu na niekorzystne i bardzo widoczne zmiany w wyglądzie, łysienie bliznowaciejące sprzyja stanom depresyjnym, lękom i fobiom społecznym. Warto wspomnieć, że na ten typ łysienia częściej chorują kobiety w wieku po menopauzalnym.


W ramach ciekawostki warto dodać, że łysienie plackowate u dzieci i dorosłych objawia się z kolei występowaniem okrągłych lub też owalnych ognisk bez włosów (przypominających monetę), którym może towarzyszyć rumień.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Łysienie bliznowaciejące - leczenie 

Jak leczyć łysienie bliznowaciejące? Metoda leczenia zależy od przyczyny choroby. Bardzo ważna jest więc szczegółowa diagnostyka. Rozpoznanie tego typu łysienia u mężczyzn i kobiet obejmuje przeprowadzenie badania histopatologicznego (jest to mikroskopowe badanie wycinka fragmentu skóry). W przypadku niepokojących zmian skórnych warto skorzystać też z nieinwazyjnego badania dermatoskopowego, które uwidocznia głębsze struktury zmian chorobowych dzięki ich wielokrotnemu powiększeniu.

Należy zaznaczyć, iż leczenie łysienia bliznowaciejącego jest bardzo trudne i niestety jest to choroba nieuleczalna, czego każdy chory powinien być świadomy. Jak już wspominaliśmy wcześniej, ta uciążliwa dermatoza powoduje nieodwracalne zniszczenie mieszków włosowych - w miejscu blizny nie wyrosną nowe włosy. Terapia może obejmować farmakoterapię, która pozwala jedynie zahamować postęp choroby. Leczenie miejscowe często skupia się na stosowaniu steroidów i minoksidilu. Zdarza się, że lekarz dokonuje iniekcji silnymi glikokortykosteroidami w zmienionych chorobowo obszarach. U pacjentów z łysieniem bliznowaciejącym dobrą opcją terapeutyczną może okazać się stosowanie miejscowo inhibitorów kalcyneuryny w skojarzeniu z innymi metodami. By usunąć zbliznowaciałą tkankę, specjalista może wdrożyć leczenie chirurgiczne, które jest inwazyjną metodą. Zabieg polega na usunięciu zbliznowaciałej tkanki i przeszczepieniu w jej miejsce fragmentu zdrowej - owłosionej skóry głowy lub też zespołu mieszków włosowych (jest to przeszczep skóry głowy lub włosów). Jeśli chodzi o zabiegi, warto wspomnieć o mezoterapii, która polega na ostrzykiwaniu problematycznych miejsc indywidualnie dobranymi koktajlami z substancjami odżywczymi (zalecana jest seria zabiegów). Niekiedy stosuje się też karboksyterapię, która polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu dwutlenku węgla. Poprawę stanu zdrowia może przynieść też terapia UVA/UVB.

Łysienie bliznowaciejące - skutki zdrowotne

Nieleczone łysienie bliznowaciejące może skutkować całkowitym wyłysieniem i zastąpieniu zdrowej tkanki - tkanką bliznowaciejącą, co przekłada się na gorszą jakość życia pacjentów. Dlatego już przy wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów warto udać się do specjalisty. Wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia może zapobiec całkowitemu wyłysieniu, złagodzić dokuczliwe objawy choroby i zmniejszyć dyskomfort psychiczny chorego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170799,lysienie-bliznowaciejace
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację