To nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn. Ten rodzaj problemów z łysieniem jest zdecydowanie najczęstszy i według badań odpowiada nawet za 95% wszystkich przypadków tego zjawiska. Najczęściej za łysienie androgenowe odpowiadają czynniki genetyczne. Wpływ na to ma enzym alfa-reduktaza, który znajduje się w mieszkach włosowych i odpowiada m.in. za ich kondycję. Określona aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy spowalnia porost włosów, zmniejsza ich ukrwienie i docelowo prowadzi do łysienia androgenowego. Ponadto enzym przetwarza testosteron. Łysienie u mężczyzn określa się w skali Hamiltona, która ma 8 stopni.
Objawy łysienia androgenowego
Z łysieniem androgenowym wiąże się występowanie charakterystycznych objawów, które widoczne są w obrazie histopatologicznym. Mieszki włosowe ulegają osłabieniu, co zaburza fazę wzrostu włosa. Prawidłowo powinna ona trwać od 3 do 6 lat, jednak w przypadku tego schorzenia skraca się nawet do tygodni. Nowo rosnące włosy są krótsze i cieńsze. Ma to wpływ na skórę głowy oraz strukturę włosów i przekłada się bezpośrednio na proces łysienia.
Poprzez miniaturyzację mieszków włosowych pogarsza się kondycję włosów. Zwiększa to ryzyko wypadania włosów typu męskiego oraz przyspiesza postęp łysienia. Jednym z klasycznych objawów są także zakola, czyli cofanie się linii włosów. Po tym z dużą skutecznością można zdiagnozować to schorzenie.
Czynniki zwiększające ryzyko łysienia androgenowego
Znaczna część przypadków łysienia androgenowego ma podłoże genetyczne. Jeżeli schorzenie to występuje rodzinnie, to sprzyja to wypadaniu włosów. Największe ryzyko występuje wtedy, gdy z problemem łysienia zmagał się ojciec lub dziadek mężczyzny ze strony matki. Jako przyczyny łysienia podaje się również niektóre choroby, w tym m.in.: niedoczynność tarczycy, choroby grzybicze, występowanie łupieżu, niedobór minerałów oraz nałogi, w tym m.in. palenie papierosów.
Wraz z wiekiem mężczyzny, włosy stają się słabsze. W związku z tym utrata włosów bardzo często zauważalna jest u starszych mężczyzn, choć nie jest to reguła. Tak naprawdę proces może rozpocząć się jeszcze przed 20. rokiem życia mężczyzny. U osób starszych występuje paradoks androgenny. Androgeny to męskie hormony, które wraz z wiekiem zmieniają swoje działanie i mogą hamować wzrost włosów na czubku głowy i skroniach.