Jak kupić lek na receptę przez internet?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
17:22
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2024
09:57

Zakup leków przez internet

Apteka internetowa to miejsce, w którym można znaleźć różnego rodzaju leki. Standardowo zakup preparatów medycznych nie różni się bardzo od tego, jak kupuje się inne produkty. Proces rozpoczyna się od wyboru konkretnej apteki online. Sprzedaż wysyłkowa leków jest popularna, dlatego podmiotów na tej liście jest stosunkowo dużo. Następnie wybiera się konkretne leki, a następnie opłaca zamówienie. Po zaksięgowaniu wpłaty, leki zostaną zapakowane i przesłane do kupującego na wskazany adres docelowy, który podano w zamówieniu. W zależności od apteki, pacjent na tym etapie może wybrać m.in. metodę wysyłki W ten sposób można zamówić leki bez potrzeby wychodzenia z domu. Czy ten format sprzedaży obejmuje również leki na receptę?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy możesz kupić lek na receptę w aptece internetowej?

Zgodnie z polskim prawem w aptece online można kupić tylko leki, które dostępne są bez recepty. Leki wydawane na receptę dostępne są tylko w stacjonarnej aptece. Wszystko po to, aby wyeliminować ryzyko nielegalnego rozprowadzania środków farmakologicznych. Ponadto w sprzedaży online nie jest możliwa dokładana weryfikacja danych pacjenta. To niezwykle ważne, ponieważ wydawane na receptę leki powinny trafić bezpośrednio do osoby zainteresowanej, a nie osób postronnych. W zwiazku z tym, realizację recepty umożliwia tylko wizyta w aptece stacjonarnej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zakup leków na receptę tylko w aptece stacjonarnej

Polskie prawo w tym zakresie jest jednoznaczne. Jeżeli chcesz kupić leki wydawane na receptę, to musisz udać się do stacjonarnych punktów aptecznych. Niezależnie od tego, czy odbyło się wizytę w gabinecie lekarskim, czy postawiło na receptę online. W obu tych przypadkach lek wydawany na receptę będzie dostępny tylko a aptece stacjonarnej. Posiadając ten dokument, należy udać się do wybranego punktu, a następnie zrealizować receptę. Farmaceuta musi zweryfikować tożsamość pacjenta, aby upewnić się, że leki kupuje upoważniona do tego osoba. W ten sposób unika się sytuacji nielegalnej dystrybucji leków oraz minimalizuje związane z tym niebezpieczeństwo.

Gdzie znajdziesz e-receptę?

Dostęp do e-recept otrzymujesz m.in. za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego. Wówczas można sprawdzić historię medyczną pacjenta, a także listę jego recept. Podczas zakupów w aptece można podać kod recepty wraz z numerem PESEL lub pokazać dokument w formie elektronicznej. W tym celu można skorzystać z aplikacji mObywatel, pliku PDF lub Internetowego Konta Pacjenta. Jeszcze inną alternatywą jest pokazanie wydruku informacyjnego w wersji papierowej. Ten można otrzymać podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim. Kupować leki należy bardzo odpowiedzialnie, a te dostępne na receptę nie są dystrybuowane w aptekach online.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2023). Krok 4. Co robić z e-receptą. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/krok-4-co-robic-z-e-recepta
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację