Jak długo ważna jest e-recepta?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
19:40
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
10:09

E-recepta też traci ważność

Oczywiście e-recepta może stracić ważność. To jak długo ważna jest recepta, zależy od jej rodzaju oraz przede wszystkim od leków przepisanych przez lekarza. Szczegółowe wytyczne dotyczące ważności recept regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Innym ważnym dokumentem jest Ustawa - Prawo farmaceutyczne. Standardowo termin realizacji dokumentu wynosi 30 dni od daty wystawienia e-recepty. Na pisemne polecenie lekarza termin realizacji recepty może zostać wydłużony. Obecnie w Polsce dokumenty tego typu mogą mieć ważność: 7, 30, 120, a nawet 365 dni.

Gdzie sprawdzić termin ważności Twojej recepty?

Informacje dotyczące terminu ważności znajdują się bezpośrednio na e-recepcie. Zazwyczaj czas zaczyna biec od momentu wystawienia dokumentu. Lekarz może na potrzeby pacjenta zdecydować się na określenie daty realizacji od dnia innego niż data wystawienia recepty. Tego typu działanie stosuje się m.in. przy lekach stosowanych w długotrwałej terapii. Termin ważności e-recepty można sprawdzić bezpośrednio na wydruku informacyjnym lub w postaci elektronicznej na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Standard to 30 dni

Standardowy termin ważności e-recepty wynosi 30 dni i jest tak m.in. w przypadku środków narkotycznych, prekursorów takich leków, czy też środków psychotropowych. Dotyczy to również większości innych preparatów, które dostępne są w ograniczonej sprzedaży i nie sa klasyfikowane jako antybiotyki.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile ważna jest recepta na antybiotyki?

Zdecydowanie najmniej czasu jest na zakup antybiotyków. Na zrealizowanie recepty tego typu jest tylko 7 dni. W przypadku antybiotyków bierze się pod uwagę to, że przepisywane są one na konkretne schorzenia i powinny być przyjmowane od razu zgodnie z zaleceniami lekarza. Wydłużenie tego czasu powodowałoby zwiększone ryzyko niewłaściwego przyjmowania środków farmakologicznych, a nawet nielegalny handel nimi.

Termin ważności recept transgranicznych

W przypadku recept wystawianych na potrzeby podróżujących, czyli recept transgranicznych, termin ich ważności wynosi 30 dni. Z terminem ważności recept transgranicznych również można zapoznać się bezpośrednio na dokumencie. Jego przekroczenie wiąże się z tym, że zakup leków jest niemożliwy.

Recepty ważne 120 i 365 dni

Wybrane e-recepty mogą być ważne przez 120 lub 365 dni. Pacjent ma aż 120 dni na to, aby kupić preparaty immunologiczne, w tym m.in. szczepionki. Jeżeli leki przyjmowane są na choroby przewlekłe, to recepta ważna jest nawet 365 dni. Jednocześnie lekarz może przepisać tylko ilość leku potrzebną do kontynuowania leczenia przez 360 dni. Pacjent podczas jednego zakupu może nabyć w aptece ilości leku na 180 dni. E-receptę tego typu można realizować na kilka razy, jednak pierwsze opakowanie należy kupić już w ciągu 30 dni. Przy wykupie kolejnych opakowań należy skorzystać z oferty tej samej apteki. Ten sam lek z jednej recepty można kupić tylko w jednej aptece.

Co robić, gdy minęła ważność recepty?

Warto zapoznać się z tym, ile jest ważna recepta. Po przekroczeniu tego terminu zakup przepisanych leków będzie niemożliwy. W takiej sytuacji niezbędne jest ponowne udanie się do lekarza lub skorzystanie z usługi recepty online. Ta ostatnia sprawdza się m.in. przy: antykoncepcji hormonalnej i chorobach przewlekłych. Zadbaj o to, aby zrealizować receptę zgodnie z wyznaczonym terminem, dzięki czemu skuteczniej zadbasz o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2023). Jak długo ważna jest e-recepta. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację