Kto może wystawić receptę online?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
17:02
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
12:30

Recepta online a e-recepta

Na samym początku warto zrozumieć różnice, które występują pomiędzy receptą online i e-receptą. Dzięki temu uniknie się zamiennego stosowania tych pojęć oraz jeszcze lepiej zrozumie się specyfikę nowoczesnych usług medycznych świadczonych w formie zdalnej.

Czym jest recepta online?

Recepta online to zdalna konsultacja lekarska. W jej trakcie można otrzymać e-receptę na zakup niezbędnych leków bez potrzeby odbywania wizyty w gabinecie lekarskim. To sposób na zaoszczędzenie cennego czasu i uzyskanie szybszego wsparcia lekarskiego. Zamówić receptę online można w przypadku podstawowych dolegliwości zdrowotnych, chorób przewlekłych i kontynuowania terapii, czy też w celu zapewniania sobie dostępy do środków antykoncepcyjnych. Tak naprawdę recepta online to dobry wybór wtedy, gdy potrzebujesz recepty na zażywane już w dłuższej perspektywie środki farmakologiczne.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to dokument elektroniczny, który może zostać wystawiony w trakcie usługi recepty online lub podczas wizyty lekarskiej w stacjonarnym gabinecie. Od stycznia 2020 roku to obowiązujący dokument, który zastąpił dotychczasowe papierowe recepty. Można zrealizować go w dowolnej aptece i na tej podstawie kupić przepisane leki przez lekarza. Dokument z powodzeniem może być wystawiony w ramach zdalnej konsultacji medycznej, dzięki czemu po przedłużenie recepty nie trzeba udawać się do stacjonarnej poradni.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kto może wystawić e-receptę?

Wystawienie recepty możliwe jest tylko przez określone osoby. Regulują to bezpośrednio przepisy polskiego prawa, a dokładnie art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wraz z późniejszymi zmianami. Zgodnie z nimi prawo do wystawienia e-recepty otrzymały te same osoby, które wcześniej mogły wypisywać papierowe dokumenty. W tym gronie znajdują się: lekarze, lekarze dentyści, farmaceuci, pielęgniarki i położne, starci felczerzy i felczerzy.

Co znajduje się na e-recepcie?

E-recepta zawiera takie podstawowe dane jak:

  • dane pacjenta;
  • dane lekarza;
  • miejsce i datę wystawienia e-recepty;
  • nazwy przepisanych leków;
  • ilość opakowań;
  • sposób dawkowania;
  • termin ważności recepty;
  • kod recepty.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Gdzie znajdziesz receptę?

Recepta wystawiona przed lekarza rodzinnego lub lekarzy specjalistów dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta. Wystarczy założyć profil zaufany i zarejestrować się w serwisie. Z poziomu Internetowego Konta Pacjenta ma się dostęp nie tylko do recept, ale również do zaleceń lekarskich, czy też dokumentów medycznych swoich dzieci. Obecnie Internetowe Konto Pacjenta jest połączone z aplikacją mObywatel, dzięki czemu w niej również znajdziemy receptę wystawioną przez lekarza. W trakcie stacjonarnej wizyty można poprosić również o papierowy wydruk informacyjny. Pacjent może określić preferowany sposób otrzymywania recepty elektronicznej. Przybiera ona formę kodu recepty wysyłanego w wiadomości SMS lub pliku PDF przesyłanego na adres mailowy pacjenta. Szeroko rozumiane e-zdrowie i udogodnienia z tym związane przekładają się korzystnie na jakość świadczonych usług medycznych oraz wygodę pacjentów.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Narodowy Fundusz Zdrowia - Oddział w Warszawie. (2023). E-recepta. Dostępne pod adresem: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/e-recepta/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację