Czy recepte mozna zrealizowac w roznych aptekach?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
19:28
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
10:45
 

Realizacja e-recepty w różnych aptekach jest możliwa

Co do zasady realizacja e-recepty w różnych aptekach jest możliwa. Dotyczy to sytuacji, w której na jednym dokumencie przepisano kilka różnych preparatów. Wówczas każdy z tych leków można kupić w osobnej aptece. Dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty, czyli w skrócie DRR. Jeżeli pacjent wykupuje tylko część recepty, to podczas wydawania leku farmaceuta zaznacza w DRR status częściowej realizacji dokumentu. Dane te automatycznie zapisują się w systemie, gdzie widoczny jest status realizacji e-recepty oraz inne dotyczące jej informacje.

Należy jednak pamiętać o tym, że w różnych aptekach można kupić tylko różne leki. Jednocześnie nie ma możliwości zakupienia kolejnych opakowań tego samego preparatu w różnych punktach aptecznych. Jeden lek należy kupić w tej samej aptece.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kolejne opakowanie leku tylko w jednej aptece

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przepisane opakowania jednego leku można kupić tylko w konkretnej aptece. Oznacza to, że nawet jeżeli zakupiono 1 z 10 przepisanych opakowań preparatu, to po kolejne 9 pacjent będzie musiał wrócić w to samo miejsce. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. oraz w Ustawie Prawo farmaceutyczne.

Dlaczego tak jest?

Przyjęcie powołanych założeń wynika z określonych argumentów, które podkreśla Ministerstwo Zdrowia. Decydenci wskazują tu na ewentualną możliwość wydawania zamienników leków i utrudnione wykonywanie korekt dokumentów. Wydawanie zamienników może negatywnie wpłynąć na skuteczność prowadzonej terapii oraz może powodować zwiększone ryzyko występowania skutków ubocznych u pacjenta. Ponadto realizacja recepty na jeden lek w różnych aptekach jest niemożliwa ze względu na zwiększone ryzyko popełnienia błędu podczas sprzedaży leków przez różne apteki, a także ze względu na możliwość wydawania różnych konfiguracji opakowań. Oczywiście kluczowe jest tu bezpieczeństwo samego pacjenta. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wydawanie jednego leku w jednej aptece ułatwia jej właścicielowi prawidłowe rozliczanie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku leków refundowanych.

Sprawdź, czy dany lek jest w aptece

Przed zakupem leku w aptece warto sprawdzić, czy cała przepisana przez lekarza dawka jest dostępna. W ten sposób można uniknąć sytuacji, że jakiegoś leku zabraknie i trudności związanych z powrotem do tej samej apteki. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku osób, które zmuszone są do zakupu preparatów medycznych poza miejscem zamieszkania. Jeżeli jest to możliwe, to warto wstrzymać się z zakupem leków w dowolnej aptece i postawić na proces realizacji recept w zaufanym punkcie w pobliżu domu. Ułatwi to zakup kolejnych opakowań jednego leku, jeżeli akurat go zabraknie lub zdecydujemy się na częściową realizację e-recepty.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Możliwe zmiany w najbliższych miesiącach

Choć oficjalnie jeszcze tego nie potwierdzono, to w najbliższych miesiącach możliwe jest wprowadzenie zmian w realizacji e-recept. Z Ministerstwa Zdrowia pojawiają się sygnały, że w drugiej połowie 2023 roku wprowadzona zostanie możliwość realizacji danej pozycji e-recepty w różnych aptekach. Wciąż wprowadzone są prace nad ujednoliceniem tego systemu, aby jeszcze lepiej zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. To ono w tej sytuacji jest nadrzędne.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Ministerstwo Zdrowia. Pacjent.gov.pl. (2023). Ty decydujesz, gdzie i kiedy wykupić lek z e-recepty. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/e-recepta/ty-decydujesz-gdzie-i-kiedy-wykupic-lek
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację