Egzema na pośladkach - przyczyny i leczenie
Dodano:

22 marca, 2023
14:27
Zaktualizowano:

11 maja, 2023
14:27

Wypryski na pośladkach - przyczyny


Skóra niemowlęcia jest znacznie cieńsza niż osoby dorosłej, a przez to jest bardziej narażona na podrażnienia i różnego rodzaju zmiany skórne. 

  • wypryski na pośladkach u dzieci

Jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów, egzema na pośladkach może być oznaką atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Skłonność do AZS (atopia, eczema, neurodermitis) jest uwarunkowana genetycznie, jednak atopowe zapalenie skóry na pupie małego dziecka może mieć też podłoże alergiczne. Do reakcji alergicznej może doprowadzić np. niepożądany składnik kosmetyków pielęgnacyjnych, zanieczyszczenie środowiska, warunki klimatyczne, alergeny pokarmowe, wziewne. Należy nadmienić, iż z AZS u dzieci może współistnieć także wiele innych schorzeń alergicznych, szczególnie alergia pokarmowa lub astma oskrzelowa. 

Zmiany skórne o typie wyprysku mogą też sygnalizować pieluszkowe zapalenie skóry (napkin dermatitis, diaper dermatitis), które początkowo przypomina zwykłe oparzenie słoneczne - z czasem stan zapalny się nasila, skóra nie tylko jest zaczerwieniona, ale zaczyna się łuszczyć, pojawia się obrzęk, grudki, pęcherzyki. Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry? Problem może być skutkiem zbyt rzadkiego zmieniania pieluszki niemowlęciu, alergii na substancje zawarte w pieluszce, długotrwałej antybiotykoterapii, czy infekcji grzybiczej Candida albicans.

  • wypryski na pośladkach u dorosłych

Jeśli chodzi o wypryski na pośladkach u dorosłych, czynnikiem sprawczym również może być atopowe zapalenie skóry. Dość często dochodzi do nawrotu AZS w ciąży. Objawy są dość uciążliwe dla przyszłej mamy, w szczególności silny świąd, który jest trudny do opanowania i powoduje drapanie, co tylko pogarsza stan skóry. Zdarza się, że swędzące wypryski na pośladkach mają związek z noszeniem skąpej bielizny wykonanej z syntetycznych tkanin, co może powodować podrażnienia i dyskomfort skóry. 

Z kolei wypryski ropne na pośladkach mogą być oznaką trądziku skupionego uznawanego za ciężką guzkowo-torbielowatą odmianę trądziku pospolitego. Trądzik skupiony rozwija się na skutek nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Choroba może mieć podłoże genetyczne lub być spowodowana infekcją bakteryjną. Co ciekawe zmiany grudkowo-krostokowe i owrzodzenia charakterystyczne dla tej choroby dermatologicznej częściej dotykają mężczyzn, obejmując też twarz, ramiona, plecy. Warto wspomnieć, że nieleczony trądzik skupiony często pozostawia szpecące blizny.

Inna możliwa przyczyna to ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych (hidradenitis suppurativa) zwane również przez dermatologów trądzikiem odwróconym. Choć warto dodać, że w opinii części lekarzy należy traktować ją jako zupełnie odrębną jednostkę chorobową (a nie jedną z form trądziku). Jest to dermatoza o niewyjaśnionej etiologii. Może mieć związek z zakażeniem chlamydią, zakażenia Streptococcus milleri lub Staphylococcus aureus, czy też zatkaniem przewodu mieszka włosowego. Bolesne guzkowate zmiany i ropnie mają tendencje do bliznowacenia, mogą występować również na udach. Trądzik odwrócony jest ciężką chorobą zapalną skóry, która znacznie obniża jakość codziennego życia pacjenta.

Kolejna potencjalna przyczyna wyprysków na pośladkach to rogowacenie okołomieszkowe (keratosis pilaris), szczególnie jeśli zmiany są twarde i przypominają gęsią skórkę. To łagodna dermatoza, która w wielu przypadkach jest dziedziczna. Jednak dokładna etiologia schorzenia nie została jak dotąd poznana. Nasilenie objawów keratosis pilaris obserwujemy w miesiącach zimowych (w okresie grzewczym łatwo o nadmierne przesuszenie skóry, co upośledza prawidłowe procesy rogowacenia naskórka).


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak pozbyć się wyprysków na pośladkach? Co można zrobić na własną rękę?


Jak zlikwidować wypryski na pośladkach? Wszystko zależy od przyczyny nieestetycznych zmian skórnych. Konieczna jest wizyta u dermatologa, który na podstawie badania fizykalnego, dokładnego wywiadu medycznego oraz badań dodatkowych (w razie problemów z różnicowaniem), postawi trafną diagnozę i dobierze najlepszą ścieżkę leczenia. Dobrze, co więc możemy zrobić sami w warunkach domowych, aby wspomóc terapię? 

Przykładowo, jeśli czynnikiem sprawczym egzemy na pośladkach są alergeny, należy je wyeliminować z otoczenia. Szczególnie w przypadku AZS dieta odgrywa ważną rolę (niektóre pokarmy mogą nasilać objawy dermatozy, dlatego warto zrobić testy alergiczne). Mając atopowe zapalenie skóry domowe sposoby, które obejmują m.in. systematyczną pielęgnację emolientami, mogą znacznie poprawić komfort życia i złagodzić dokuczliwe objawy. W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry lub AZS u niemowlęcia - warto wykonać kąpiel w krochmalu, która wpływa kojąco na podrażnioną skórę  (krochmal łagodzi podrażnienia). Należy również zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i stosować dermokosmetyki pozbawione substancji potencjalnie drażniących oraz uczulających. Wskazane jest regularne nawilżanie skóry środkami z substancjami okluzyjnymi, lipidowymi i humektantami.  W trosce o skórę dobrze jest zrezygnować z długich i gorących kąpieli, które sprzyjają przesuszeniu - na rzecz krótkich pryszniców (najlepiej w letniej wodzie). 


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wypryski na pośladkach - leczenie


Jak już wspomnieliśmy w zależności do etiologii wyprysków na pośladkach, stosuje się różne metody terapeutyczne. W przypadku ciężkiego przebiegu AZS na pośladkach lekarz może zalecić stosowanie miejscowych glikokortykosteroidów, które zmniejszają stan zapalny. Często wdraża się też inhibitory kalcyneuryny w formie miejscowej. 

U pacjentów z trądzikiem skupionym, pomocna może okazać się tretinoina lub kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Jak leczymy bolące wypryski na pośladkach spowodowane przez ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych? Terapia trądziku odwróconego może obejmować leki kortykosteroidowe, metody chirurgiczne, krioterapię. Obecni nie ma ujednoliconych wytycznych postępowania jeśli chodzi o tę chorobę. Wypryski na pupie niemowlaka spowodowane pieluszkowym skóry możemy złagodzić, stosując sporadycznie antybiotyki, czy słabe leki przeciwzapalne.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/11-2009/08%20%20AZS.pdf
  2. https://podyplomie.pl/dermatologia/27786,co-to-jest-atopowe-zapalenie-skory
  3. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/163/original/49-68.pdf?1481285047
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację