Łysienie u mężczyzn
Pojawiające się prześwity na głowie lub zakola, to jedne z objawów łysienia u mężczyzn. To wstydliwa dolegliwość i powszechny problem, który dotyka znaczną część męskiej populacji. Warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki zwiększają ryzyko wypadania włosów, jak temu zapobiegać i co stosuje się na wzrost włosów. Pod uwagę wzięliśmy podstawowe przyczyny łysienia u mężczyzn, jego objawy oraz sposoby leczenia. Sprawdźcie, z czym to się wiąże i jak z tym walczyć.
Najpopularniejsze leki na łysienie u mężczyzn
Uzyskaj receptę online
-
Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
-
Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Łysienie u mężczyzn - rodzaje
Wypadanie włosów u mężczyzn to dolegliwość, która może dotknąć każdego z nich. Powszechnie uznaje się, że najczęściej dotyka osoby starsze, jednak aktualne badania wskazują na rozpoczęcie całego procesu już w wieku 20-30 lat i stopniowe nasilanie go wraz z wiekiem. Warto zwrócić uwagę na to, że łysienie typu męskiego bardzo często ma charakter falowy. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów tej dolegliwości.
Łysienie androgenowe
To nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn. Ten rodzaj problemów z łysieniem jest zdecydowanie najczęstszy i według badań odpowiada nawet za 95% wszystkich przypadków tego zjawiska. Najczęściej za łysienie androgenowe odpowiadają czynniki genetyczne. Wpływ na to ma enzym alfa-reduktaza, który znajduje się w mieszkach włosowych i odpowiada m.in. za ich kondycję. Określona aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy spowalnia porost włosów, zmniejsza ich ukrwienie i docelowo prowadzi do łysienia androgenowego. Ponadto enzym przetwarza testosteron. Łysienie u mężczyzn określa się w skali Hamiltona, która ma 8 stopni.
Objawy łysienia androgenowego
Z łysieniem androgenowym wiąże się występowanie charakterystycznych objawów, które widoczne są w obrazie histopatologicznym. Mieszki włosowe ulegają osłabieniu, co zaburza fazę wzrostu włosa. Prawidłowo powinna ona trwać od 3 do 6 lat, jednak w przypadku tego schorzenia skraca się nawet do tygodni. Nowo rosnące włosy są krótsze i cieńsze. Ma to wpływ na skórę głowy oraz strukturę włosów i przekłada się bezpośrednio na proces łysienia.
Poprzez miniaturyzację mieszków włosowych pogarsza się kondycję włosów. Zwiększa to ryzyko wypadania włosów typu męskiego oraz przyspiesza postęp łysienia. Jednym z klasycznych objawów są także zakola, czyli cofanie się linii włosów. Po tym z dużą skutecznością można zdiagnozować to schorzenie.
Czynniki zwiększające ryzyko łysienia androgenowego
Znaczna część przypadków łysienia androgenowego ma podłoże genetyczne. Jeżeli schorzenie to występuje rodzinnie, to sprzyja to wypadaniu włosów. Największe ryzyko występuje wtedy, gdy z problemem łysienia zmagał się ojciec lub dziadek mężczyzny ze strony matki. Jako przyczyny łysienia podaje się również niektóre choroby, w tym m.in.: niedoczynność tarczycy, choroby grzybicze, występowanie łupieżu, niedobór minerałów oraz nałogi, w tym m.in. palenie papierosów.
Wraz z wiekiem mężczyzny, włosy stają się słabsze. W związku z tym utrata włosów bardzo często zauważalna jest u starszych mężczyzn, choć nie jest to reguła. Tak naprawdę proces może rozpocząć się jeszcze przed 20. rokiem życia mężczyzny. U osób starszych występuje paradoks androgenny. Androgeny to męskie hormony, które wraz z wiekiem zmieniają swoje działanie i mogą hamować wzrost włosów na czubku głowy i skroniach.
Łysienie plackowate
Problem łysienia plackowatego ma swoje podłoże w układzie autoimmunologicznym. Pojawiające się na głowie prześwity mogą powodować obniżenie poczucia własnej wartości pacjentów oraz przełożyć się negatywnie na komfort ich życia. W przypadku łysienia plackowatego najczęściej mamy do czynienia z zachorowaniami osób poniżej 30. roku życia, a choroba ma charakter zapalny. Występowanie tego schorzenia można rozpoznać poprzez pojawienie się placków pozbawionych włosów, które mają regularne kształty. Łysienie tego typu może wpływać na włosy skóry głowy oraz innych części ciała.
Pocieszające jest to, że u większości pacjentów następuje samoistne odrastanie włosów już w ciągu jednego lub dwóch lat. Ciężki przebieg łysienia plackowatego odnotowuje się u około 10% pacjentów. Efektem tego może być całkowita utrata włosów. Skala problemu wzrasta w przypadku mężczyzn, którzy cierpią na towarzyszące choroby autoimmunologiczne. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko ciężkiej choroby jest posiadanie w rodzinie osób, które także borykają się z wypadającymi włosami.
Łysienie psychogenne
To rodzaj łysienia, które może być spowodowane przez przewlekły stres. Jeżeli ktoś jest narażony na duże dawki stresu, to wpłynie to niekorzystnie na strukturę mieszków włosowych i może przyczynić się do wypadania włosów. Łysienie psychogenne to jednakowo schorzenie typu męskiego i kobiecego. W trakcie odczuwania stresu ludzki organizm produkuje katecholaminy, nadnerczowe glikokortykosteroidy, kortykotropinę oraz kortykoliberynę. To te substancje bezpośrednio wpływają na stan włosów u mężczyzn oraz sprzyjają łysieniu.
Do tej grupy problemów skóry głosy można zaliczyć także łysienie plackowate. Ono również najczęściej ma podłoże psychologiczne. W ramach leczenia takiej dolegliwości rekomenduje się zwiększenie aktywności fizycznej oraz redukcję codziennego stresu. Niezdrowy i stresujący tryb życia może doprowadzić także do występowania innych schorzeń w organizmie, dlatego warto temu zawczasu zapobiec i skutecznie zadbać o swoje zdrowie.
Łysienie po chemioterapii
Jest bardzo specyficznym rodzajem łysienia. Podczas przyjmowania chemioterapii dochodzi do niszczenia mieszków włosowych i docelowo do wypadania włosów. Tego typu zmiany na skórze głowy określana się jako łysienie anagenowe. W takich przypadkach jedną z metod poradzenia sobie z tym problemem jest przeszczep włosów.
Czy łysienie u mężczyzn to powszechny problem?
Zdecydowanie tak. Łysienie u mężczyzn to bardzo powszechna dolegliwość. Według najnowszych danych w większym lub mniejszym stopniu boryka się z nim nawet co trzeci mężczyzna w wieku około 35 lat. Problem narasta w starszej grupie wiekowej i dotyka już 2 na 3 mężczyzn powyżej 80 lat. Z każdym kolejnym rokiem problemy skóry głowy stają się coraz bardziej powszechne, a powoduje to m.in. wzrastające tempo naszego codziennego funkcjonowania. To sprawia, że warto zadbać o zdrowie i włosy z wyprzedzeniem.
Wypadanie włosów - jak temu zaradzić?
Istnieją skuteczne metody radzenia sobie z problemami skóry głowy i obniżonej kondycji włosa. Leczenie opiera się na połączeniu zmiany stylu funkcjonowania oraz zażywaniu środków farmakologicznych. W przypadku leczenie łysienia typu androgenowego stosuje się zazwyczaj jeden z dwóch leków.
Preparaty wpływające korzystnie na porost włosów i wzmocnienie mieszków włosowych
Pierwszym ze stosowanych w procesie leczenia preparatów jest finasteryd. Skutecznie blokuje on namnażanie się takiego hormonu jak dihydrotestosteron, który w głównej mierze powoduje osłabienie włosa i prowadzi do łysienia. Finasteryd to lek przyjmowany doustnie w formie tabletek. Atutem tego preparatu jest to, że nie tylko zapobiega postępowi schorzenia, ale także wpływa korzystnie na owłosienie i stymuluje jego odbudowę w miejscach dotkniętych chorobą. Lek ma dość dużą skuteczność, ponieważ szacuje się, że nawet u 60% widać znaczną poprawę. Preparat dostępny jest tylko na receptę.
Drugim z medykamentów jest minoksydyl, który dostępny jest w formie płynu o różnym stężeniu. Roztwór 2% dostępny jest bez recepty, a roztwór o stężeniu 5% wymaga okazania recepty przy zakupie. Leczenie tym preparatem jest mniej skuteczne, jednak daje satysfakcjonujące wyniki u 40% pacjentów. Tego leku nie powinno się jednak stosować u osób, które chorują na serce. Wówczas może to negatywnie wpłynąć na ich zdrowie, dlatego przed rozpoczęciem stosowania preparatu rekomenduje się przeczytanie informacji zawartych na opakowaniu. W przypadku wątpliwości co do stosowania leku, niezbędne jest odbycie konsultacji medycznej.
Jeżeli potrzebujecie recepty na leki, to zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej online z naszym specjalistą.
Skutki uboczne leczenia wypadania włosów
Każdy środek farmakologiczny może powodować określone skutki uboczne jego stosowania. W związku z tym przed rozpoczęciem terapii przeczytaj wszystkie informacje na temat danego leku oraz poznaj przeciwwskazania do jego stosowania. Korzystanie z minoksydylu może doprowadzić do podrażnień skóry, jednak jest to rzadka przypadłość. Zaleca się jednak zachowanie szczególnej ostrożności przy zażywaniu tego leku u osób chorych na serce. Przed laty minoksydyl wykorzystywało się w leczeniu nadciśnienia, dlatego jego działanie może być niebezpieczne przy chorobach serca.
Stosowanie finasterydu może obniżyć libido, osłabić organizm, prowadzić do powiększenia piersi lub też do odwracalnej impotencji. Szacuje się, że skutki uboczne występują maksymalnie u 5% pacjentów.
Co gdy leki nie działają?
Jeżeli rekomendowane przez lekarza leczenie nie przynosi rezultatów i włosy dalej wypadają, a ponadto nie chcą odrastać, to rekomenduje się spróbowanie alternatywnej terapii. W przypadku łysienia o podłożu stresowym najlepsze efekty daje wyciszenie się i zmiana codziennych nawyków. W tym celu można skorzystać z zajęć jogi, czy też psychoterapii. To także nie zawsze zagwarantuje skuteczność. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się przeszczep włosów. To skuteczna metoda, dzięki której można zadbać o swój wygląd oraz komfort.
Podsumowanie
Problemy z łysieniem u mężczyzn to często występująca dolegliwość, która może powodować znaczny dyskomfort oraz negatywnie wpływać na jakość życia pacjenta. Jeżeli zauważycie u siebie nadmierne wypadanie włosów, to warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą i wdrożyć niezbędne leczenie. Dzięki temu zahamuje się utratę włosów oraz odbuduje ich strukturę. Zdrowe i zadbane włosy wpływają na naszą pewność siebie oraz estetyczny wygląd, dlatego nie wolno tego zignorować.
Artykuły z kategorii Łysienie u mężczyzn
- Łysienie telogenowe: diagnoza i możliwości terapeutyczne
- Łysienie plackowate u dzieci: objawy, przyczyny i leczenie
- Łysienie łojotokowe: objawy, przyczyny i metody leczenia
- Łysienie bliznowaciejące: skutki, przyczyny i sposoby zaradcze
- Łysienie androgenowe: przyczyny i leczenie
- Jakie witaminy na łysienie wybrać?
- Łysienie plackowate – jakie są przyczyny, objawy i rozpoznanie?