Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Łuszczyca w ciąży – jak złagodzić jej objawy?

Łuszczyca w ciąży ma zróżnicowany przebieg, jednak terapia łuszczycy w ciąży powinna uwzględniać nie tylko stopień nasilenia zmian chorobowych, ale też stan zdrowia ciężarnej oraz bezpieczeństwo płodu. Niestety ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania niektórych leków rekomendowanych w leczeniu zmian łuszczycowych. Czym zatem leczyć łuszczycę w ciąży i jak złagodzić dokuczliwe objawy?

Łuszczyca w ciąży – jak złagodzić jej objawy?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym leczyć łuszczycę w ciąży?

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której obserwuje się charakterystyczne zmiany na ciele w postaci grudkowatych, łuszczących się wykwitów, nierzadko objętych stanem zapalnym. Zmiany łuszczycowe lokalizują się na różnych obszarach ciała, w zależności od rodzaju choroby. Może to być między innymi łuszczyca miejsc intymnych, łuszczyca owłosionej skóry głowy czy łuszczyca dłoni. Leczenie łuszczycy przebiega wielotorowo i jest zazwyczaj długotrwałe. Problematyczne jest leczenie zmian łuszczycowych w ciąży, ponieważ niektóre rekomendowane leki na łuszczycę są wykluczone u ciężarnych. Takimi lekami są między innymi cygnolina, dziegcie, kortykosteroidy, metotreksat i acytretyna.

Jak złagodzić łuszczycę w ciąży?

W łagodzeniu zmian łuszczycowych u ciężarnych pomagają głównie łagodne preparaty pielęgnacyjne o właściwościach nawilżających i odżywiających. Zalecane jest również systematyczne złuszczanie naskórka. Domowe metody z pewnością nie zlikwidują zmian chorobowych, jednak złagodzą ewentualne niedogodności, takie jak swędzenie, nadmierne łuszczenie czy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. 

  • W kosmetykach warto szukać substancji aktywnych o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym i regenerującym, takich jak kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, pantenol czy kwas mlekowy. 
  • Mydła i żele pod prysznic należy zastąpić delikatnymi, hipoalergicznymi środkami myjącymi.
  • Należy pamiętać o regularnym smarowaniu zmienionej chorobowo skóry preparatami emolientowymi, tworzącymi na jej powierzchni warstwę ochronną, zapobiegającą nadmiernej utracie wody.

Co stosować na łuszczycę w ciąży?

W przypadku niewielkich zmian i łagodnej postaci łuszczycy rekomendowane jest głównie leczenie miejscowe, w oparciu o maści i emolienty do stosowania zewnętrznego. Metodą stosunkowo neutralną jest również fototerapia, przy czym u ciężarnych powinna być prowadzona w ograniczonym zakresie, a w pierwszym miesiącu ciąży – pod nadzorem lekarza. Umiarkowana i ciężka postać łuszczycy wymaga silniejszej terapii. Wśród leków ogólnych, dopuszczalnych dla ciężarnych wymienia się cyklosporynę. Inne popularne leki, takie jak metotreksat lub acytretyna są zabronione ze względu na działanie teratogenne na płód, mogące spowodować nieodwracalne zmiany.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Terapia łuszczycy w ciąży zawsze powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, który w procesie leczenia uwzględni zarówno stopień nasilenia objawów, stan kobiety, jak i bezpieczeństwo płodu. 

Źródła:
  1. M. Dąbrowska-Członka, G. Chodorowska, J. Bartosińska, Przebieg łuszczycy w ciąży, http://www.luszczycalublin.pl/file/publikacje/4_przebieg_luszczycy_w_ciazy.pdf
  2. M. Makara-Studzińska, A. Pietrzak, M. Lewicka, M. Sulima, K. Kowalczyk, A. Michalak-Stoma, T. Paszkowski, G. Chodorowska, Somatic and non-somatic problems connected with psoriasis in pregnancy, https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/46060
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację