Jak zrealizować e-receptę bez podawania nr PESEL w aptece?
Dodano:

13 kwietnia, 2023
11:33
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
12:42

Co znajduje się na e-recepcie?

E-recepta to niezwykle ważny dokument z punktu widzenia każdego pacjenta. Zawiera on dane pacjenta, a także informacje dotyczące przepisanych leków. To nie tylko zalecone przez lekarza dawkowanie, ale również szczegółowe informacje jak przyjmować lek. Każda e-recepta ma swój termin ważności, dlatego należy go pilnować. W przeciwnym razie wykupienie leków będzie niemożliwe, a pacjent ponownie będzie musiał udać się do lekarza.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dlaczego warto ostrożnie podawać numer PESEL farmaceucie?

Niezależnie od sytuacji powinniśmy chronić swoje dane osobowe. Podczas realizacji e-recepty w aptece farmaceuta prosi o podanie dedykowanego kodu dokumentu, a także numeru PESEL pacjenta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ten ostatni powinien być sczytany bezpośrednio z dowodu osobistego, aby pacjent nie musiał wyczytywać go na głos. Ponadto to skuteczny sposób weryfikacji tożsamości pacjenta, co jest niezwykle ważne przy wydawaniu środków farmakologicznych. Podanie na głos swojego numeru PESEL jest mało komfortowe i może powodować określone zagrożenia zwłaszcza wtedy, gdy w aptece nie jesteśmy sami.

W związku z tym warto zachować dyskrecję. Zamiast wyczytywać na głos numeru PESEL, możesz zapisać go na kartce papieru wraz z kodem e-recepty lub też w notatniki w telefonie. Ten ostatni ma przy sobie większość z pacjentów. Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest podanie dowodu osobistego wraz z karteczką z numerem e-recepty. W ten sposób dba się o dyskrecję i nie udostępnia się ważnych danych osobom postronnym. Pamiętaj o tym, że numer PESEL podajesz zawsze wtedy, gdy korzystasz z kodu dostępu. Jeżeli zdecydujesz się na inny sposób realizacji dokumentu, to nie ma takiej potrzeby.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przy realizacji e-recepty nie musisz podawać numeru PESEL

Oczywiście istnieje kilka sposobów na to, aby zrealizować e-receptę bez podawania numeru PESEL. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich.

Rejestracja w Internetowym Koncie Pacjenta

W tym celu warto założyć Internetowe Konto Pacjenta. Na nim zapisywane są wszystkie e-recepty. Po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać adres mailowy oraz zaznaczyć, że chce się otrzymywać dokumenty PDF. E-recepty będą wówczas przychodzić na maila. Następnie można wykonać wydruk informacyjny lub pokazać farmaceucie go na ekranie telefonu, lub innego urządzenia mobilnego. Z tego dokumentu farmaceuta sczyta kod kreskowy, a Ty zachować numer PESEL dla siebie.

Papierowy wydruk informacyjny

Podczas wizyty stacjonarnej u lekarza możesz poprosić również o papierowy wydruk informacyjny z kodem kreskowym. Gdy pokażesz wydruk informacyjny w formie papierowej, aby farmaceuta zeskanował kod kreskowy, to nie musisz podawać numeru PESEL.

Aplikacja mObywatel

Kolejną z możliwości jest zainstalowanie w telefonie aplikacji mObywatel. Aplikacja ta jest bezpośrednio połączona z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki temu po zalogowaniu się masz dostęp do swoich dokumentów, w tym e-recept, a każda z nich posiada dedykowany kod QR. Wystarczy, że pokażesz farmaceucie e-receptę w tej postaci i nie będzie potrzeby podawania numeru PESEL.

Czy ktoś może wykupić leki w Twoim imieniu bez podawania numeru PESEL?

Inne osoby również mogą wykupić leki w Twoim imieniu bez konieczności podawania numeru PESEL. Tak samo wygląda sytuacja, jeżeli to ty kupujesz leki dla innej osoby. W obu wariantach należy posiadać:

  • numer PESEL osoby oraz czterocyfrowy kod dostępu albo;

  • PDF e-recepty z kodem kreskowym na telefonie albo;

  • wydruk informacyjny z kodem kreskowym w wersji papierowej.

Oznacza to, że istnieje wiele możliwości realizacji e-recepty bez konieczności podawania numeru PESEL zarówno przy zakupie leków dla siebie, jak i dla innej osoby.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Flis, M. (2020). E-recepta – element cyfryzacji publicznego systemu zdrowia. Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, UJ / Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację