Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie
Dodano:

5 stycznia, 2023
12:01
Zaktualizowano:

3 marca, 2023
14:12

Łuszczyca paznokci – przyczyna

Łuszczyca to choroba nieuleczalna o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do powstawania charakterystycznych zmian skórnych, pojawiających się najczęściej w okolicach łokci, kolan oraz na głowie. Do przyczyn rozwoju łuszczycy zalicza się głównie czynniki genetyczne, jednak znaczące są również czynniki immunologiczne, środowiskowe, a także przebyte infekcje bakteryjne i wirusowe, stosowane leki czy nadużywanie alkoholu. W chorobie tej pojawia się stan zapalny w obrębie naskórka, który prowadzi do jego nadmiernych i zbyt szybkich podziałów. Łuszczyca dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawić się może w każdym wieku, a w jej przebiegu zauważalne są okresy zaostrzenia i remisji. Leczenie łuszczycy skupia się na redukowaniu dokuczliwych objawów oraz zapobieganiu częstym nawrotom.

Łuszczyca dłoni, w tym również łuszczyca paznokci, bardzo często pomijana jest podczas diagnozy lekarskiej, choć może stanowić ogromny dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności oraz w kontaktach międzyludzkich. Łuszczyca paznokcia to nie tylko problem natury estetyczno-wizualnej. Zdeformowana i zajęta chorobą płytka paznokcia staje się znacznie słabsza i przestaje spełniać swoją podstawową rolę, jaką jest ochrona palców, co nierzadko prowadzi do dolegliwości bólowych,

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Łuszczyca paznokci – objawy

Łuszczyca paznokci przybiera różnorodne formy, w zależności od tego, która część płytki zostanie zajęta przez chorobę. Najczęstszymi objawami wskazującymi na pojawienie się schorzenia są:

 • naparstkowanie, czyli powstawanie powierzchniowych zagłębień w płytce paznokciowej. Powodem jest obecność nie zrogowaciałych w pełni komórek naskórka, co skutkuje mniejszą odpornością paznokcia,
 • onycholiza, która polega na odwarstwianiu się płytki paznokcia od łożyska,
 • hiperkeratoza podpaznokciowa, czyli nadmierne rogowacenie naskórka znajdującego się pod paznokciem,
 • obecność białych przebarwień (leukonychia),
 • wysoka tendencja do rozdwajania się płytki, jej łamliwość oraz kruchość.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Łuszczyca paznokcia – leczenie

Leczenie łuszczycy paznokci nie pomoże pozbyć się problemu całkowicie, ale znacznie zmniejszy jej objawy oraz pozwoli zwiększyć komfort życia z chorobą. Aby odpowiednio dopasować leki na łuszczycę należy skonsultować się z dermatologiem, który wybierze najbardziej skuteczną oraz indywidualną ścieżkę leczenia.

W leczeniu łuszczycy paznokcia największą skuteczność wykazują:

 • glikokortykosteroidy,
 • analogi witaminy D3 np. kalcypotriol, takalcytol, 
 • kwas salicylowy,
 • retinoidy,
 • fototerapia.

Łuszczyca paznokci – domowe sposoby

 • W przypadku łuszczycy paznokci zalecane jest leczenie zarówno klimatyczne, jak i sanatoryjne. Warto połączyć ekspozycję na słońce wraz z kąpielą w morskiej wodzie. 
 • Pozytywny wpływ na walkę z łuszczycą ma zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. W tym przypadku warto zadbać o wysoki udział warzyw i owoców w jadłospisie. Należy również ograniczyć mięso lub zamienić je na ryby bogate w kwasy omega-3. W codziennej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy A oraz D. Konieczna będzie również rezygnacja ze spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.
 • Należy ostrożnie dobierać produkty pielęgnacyjne do dłoni i paznokci. W tym przypadku kwestia tolerancji zabiegów pielęgnacyjnych paznokci jest kwestią osobniczą, dlatego ważna jest dokładna obserwacja stanu płytki paznokcia.

Łuszczyca paznokci – czy jest zaraźliwa?

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest to efekt interakcji między genetycznymi predyspozycjami osoby, a czynnikami zewnętrznymi i immunologicznymi. Zakażenie się poprzez fizyczny kontakt, bądź przebywanie w otoczeniu osoby chorej na łuszczycę, jest więc niemożliwe.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. H. Wolska, Łuszczyca paznokci, https://www.termedia.pl/Luszczyca-paznokci,56,15245,1,0.html
 2. A. Michalak-Stoma, M. Juszkiewicz-Borowiec, D. Wojnowska, Charakterystyka zmian paznokciowych w łuszczycy pospolitej, https://www.czytelniamedyczna.pl/1099,charakterystyka-zmian-paznokciowych-w-uszczycy-pospolitej.html [dostęp 08.04.2023
 3. B. Nieradko-Iwanicka, Łuszczyca paznokci – co reumatolog powinien wiedzieć, https://reu.termedia.pl/Nail-psoriasis-what-a-rheumatologist-should-know-about,68968,0,1.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację