Recepta na telefonie – jak działa?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
16:45
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
12:32

Czym jest e-recepta?

Przede wszystkim e-recepta to obecnie jedyny dokument, na podstawie którego kupuje się leki w aptece. Od 8 stycznia 2020 roku lekarze wystawiają już tylko e-recepty, które szybko i sprawnie zastąpiły tradycyjne recepty w formie papierowej. Wystawiane są zarówno podczas konsultacji w gabinecie lekarskim, jak i w ramach konsultacji online i recepty online. Docelowo dokumenty elektroniczne spełniają to samo zadanie, co tradycyjna recepta, jednak trudniej je zgubić, a dostęp do informacji medycznych lekarze otrzymują za pośrednictwem dedykowanego systemu. Na e-recepcie znajdują się podstawowe informacje takie jak m.in.:

  • dane pacjenta;
  • dane lekarza;
  • przepisane leki i liczba opakowań;
  • sposób dawkowania;
  • inne wskazania;
  • termin ważności.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wgrać ją na telefon?

Wygodnym rozwiązaniem jest wgranie e-recepty na telefon. Dzięki temu dokument masz zawsze pod ręką, a realizacja recepty w aptece jest bardzo prosta. Poniżej w kilku zdaniach przedstawiamy różne możliwości wgrania dokumentu na urządzenie mobilne.

Aplikacja mObywatel

Pacjent może zainstalować na telefonie aplikację mObywatel. W niej dostępne są różne dokumenty, w tym m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, czy też certyfikat szczepień. Wystarczy je tam wgrać. Ponadto aplikacja mObywatel jest bezpośrednio połączona z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki temu za jej pomocą ma się dostęp do e-recept. Wystarczy wejść w dedykowaną zakładkę. Każda recepta ma swój kod QR. Pokazanie kodu QR farmaceucie na ekranie telefonu pozwala na zakupienie leków.

Dokument PDF w formie elektronicznej

Na Internetowym Koncie Pacjenta można ustawić preferencje dotyczące otrzymywania recept. Jednym z wyborów jest komunikacja mailowa i otrzymywanie dokumentów w formie PDF. Po konsultacji lekarskiej i wystawieniu e-recepty, ta zostaje przesyłana na adres mailowy pacjenta w dokumencie PDF. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z widokiem tego dokumentu, a bez trudu zakupisz niezbędne leki.

Internetowe Konto Pacjenta

Warto także stworzyć kontro i zarejestrować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Dostępne jest m.in. w formie aplikacji mojeIKP. Aby otrzymać dostęp do IKP, musisz założyć profil zaufany. Z poziomu swojego konta można sprawdzić aktualne recepty, czy też informacje dotyczące tego, kiedy rozpocząć pierwsze opakowanie leku. To prawdziwe centrum informacji medycznych o pacjencie. Po wejściu w daną receptę można pokazać farmaceucie ekran telefonu i kupić leki.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nie musisz podawać numeru PESEL

Korzystanie z e-recepty na telefonie to wygodne rozwiązanie. Dzięki temu nie ma potrzeby podawania numeru PESEL w aptece. Jedną z podstawowych form zrealizowania e-recepty jest udanie się do apteki z kodem recepty oraz podanie farmaceucie numeru PESEL. To wrażliwa dana, dlatego warto być przy tym bardzo ostrożnym. Numer PESEL może zostać zanotowany przez postronne osoby i niewłaściwie wykorzystany. Jednocześnie korzystanie z recepty i e-skierowania na telefonie sprawia, że pacjent nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego w aptece lub u lekarza specjalisty.

Dlaczego recepta na telefonie to wygodne rozwiązanie?

Posiadanie e-recepty w telefonie to sprawdzony i bezpieczny wybór. W przeciwieństwie do recepty papierowej, tej elektronicznej nie da się zgubić. Zagrożeniem jest tylko to, że straci swoją ważność i niemożliwe będzie wykupienie leków przepisanych przez lekarza. W związku z tym warto sprawdzić termin ważności e-recepty i w porę odwiedzić aptekę. Ponadto e-recepta w telefonie to wygodny i szybki sposób na zakupienie leków. Obecnie większość z nas nie rozstaje się z telefonem, dlatego najważniejsze dokumenty będziemy mieć zawsze przy sobie. Osoby mniej zdigitalizowane nie muszą się jednak obawiać. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim mogą poprosić o papierowy wydruk informacyjny, który pełni rolę e-recepty.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2023). E-recepta. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta
  2. Ministerstwo Cyfryzacji. (2023). Trzymaj swoje e-recepty w telefonie. Dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/trzymaj-swoje-e-recepty-w-telefonie
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację