Realizacja e-recepty za granicą
Dodano:

12 kwietnia, 2023
17:18
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
11:01

Czym jest e-recepta transgraniczna?

Korzystanie z e-recepty transgranicznej jest coraz popularniejsze. Prace nad ujednoliceniem systemu w krajach UE wciąż trwają, jednak już teraz e-recepta transgraniczna pozwala Polakom na zakup leków w Finlandii, Chorwacji i wybranych regionach Hiszpanii. W drugą stronę w polskiej aptece leki mogą kupić obywatele Finlandii, Estonii, Hiszpanii i Portugalii. Wydaje się, że recepty transgraniczne z roku na rok będą rozszerzały swój zasięg, a docelowo mają objąć swoim działaniem wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz kraje EFTA: Liechtenstein, Islandię i Norwegię. Uruchomienie wymiany e-recept na taką skalę to perspektywa najbliższych lat. W ten sposób ma być przekazywana również dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej.

Polska jest jednym z pionierów w tym zakresie w Europie. Obecnie mianem recept transgranicznych określa się wszystkie e-recepty, które można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej, niż zostały one wystawione. E-recepta to określenie powszechnie wykorzystywane do nazywania recepty elektronicznej. Celem tego projektu jest ułatwienie zagranicznym pacjentom zrealizowania e-recept w Polsce, a polskim pacjentom zrealizowania recept poza krajem.

Wygodne rozwiązanie dla osób podróżujących

Bez wątpienia e-recepta za granicą to wygodne rozwiązanie dla wszystkich osób, które na co dzień sporo podróżują. Dzięki niej nie będą musieli martwić się o to, czy wybrane leki kupią w aptece poza Polską. Jednocześnie nie ma potrzeby tworzenia zapasów leków i przewożenia ich przez granicę. To znaczne ułatwienie także dla osób, które na co dzień pracują i mieszkają w dwóch różnych krajach w Europie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak otrzymać receptę transgraniczną?

Wystawienie e-recepty transgranicznej nie jest bardzo skomplikowane. Podczas konsultacji medycznej wystarczy poprosić lekarza o wystawienie recepty transgranicznej. Następnie należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i przejść do zakładki Uprawnienia. Z tego poziomu dostępu można wyrazić zgodę na obsługę e-recept za granicą. Następnie wybiera się kraje, w których będzie to możliwe oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z realizacją recepty transgranicznej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak zrealizować e-receptę w aptece za granicą?

Recepta transgraniczna to dokument, który można zrealizować w wybranych aptekach. Szczegółowa ich lista znajduje się na stronach urzędowych. Podczas zakupu leków pacjent powinien posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, który potwierdzi jego tożsamość. Ponadto należy potwierdzić farmaceucie, że zapoznało się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych. Po spełnieniu tych wymogów możesz kupić produkty lecznicze gotowe o dostępności RP wydawane z przepisu lekarza oraz tzw. leki OTC, w tym preparaty refundowane i bez refundacji.

Jakich leków nie kupisz w ten sposób?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje grupa leków, których nie można kupić na podstawie recepty transgranicznej. Do tej kategorii zaliczane są m.in.: leki psychotropowe oraz leki recepturowe, odurzające i preparaty o kategorii dostępności RPZ wydawane do zastrzeżonego stosowania. Ponadto niedostępne są wówczas wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2023). E-recepta ponad granicami. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/e-recepta-ponad-granicami
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację