Wypisanie recepty bez wizyty u lekarza
Dodano:

12 kwietnia, 2023
19:39
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
12:41

Na czym polega wystawienie e-recepty w formie zdalnej?

Usługi tego typu polegają na wypisaniu e-recepty w ramach zdalnej konsultacji lekarskiej lub zamówienia na dany lek. Zgodnie z polskim prawem jest to możliwe, jednak wystawienie e-recepty bez wizyty u lekarza nie obejmuje wszystkich leków. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz w Ustawie Prawo farmaceutyczne.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kto może z tego skorzystać?

Tak naprawdę z wystawienia e-recepty na odległość może skorzystać wielu pacjentów. Standardowo stosuje się to w przypadku kontynuacji leczenia lub wskazań nagłych. Lekarz może wystawić receptę na leki stale przyjmowane przez pacjenta, czy też leki stosowane w ramach antykoncepcji hormonalnej. Jednym ze wskazań jest również antykoncepcja awaryjna, która powinna zostać zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zamówienie recepty na Internetowym Koncie Pacjenta

Pacjenci przyjmujące leki na stałe mogą złożyć zamówienie na nie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Wcześniej należy jednak wybrać w systemie swoją przychodnię oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W ten sposób pacjent może otrzymać recepty na leki, które już są stosowane. Nie dotyczy to rozpoczynania nowej terapii.

Zamówienie recepty przez IKP jest stosunkowo proste. Wystarczy zalogować się na konto, wejść w zakładkę Recepty i w opcji Moje Recepty odszukać wcześniej wystawiony dokument na dany lek. Następnie zaznacza się wcześniej przepisywany lek (lub leki) i przechodzi do opcji zamówienia recepty. Ponadto pacjent na tym poziomie zamówienia może zostawić lekarzowi notatkę dotyczącą jego samopoczucia i stanu zdrowia. Następnie sprawdza się status zamówienia. Lekarz ma prawo odmówić realizacji całości lub części zamówienia, dlatego warto monitorować sytuację.

Skorzystanie z usługi recepta online

Wiele przychodni internetowych oferuje usługi recepty online. Usługa tego typu polega na wypełnieniu formularza medycznego, wskazaniu powodu zakupu leku oraz nazwy dotychczas przyjmowanego preparatu. Recepta online jest odpłatna. Po opłaceniu usługi specjalista weryfikuje zgłoszenie pacjenta. Jeżeli uzna to za uzasadnione medycznie, to wystawi receptę na leki, których potrzebuje pacjent. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pokieruje osobę chorą do stacjonarnego gabinetu.

Wypisywanie recept - czy lekarz może odmówić?

W uzasadnionych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e-recepty bez wizyty w gabinecie stacjonarnym. Przede wszystkim zadaniem lekarza specjalisty lub rodzinnego jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz powinien pokierować pacjenta na badania w gabinecie stacjonarnym. Dzieje się tak wtedy, gdy w ramach zdalnej konsultacji medycznej trudno postawić trafną diagnozę lub istnieje podejrzenie niewłaściwego przyjmowania leków. Specjalista może wstrzymać się z wypisaniem recepty również wtedy, gdy uważa, że dany lek może zaszkodzić pacjentowi i powinno się odbyć dodatkowe konsultacje. Wówczas wskazany jest kontakt osobisty w gabinecie stacjonarnym.

Jakich leków nie otrzymasz bez wizyty u lekarza?

Oczywiście istnieje grupa leków, których nie można przepisać bez wizyty w stacjonarny gabinecie. To m.in.: leki narkotyczne. W takich przypadkach należy udać się do stacjonarnego gabinetu na konsultację z lekarzem.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Ministerstwo Zdrowia. Pacjent.gov.pl. (2023). Zamów e-receptę na Internetowym Koncie Pacjenta. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zamow-e-recepte-na-ikp
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację