Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Realizacja e-recepty za granicą

Polacy bardzo chętnie podróżują. Dotyczy to również osób, które na stałe przyjmują przepisane przez lekarza leki. Mogą to być m.in. preparaty na choroby przewlekłe, czy też środki antykoncepcyjne. Obecnie możliwe jest zakupienie leków za granicą na podstawie recepty transgranicznej. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest tego typu dokument i jak na jego podstawie kupić produkty lecznicze poza granicami Polski.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest recepta transgraniczna?

Korzystanie z e-recepty transgranicznej jest coraz popularniejsze. Prace nad ujednoliceniem systemu w krajach UE wciąż trwają, jednak już teraz e-recepta transgraniczna pozwala Polakom na zakup leków w Finlandii, Chorwacji i wybranych regionach Hiszpanii. W drugą stronę w polskiej aptece leki mogą kupić obywatele Finlandii, Estonii, Hiszpanii i Portugalii. Wydaje się, że recepty transgraniczne z roku na rok będą rozszerzały swój zasięg, a docelowo mają objąć swoim działaniem wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz kraje EFTA: Liechtenstein, Islandię i Norwegię. Uruchomienie wymiany e-recept na taką skalę to perspektywa najbliższych lat. W ten sposób ma być przekazywana również dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej.

Polska jest jednym z pionierów w tym zakresie w Europie. Obecnie mianem recept transgranicznych określa się wszystkie e-recepty, które można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej, niż zostały one wystawione. E-recepta to określenie powszechnie wykorzystywane do nazywania recepty elektronicznej. Celem tego projektu jest ułatwienie zagranicznym pacjentom zrealizowania e-recept w Polsce, a polskim pacjentom zrealizowania recept poza krajem.

Wygodne rozwiązanie dla osób podróżujących

Bez wątpienia e-recepta za granicą to wygodne rozwiązanie dla wszystkich osób, które na co dzień sporo podróżują. Dzięki niej nie będą musieli martwić się o to, czy wybrane leki kupią w aptece poza Polską. Jednocześnie nie ma potrzeby tworzenia zapasów leków i przewożenia ich przez granicę. To znaczne ułatwienie także dla osób, które na co dzień pracują i mieszkają w dwóch różnych krajach w Europie.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Jak otrzymać receptę transgraniczną?

Wystawienie e-recepty transgranicznej nie jest bardzo skomplikowane. Podczas konsultacji medycznej wystarczy poprosić lekarza o wystawienie recepty transgranicznej. Następnie należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i przejść do zakładki Uprawnienia. Z tego poziomu dostępu można wyrazić zgodę na obsługę e-recept za granicą. Następnie wybiera się kraje, w których będzie to możliwe oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z realizacją recepty transgranicznej.

Jak zrealizować e-receptę w aptece za granicą?

Recepta transgraniczna to dokument, który można zrealizować w wybranych aptekach. Szczegółowa ich lista znajduje się na stronach urzędowych. Podczas zakupu leków pacjent powinien posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, który potwierdzi jego tożsamość. Ponadto należy potwierdzić farmaceucie, że zapoznało się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych. Po spełnieniu tych wymogów możesz kupić produkty lecznicze gotowe o dostępności RP wydawane z przepisu lekarza oraz tzw. leki OTC, w tym preparaty refundowane i bez refundacji.

Czy można otrzymać zwrot środków?

Kupując leki w zagranicznej aptece, należy pokryć ich pełną cenę. Po powrocie do kraju pacjent może wystąpić o zwrot poniesionych środków do poziomu refundacji na leki refundowane. Następuje to na podstawie Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jakich leków nie kupisz w ten sposób?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje grupa leków, których nie można kupić na podstawie recepty transgranicznej. Do tej kategorii zaliczane są m.in.: leki psychotropowe oraz leki recepturowe, odurzające i preparaty o kategorii dostępności RPZ wydawane do zastrzeżonego stosowania. Ponadto niedostępne są wówczas wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Źródła:
  1. Pacjent.gov.pl. (2023). E-recepta ponad granicami. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/e-recepta-ponad-granicami
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację