Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jakie badania wykonać na miażdżycę?

Miażdżyca to przewlekła choroba układu sercowo-naczyniowego, która rozwija się latami nie dając żadnych objawów. Dlatego też zmiany miażdżycowe zazwyczaj diagnozowane są w zaawansowanym stadium, kiedy doszło już do nieodwracalnych zmian w naczyniach tętniczych. Zaawansowana miażdżyca oznacza znaczne zmniejszenie światła naczyń, a także utrudniony przepływ krwi. Prowadzić to może do niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi, co w konsekwencji skutkować może poważnymi konsekwencjami w postaci udaru mózgu czy zawału serca. Z tego względu niezwykle istotna jest profilaktyka, a także regularne wykonywanie badań na miażdżycę, które umożliwiają wczesne wykrycie zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i tętnicach, a dzięki temu wdrożenie właściwego leczenia. Pojawiają się jednak pytanie, jakie badania należy wykonywać, aby wykryć zmiany miażdżycowe? Jakie badania krwi wykonać na miażdżycę? Jak przeprowadzana jest diagnostyka miażdżycy?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Diagnostyka miażdżycy

Wczesne rozpoznanie zmian miażdżycowych jest kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia i zahamowania rozwoju choroby, co umożliwia uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych, które w zaawansowanej fazie choroby mogą skutkować nawet zgonem. Dlatego też kluczowa jest diagnostyka. W celu zbadania miażdżycy konieczne jest wykonanie szeregu laboratoryjnych badań diagnostycznych, a w przypadku zaawansowanych zmian niezbędne może okazać się wykonanie badań obrazowych, których celem jest zlokalizowanie zmian miażdżycowych w konkretnych żyłach, co z kolei umożliwia wdrożenie leczenia operacyjnego.

Jak zbadać miażdżycę?

Miażdżyca zwyczaj jest wynikiem wysokiego poziomu cholesterolu, szczególnie frakcji LDL, potocznie określanego złym cholesterolem, który odkłada się w drobnych uszkodzeniach naczyń tętniczych, stanowiąc jednocześnie istotny składnik blaszek miażdżycowych. Z tego względu pierwszym i kluczowym badaniem wykonywanym przy diagnostyce miażdżycy jest lipidogram, czyli badanie profilu lipidowego organizmu. Na badanie cholesterolu całkowitego składa się:

  • cholesterol LDL, potocznie nazywany „złym cholesterolem”,
  • cholesterol HDL, czyli „dobry cholesterol”,
  • cholesterol nie-HDL,
  • trójglicerydy TG.

W blaszce miażdżycowej dochodzi do odkładania się lipidów, a w ten sposób do jej powiększania. Dlatego też podwyższone frakcji cholesterolu całkowitego i LDL skłaniają ku rozpoznaniu miażdżycy tętnic. Warto wskazać, że nieprawidłowości w wynikach lipidogramu stanowią istotny czynnik predykcyjny rozwoju miażdżycy, ale również innych chorób związanych z zaburzeniami metabolicznymi.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Inne badania laboratoryjne w kierunku miażdżycy, które są pomocne do wstępnego rozpoznania choroby, stanowią:

  • stężenie glukozy, czyli podstawowe badanie poziomu cukru we krwi, które pozwala na wstępne rozpoznanie cukrzycy, będącej jednym z czynników ryzyka wystąpienia miażdżycy,
  • morfologia krwi, która stanowi najbardziej podstawowe badanie krwi, umożliwiające wykrycie parametrów stanu zapalnego, będącego charakterystycznym elementem przebiegu miażdżycy,
  •  apolipoproteina A (główne białko HDL), apoliporpoteina B (główne białko LDL) oraz lipoproteina (a) będące niezależnym, uwarunkowanym genetycznie czynnikiem ryzyka miażdżycy,
  • kreatynina, stanowiąca wczesny marker choroby nerek.

Dodatkowo czynnikiem ryzyka rozwoju zmian miażdżycowych jest również nadciśnienie tętnicze. Z tego względu osoby z nadciśnieniem tętniczym znajdują się w grupie ryzyka, dlatego też powinny regularnie poddawać się badaniom diagnostycznym i wdrożyć właściwe leczenie ukierunkowanie na leczenie nadciśnienia.

W diagnostyce miażdżycy wykorzystywane są również badania obrazowe, do których należy USG z funkcją doppler, umożliwiające dokładne uwidocznienie przepływu krwi przez naczynia. Warto wskazać, że USG doppler ma zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce miażdżycy tętnic szyjnych, miażdżycy kończyn dolnych, miażdżycy aorty oraz kręgowych. Innym badaniem diagnostycznym wykorzystywanym w przypadku miażdżycy jest angiografia, która polega na wprowadzeniu do naczyń specjalnych cewników, przez które można podać kontrast, zaobserwować zarys naczyń i w ten sposób zlokalizować ich zwężenia spowodowane odkładaniem blaszek miażdżycowych. Innym badaniem obrazowym, który ma zastosowanie w przypadku miażdżycy, jest tomografia komputerowa z podaniem kontrastu.

Jak przygotować się do badania w kierunku miażdżycy?

Wykonanie badań laboratoryjnych krwi wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania. W tym znaczeniu przed wykonaniem badań diagnostycznych z krwi należy być na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek może być przyjęty poprzedniego dnia około godziny 18:00. W dniu badania dopuszczalne jest wypicie jedynie wody. Dodatkowo przed wykonaniem lipidogramu  na dwa tygodnie przed badaniem należy stosować zwyczajową dietę bez żadnych modyfikacji, aby nie zafałszować wyników. 

W przypadku badania obrazowego, jakim jest USG z funkcją doppler nie jest konieczne odpowiednie przygotowanie. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne. Z kolei badanie angiografii należy do badań inwazyjnych, które wymaga specjalnego przygotowania. W tym znaczeniu do badania należy przystąpić na czczo. Dodatkowo należy skonsultować się z ośrodkiem wykonującym angiografię, aby ustalić konieczność odstawienia niektórych leków, między innymi zmniejszających krzepliwość krwi.

Miażdżyca jest przewlekłą, podstępną chorobą, która może rozwijać się latami nie dając jakichkolwiek objawów. Z tego względu niezwykle istotne jest wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku miażdżycy, aby możliwie najwcześniej wykryć zmiany miażdżycowe i zastosować odpowiednie leczenie, które pozwoli na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych.
 

Źródła:
  1. Beręsewicz A., Skierczyńska A., „Miażdżyca - choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej”, Choroby Serca i Naczyń, 2006, tom 3, nr 1
  2. Pasierski T., „Patogeneza miażdżycy i występowania zdarzeń wieńcowych”, Postępy Nauk Medycznych 1/2002
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację