E-recepta kod - jak sprawdzić?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
19:31
Zaktualizowano:

4 grudnia, 2023
13:17

Gdzie znajduje się kod recepty?

Elektroniczne recepty to jedyne obowiązujące w Polsce dokumenty, na podstawie których można kupić leki w aptece. Każda z nich ma swój indywidualny czterocyfrowy kod, który pozwala ewidencjonować dokumentacje oraz przypisać dane leki do danego pacjenta. W zależności od ustalonych przez pacjenta preferencji, kod ten otrzymuje on w wiadomości SMS, w wiadomości na adres mailowy lub też na papierowym wydruku informacyjnym w gabinecie stacjonarnym. Kod znajduje się w lewym górnym rogu dokumentu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

W jaki sposób można sprawdzić receptę i jej kod?

Może zdarzyć się jednak, że kod zostanie gdzieś zapodziany, a wiadomości SMS lub e-mail usunięte. Wówczas mogą być spore trudności w realizacji e-recepty w aptece. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można sprawdzić kod po wystawieniu e-recepty przez lekarza. Poniżej pokazujemy kilka podstawowych rozwiązań.

Internetowe Konto Pacjenta

Podstawowym wyborem jest zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta lub skorzystanie z aplikacji mojeIKP. To miejsce, które stanowi centrum informacji medycznych o danej osobie. Znajdują się w nim nie tylko e-recepty, które lekarz przepisał pacjentowi, ale również informacje o badaniach medycznych, dostęp do certyfikatu szczepień COVID, czy też funkcja zapisu na szczepienia. Dodatkowo rodzice w Internetowym Koncie Pacjenta mają dostęp do danych ich niepełnoletnich dzieci. Do logowania do konta służy profil zaufany. Po wejściu do aplikacji lub portalu należy kliknąć w zakładkę Recepty. Tam znajdują się wszystkie dokumenty z kodami. Po kliknięciu w wybraną receptę pojawiają się informacje dotyczące przepisanych leków oraz termin ważności dokumentu.

Kontakt z przychodnią lekarską

Elektroniczna recepta ma kod, który można sprawdzić również w bezpośrednim kontakcie z przychodnią lekarską. Zgodnie z prawem pielęgniarki oraz pracownicy rejestracji mogą udzielić pacjentowi informacji na ten temat. Wcześniej jednak muszą zweryfikować tożsamość pacjenta. Kod e-recepty może być podany w rozmowie telefonicznej lub podczas wizyty w przychodni. Jego posiadanie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu można wykupić leki w dowolnej aptece.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kupno leków z kodem e-recepty

Kupno leków z wykorzystaniem kodu e-recepty i numeru PESEL to jeden z najczęstszych wyborów pacjentów. Wówczas w aptece należy podać farmaceucie kod z otrzymanej wiadomości SMS lub e-mail oraz numer PESEL pacjenta. Ten ostatni można przedstawić na kartce lub przekazując farmaceucie dowód osobisty. Mówienie na głos numeru PESEL stwarza niepotrzebne zagrożenie i zwiększa ryzyko tego, że zostanie on zapamiętany lub zapisany przez osoby trzecie.

Czy można kupić leki bez posiadania kodu recepty?

Obecnie w Polsce istnieją różne możliwości realizacji e-recepty bez konieczności podawania kodu i numeru PESEL. Można to zrobić poprzez pokazanie farmaceucie pliku PDF na ekranie telefonu. Alternatywą jest korzystanie z aplikacji mObywatel/mojeIKP, gdzie znajdują się recepty, a każda z nich ma dedykowany kod QR. Farmaceuta zeskanuje go i nie będzie potrzebował Twojego numeru PESEL. Jeszcze inną opcją jest wydruk informacyjny w wersji papierowej. Ten można otrzymać w ramach wizyty w gabinecie stacjonarnym. Wystarczy poprosić o to lekarza. Każdy wydruk ma kod kreskowy, na podstawie którego wydawane są leki. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Ministerstwo Zdrowia, Pacjent.gov.pl. (2023). Krok 5. Jak znaleźć receptę na IKP. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/krok-5-jak-znalezc-recepte-na-ikp
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację