Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Egzema a łuszczyca: poznaj, jakie są między nimi różnice

Suchość skóry, świąd, zaczerwienienie i łuskowaty wygląd naskórka może stanowić objaw wielu chorób dermatologicznych. Jednymi z najczęściej diagnozowanych schorzeń o charakterze dermatologicznym jest łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry, które są do siebie bardzo podobne, dlatego też pojawiają się problemy z ich rozróżnieniem i odpowiednim zdiagnozowaniem. Okazuje się jednak, że istnieje kilka kluczowych różnic, które pozwalają na rozróżnienie atopowego zapalenia skóry od łuszczycy, co jest kluczowym elementem wdrożenia właściwego leczenia. Pojawiają się zatem pytania, czym się różni egzema od łuszczycy? Jakie są najważniejsze różnice między łuszczycą a AZS?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy egzema to łuszczyca?

Egzema i łuszczyca mają wiele cech wspólnych, ponieważ oba schorzenia mają charakter przewlekły, podczas którego występują na przemian okresy zaostrzenia i remisji. Dodatkowo w przebiegu choroby pojawiają się czerwone i swędzące zmiany. Należy jednak wskazać, że choć wiążą się z występowaniem podobnych objawów, to atopowe zapalenie skóry i łuszczyca stanowią zupełnie inne jednostki chorobowe.

Jak odróżnić AZS od łuszczycy?

Jednym z kluczowych elementów pozwalających odróżnić atopowe zapalenie skóry od łuszczycy jest miejsce występowania swędzenia. W tym znaczeniu świąd jest jedną z niewielu, ale za to niezwykle znaczących, różnic pomiędzy łuszczycą a atopowym zapaleniem skóry. W przypadku łuszczycy pacjenci odczuwają jedynie łagodne swędzenie, podczas gdy atopowemu zapełnić skóry – egzemie towarzyszy uporczywe, dolegliwe swędzenie, które bezpośrednio skutkuje wystąpieniem obrzęku, zaczerwienienia, a w zaawansowanych przypadkach choroby nawet pękania skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry i łuszczycy inne są również przyczyny powstania dolegliwości. Łuszczyca bowiem jest schorzeniem rozwijającą się w sytuacji, kiedy układ odpornościowy stymuluje wzrost komórek skóry szybciej niż w normalnych warunkach. Skutkuje to namnażaniem się warstw komórek skóry, które nadmiernie gromadzą się na powierzchni i tworzą skorupę. Z kolei atopowe zapalenie skóry jest chorobą, które ma podłoże wieloczynnikowe, obejmujące wpływy środowiskowe, ekspozycji na bakterie i alergeny oraz inne czynniki.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Egzema zazwyczaj ma charakter dużo cieńszych, mniej wyraźnych zmian, w przebiegu której pojawia się znacznie mniejsza ilość łusek, aniżeli w przypadku zmian łuszczycowych. W przebiegu łuszczycy bowiem pojawiają się zgrubiałe, czerwone i łuszczące się plamy, które są zazwyczaj ograniczone, a nie rozlane po całej skórze. Rozróżnienie AZS i łuszczycy możliwe jest również poprzez lokalizację zmian. W tym znaczeniu egzema ma tendencję do występowania w typowych miejscach, które nie są typowe dla występowania objawów łuszczycy, która najczęściej pojawia się na ramionach i nogach, kolanach i łokciach, a także na twarzy, szyi i rękach.

Należy wskazać, że atopowe zapalenie skóry zazwyczaj diagnozowane jest u dzieci w wieku 5-6 lat, podczas gdy łuszczyca jest chorobą, która rozwija się od 15. roku życia. Należy wskazać, że łuszczyca jest niezwykle rzadko diagnozowana u dzieci.

Najczęściej diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry u dzieci, tymczasem łuszczyca jest chorobą diagnozowaną głównie u młodzieży i dorosłych, choć niekiedy pojawić się może również u dzieci. Warto wskazać, że atopowe zapalenie skóry, czyli wyprysk atopowy, zazwyczaj wiąże się z występowaniem zmian skórnych na określonych częściach ciała. W tym znaczeniu najczęściej diagnozowane atopowe zapalenie skóry na twarzy, pojawiające się głównie u dorosłych, a także egzema na rękach i dłoniach.

Źródła:
  1. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D.: „Diagnostyka różnicowa atopowego zapalenia skóry”. [W:] Silny W. (red.): Atopowe zapalenie skóry. Termedia, Poznań, 2012: 197–207.
  2. Rosińska-Borkowska D.: „Specyfika łuszczycy u dzieci”. W: Wolska H., Langner A. (red.): Łuszczyca. Wyd. Czelej, Lublin, 2006: 73–100
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację