Kawa a miażdżyca: jaki ma wpływ na chorobę?
Dodano:

21 marca, 2023
18:36
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
18:43

Czy można pić kawę przy miażdżycy?

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w przebiegu której dochodzi do odkładania się blaszek miażdżycowych w tętnicach, co powoduje zwężenie i światła, utrudniony przepływ krwi, a także powstawanie skrzepów. Należy wskazać, że blaszki miażdżycowe pojawiają się w wyniku odkładania się cholesterolu, a dokładnie frakcji LDL, czyli złego cholesterolu na śródbłonku naczyń. Do powstawania blaszek miażdżycowych dochodzi wówczas, kiedy występuje niedobór antyoksydantów. Należy zatem wskazać, że frakcja cholesterolu LDL jest podatna na utlenianie, co powoduje przemianę ich komórki będącej główną składową blaszek lipidowych. W celu zapobiegania temu procesowi niezbędne jest dostarczanie do organizmu wystarczającej ilości przeciwutleniaczy. Okazuje się, że jednym z przeciwutleniaczy są polifenole zawarte w kawie. Z tego względu kawa może zmniejszać ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Należy jednak wskazać, że na rozwój miażdżycy i ryzyka wystąpienia choroby tętnic obwodowych w znaczącym stopniu wpływa nadciśnienie tętnicze. Z tego względu terapia miażdżycy tętnic uwzględnia leczenie nadciśnienia tętniczego i ustabilizowania jego poziomu. W związku z tym pojawia się pytanie, czy można pić kawę mając miażdżycę, jeżeli kawa w obiegowej opinii zwiększa ciśnienie krwi? W tym znaczeniu należy wskazać, że zgodnie ze stanowiskiem specjalistów z Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego picie kawy w umiarkowanych ilościach nie jest istotnym czynnikiem wpływającym na nadciśnienie, a także nie wpływa znacząco na wzrost wartości ciśnienia u osób regularnie pijących napar.

Celem leczenia miażdżycy jest obniżenie poziomu cholesterolu LDL w surowicy. Z tego względu osoby cierpiące na zmiany miażdżycowe powinny unikać produktów spożywczych oraz napojów i naparów, które mogą niekorzystnie wpływać na profil lipidowy. W tym znaczeniu należy wskazać, że w kawie znajdują się związki lipidowe, które mogą powodować wzrost frakcji LDL, obniżając jednocześnie poziom dobrego cholesterolu – HDL. Jaki jest zatem związek między kawą a cholesterolem? Badania wskazują, że kawa w zależności od sposobu przyrządzania wykazuje inny wpływ na profil lipidowy. Oznacza to, że picie kawy w przypadku miażdżycy czy podwyższonego cholesterolu, będącego czynnikiem ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych jest dozwolone, natomiast istotny jest sposób parzenia naparu. W tym znaczeniu kawa parzona bez użycia filtra w większym stopniu przyczynia się do wzrostu frakcji LDL, aniżeli kawa z filtrem. Dodatkowo negatywny wpływ na poziom cholesterolu, a w związku z tym również ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, wykazuje picie espresso, kawy parzonej po turecku, a także przyrządzanej po francusku. Przy miażdżycy można pić  jednak kawę filtrowaną, a także kawę rozpuszczalną. Co ważne, nie bez znaczenia jest również ilość wypijanych filiżanek kawy. Należy zatem wskazać, że napar pity z umiarem nie wykazuje większego wpływu na profil lipidowy i nie wpływa znacząco na ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dodatkowo osoby ze zmianami miażdżycowymi powinny zrezygnować z dodatków do kawy w postaci cukru, syropu cukrowego, bitej śmietany czy też mleka.

Picie kawy przy miażdżycy w ograniczonych ilościach jest dozwolone. Co więcej, kawa bez dodatków może wręcz pozytywnie wpłynąć na podwyższenie poziomu cholesterolu HDL, a w związku z tym minimalizować ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych. Niemniej jednak osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać badania na miażdżycę, które pozwolą na wczesne wykrycie zmian i wdrożenie skutecznego leczenia. Należy zatem wskazać, że niezwykle istotnym elementem leczenia miażdżycy jest odpowiednia dieta oraz wybór odpowiednich napojów i naparów. Sprawdź również, jaki jest związek pomiędzy alkoholem a miażdżycą.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rafieian-Kopaei M., Setorki M., Doudi M., Baradaran A., Nasri H. (2014), „Atherosclerosis: process, indicators, risk factors and new hopes”, Int J Prev Med, nr 5
  2. Pahwa R., Jialal I. (2022), „Atherosclerosis” [w:] StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing
  3. Wierzejska R., „Kofeina– powszechny składnik diety i jej wpływ na zdrowie”, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2012, 63, nr 2
  4. Żukiewicz-Sobczak W., Krasowska E., Sobczak P., Horoch A., Wojtyła A., Piątek J., „Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka”, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, t.18, nr 1
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację