Łysienie u mężczyzn - przyczyny, zapobieganie oraz leczenie farmakologiczne
Dodano:
22 marca, 2022
11:33
Zaktualizowano:
21 października, 2022
13:06
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Łysienie androgenowe jako jednostka chorobowa

Inna nazwa dla tego schorzenia to po prostu łysienie typu męskiego. Szacuje się, że może ono odpowiadać nawet za 95% wszystkich przypadków łysienia wśród mężczyzn. Schorzenie związane jest przede wszystkim z procesem miniaturyzacji mieszków włosowych. Za miniaturyzację mieszków włosowych w dużej mierze odpowiadają męskie hormony płciowe, czyli androgeny, stąd też nazwa choroby. W jej procesie obserwuje się znaczne osłabienie i zmniejszenie się mieszków włosowych.

Przyczyny łysienia androgenowego

Współczesna medycyna zwraca uwagę na kilka potencjalnych przyczyn łysienia androgenowego u mężczyzn, które może mieć m.in. podłoże genetyczne. Wypadanie włosów jest bardziej prawdopodobne u osób, których ojcowie lub dziadkowie ze strony matki również borykali się z takim schorzeniem. W związku z tym dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne. Badania wskazują na negatywny wpływ zmian w genach 5α-reduktazy, które bezpośrednio odpowiadają za wzrost choroby i wypadania włosów u mężczyzn. Enzym reduktaza odpowiada za przemianę prostego testosteronu w dihydrotestosteron. Ten ostatni ma niekorzystny wpływ na receptory androgenowe, które zawierają w sobie mieszki włosowe.

Z czasem przekłada się to na stopniową redukcję średnicy mieszków włosowych, a także osłabienie włosów. Stają się one wyraźnie cieńsze, krótsze i bardziej podatne na wypadanie. Ponadto dihydrotestosteron może powodować powiększanie się gruczołów łojowych. Ich stymulacja do większej produkcji łoju także wpływa niekorzystnie na stan naszych włosów i może prowadzić bezpośrednio do łysienia. Jeżeli zmagamy się z łysieniem androgenowym lub obserwujemy u siebie pogorszoną kondycję włosów, to warto skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić specjalistyczne badania.

Czynniki zwiększające ryzyko łysienia androgenowego u mężczyzn

Istnieją czynniki, które dodatkowo zwiększają ryzyko występowania łysienia u mężczyzn lub przyspieszają proces łysienia androgenowego. Do tych czynników zaliczane są przede wszystkim:

 • narażenie na nadmierny i przewlekły stres;
 • regularne spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach;
 • palenie papierosów;
 • niezdrowa dieta bogata w żywność modyfikowaną i tłuszcze.

 

Inne powody wypadania włosów u mężczyzn

Współczesna medycyna zwraca uwagę także na inne czynniki, które mogą wywoływać wypadanie włosów. Wówczas mówimy o wypadaniu włosów o innym podłożu, niż łysienie androgenowe. Wypadanie włosów może być spowodowane przez:

 • nadmiar stresu na poziomie emocjonalnym;
 • zaburzenia równowagi hormonów w organizmie mężczyzny;
 • choroby autoimmunologiczne (np. łysienie plackowate);
 • grzybicę skóry głowy;
 • niedobór mikro- i makroelementów;
 • stosowanie niektórych leków.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy łysienia androgenowego. Nie tylko wypadanie włosów

Objawy łysienia androgenowego określa się w siedmiostopniowej skali. To tzw. klasyfikacja wg Hamiltona i Norwood. W zależności od natężenia choroby i jej objawów, lekarz diagnozuje jej stopień wg tej skali, a następnie wdraża odpowiednie leczenie. Pierwszy niepokojący objaw to utrata włosów na czubku głowy oraz w kątach czołowych. Już to powinno wzbudzić niepokój u każdego mężczyzny. Kolejne etapy to coraz większe zakola oraz ogólny postęp łysienia. Wbrew pozorom problem łysienia dotyka nie tylko starszych mężczyzn. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna po 25. roku życia ma pierwsze objawy schorzenia.

Przy szerzących się zakolach włosy utrzymują się w części potylicznej głowy, a z czasem cofają się włosy w linii włosów, co wpływa negatywnie na estetykę pacjenta. Na skórze głowy mogą pojawić się charakterystyczne plamy lub placki bez włosów, co jest charakterystyczne dla choroby. Ostatni etap choroby to praktycznie całkowite wyłysienie z pojedynczymi pasmami włosów utrzymujących się na boku głowy.

 

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać osłabianiu mieszków włosowych

Podstawowa profilaktyka w zabezpieczeniu przed chorobą taką jak łysienie u mężczyzn powinna dotyczyć prawidłowej pielęgnacji. Skórę głowy należy starannie oczyścić, a następnie na łysiejące miejsca zastosować dedykowane preparaty. Robi się po to, aby wzmocnić strukturę włosów, a także zahamować proces miniaturyzacji w mieszkach włosowych. Preparaty działają także korzystnie na porost włosów, dzięki czemu objawy łysienia można nie tylko zatrzymać, ale także skutecznie zredukować.

Cennym działaniem w ramach profilaktyki jest także zrezygnowanie z niektórych kosmetyków, które mogą działać drażniąco na organizm ludzki i potęgować wypadanie włosów. W miarę możliwości warto minimalizować codzienny stres, a także zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zdrowy i długi sen (około 8 godzin) również ma wpływ na poprawę kondycji włosów u mężczyzn.

Dieta także ma znaczenie

Poza pielęgnacją z wykorzystaniem dedykowanych preparatów, warto zastanowić się także nad zmianą diety. Pacjenci powinni w niej ograniczyć lub całkowicie wyeliminować produkty wysoce przetworzone oraz tłuste, a także ograniczyć negatywy wpływ takich nałogów jak palenie papierosów i spożywanie alkoholu. W codziennej diecie warto uwzględnić przede wszystkim produkty, które zawierają substancje hamujące aktywność enzymów 5α-reduktazy. Takie właściwości osiadają m.in. kwas gamma-linolenowy i kwas alfa-linolenowy.

W profilaktyce i leczeniu problemów z łysieniem u mężczyzn warto wdrożyć dietę zawierającą spore ilości: żurawiny, czekolady, jabłek, kakao i zielone herbaty. Ponadto bardzo korzystne działanie mają także suplementy diety, w których zawiera się L-karnityna. Wpływa ona korzystnie na wzrost włosów i mieszków włosowych. Rekomenduje się także wdrożenie w codziennym życiu regularnej aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i produkowanie przez niego substancje odżywcze.

Leczenie łysienia u mężczyzn – leki doustne

Czasami profilaktyka i zmiana sposobu życia jest niewystarczająca. Wówczas niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, aby skutecznie walczyć z problemem łysienia. Lekarze mogą zdecydować się na zastosowanie leczenia doustnego i przepisanie preparatów o działaniu ogólnoustrojowym. Ostateczny wybór medykamentu powinien być przeprowadzony na podstawie badań. Tylko w ten sposób można prawidłowo zdiagnozować, co stoi za wypadającymi włosami i w jaki sposób można w tym walczyć. Skuteczna terapia pomoże nie tylko w zahamowaniu łysienia, ale także wesprze odrastanie włosów i wzmocni fazę wzrostu włosa.

Finasteryd

Jednym z leków stosowanych w farmakologi doustnej jest finasteryd. Odpowiada on za powstawanie pochodnej testosteronu DHT oraz jednoczesne blokowanie szkodliwego działania enzymu 5α-reduktazy. Preparat powinien być regularnie przyjmowany w dłuższym okresie, a pierwsze zauważalne efekty daje dopiero po półrocznej kuracji skóry głowy i mieszków włosowych. Niestety lek ten może powodować działania niepożądane, dlatego jego przyjmowanie powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem. Każdy pacjent zobligowany jest do przeczytania informacji zawartych na ulotce dołączonej do opakowania. Lek nie może być stosowany m.in. przez kobiety w ciąży, u których też może występować problem łysienia androgenowego.

Dutasteryd

Kolejnym preparatem stosowanym w leczeniu łysienia androgenowego jest dutasteryd. Substancja ta działa nawet silniej od finasterydu, jednak powoduje przy tym niepokojące objawy, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjentów. Leku nie powinno się stosować m.in. u kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Dutasteryd może być przepisywany tylko w indywidualnych przypadkach i zażywany tylko na wyraźne wskazanie lekarskie.

Spironolakton

Wybrani lekarze mogą zdecydować się na przepisanie spironolaktonu. O ile wykazuje on skuteczne działanie hamujące wypadanie włosów, to jednak badania laboratoryjne nie wykazują korzystnego działania preparatu na wzrost włosów na głowie.

Leczenie łysienia u mężczyzn – preparaty miejscowe

Alternatywą do terapii doustnej są leki podawane miejscowo. Najczęściej zawierają w swoim składzie takie substancje jak minoksidyl, aminexil, predinizolon, czy też kwas salicylowy. i to one korzystnie działają na łysienie u mężczyzn. Dostępne są w postaci medycznych wcierek lub szamponów, które pobudzają wzrost włosów oraz korzystnie działają na zwiększenie przepływu krwi w łożysku naczyniowym skóry. Korzystne skutki leczenia mogą być widoczne już po pierwszych dwóch miesiącach i tego typu preparaty rekomenduje się jako podstawę przy łysieniu o mniejszym stopniu nasilenia. Wybierając odpowiednie preparaty, warto dokładnie zapoznać się z ich składem i decyzję o ich stosowaniu skontaktować z lekarzem prowadzącym. Wówczas łysienie u mężczyzn można będzie nie tylko zatrzymać, ale także zniwelować jego negatywne skutki.

Czy przeszczep włosów to dobry wybór?

W niektórych przypadkach alternatywą są profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które oferowane są na łysienie u mężczyzn. Jednym z nich może być przeszczep włosów. Warto zastanowić się nad tym, jakie metody przeszczepiania włosów cieszą się największym zainteresowaniem wśród mężczyzn borykających się z łysieniem. To dość powszechny problem, który dodatkowo potęguje tempo naszego życia i wzrastający stres.

W klinikach medycyny estetycznej można skorzystać z takich podstawowych metod jak:

 • STRIP;
 • ATRAS;
 • FUE Follicural Units Extraction manualna;
 • FUT Follicular Unit Transplantation;
 • FUE Artas iX;
 • Neograft Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation.

Zabiegi tego typu można znaleźć w rekomendowanych klinikach medycyny estetycznej.

Czy łysienie typu męskiego dotyczy tylko mężczyzn?

Oczywiście, że nie. Choć nazwa wskazuje co innego, to jednak łysienie typu męskiego może dotyczyć także kobiet. Najczęściej dotyczy to kobiet po menopauzie, jednak objawy choroby to przede wszystkim znaczne pogorszenie ich struktury i kondycji. U kobiet rzadziej dochodzi do wypadania włosów.

Łysienie u mężczyzn i recepta online

Przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę recepty online, dzięki której szybko i sprawnie odbędziesz profesjonalną konsultację medyczną i w przypadku medycznego uzasadnienia, otrzymasz e-receptę na zakup leków. Podczas konsultacji medycznej lekarz sprawdzi aktualny stan zdrowia pacjenta, historię leczenia, a także rodzaj zażywanych wcześniej preparatów. Dopiero na tej podstawie można wystawić e-receptę na zakup leków, które ułatwią kontynuację terapii. Leczenie łysienia odbywa się w trybie ciągłym przez wiele miesięcy lub lat, dlatego tak ważny jest swobodny dostęp do wybranych leków.

Dlaczego to wygodne rozwiązanie?

Recepta online to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki temu pacjenci minimalizują potrzebę udawania się do stacjonarnego punktu medycznego, co jest kluczowe w czasach ograniczonej dostępności specjalistów. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Wystawienie e-recepty w ten sposób to znaczne ułatwienie również dla osób, które cierpią na deficyt czasu lub mają problem z poruszaniem się. Dzięki zdalnej konsultacji, leki będzie można kupić praktycznie od razu. Wystarczy zrealizować e-receptę w dowolnie wybranej aptece.

Zrealizuj swoją e-receptę

E-recepta to dokument, na podstawie którego można skutecznie zakupić leki w dowolnie wybranej aptece. Ułatwieniem jest to, że recepta może być zrealizowana również przez bliskich pacjenta. Wystawione obecnie oraz w przeszłości e-recepty widoczne są na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu każdy z nas ma do nich swobodny dostęp. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty recepty online. Jeżeli lekarz stwierdzi to za konieczne, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup wybranych medykamentów.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów w trakcie terapii, rekomenduje się niezwłoczny kontakt z lekarzem prowadzącym. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta, które zawsze stawiamy na pierwszym miejscu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Książek-Droździel, A. (2016). Optymalizacja testu genetycznego do oceny ryzyka występowania łysienia u mężczyzn.
 2. Gostyńska, K., & Kozioł, A. (2020). Wpływ choroby Hashimoto na mieszki włosowe u mężczyzn
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Właściciel portalu e-recepta.net jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000253476.