Egzema a łuszczyca: poznaj, jakie są między nimi różnice
Dodano:

20 marca, 2023
12:24
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
12:24

Czy egzema to łuszczyca?

Egzema i łuszczyca mają wiele cech wspólnych, ponieważ oba schorzenia mają charakter przewlekły, podczas którego występują na przemian okresy zaostrzenia i remisji. Dodatkowo w przebiegu choroby pojawiają się czerwone i swędzące zmiany. Należy jednak wskazać, że choć wiążą się z występowaniem podobnych objawów, to atopowe zapalenie skóry i łuszczyca stanowią zupełnie inne jednostki chorobowe.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak odróżnić AZS od łuszczycy?

Jednym z kluczowych elementów pozwalających odróżnić atopowe zapalenie skóry od łuszczycy jest miejsce występowania swędzenia. W tym znaczeniu świąd jest jedną z niewielu, ale za to niezwykle znaczących, różnic pomiędzy łuszczycą a atopowym zapaleniem skóry. W przypadku łuszczycy pacjenci odczuwają jedynie łagodne swędzenie, podczas gdy atopowemu zapełnić skóry – egzemie towarzyszy uporczywe, dolegliwe swędzenie, które bezpośrednio skutkuje wystąpieniem obrzęku, zaczerwienienia, a w zaawansowanych przypadkach choroby nawet pękania skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry i łuszczycy inne są również przyczyny powstania dolegliwości. Łuszczyca bowiem jest schorzeniem rozwijającą się w sytuacji, kiedy układ odpornościowy stymuluje wzrost komórek skóry szybciej niż w normalnych warunkach. Skutkuje to namnażaniem się warstw komórek skóry, które nadmiernie gromadzą się na powierzchni i tworzą skorupę. Z kolei atopowe zapalenie skóry jest chorobą, które ma podłoże wieloczynnikowe, obejmujące wpływy środowiskowe, ekspozycji na bakterie i alergeny oraz inne czynniki.

Egzema zazwyczaj ma charakter dużo cieńszych, mniej wyraźnych zmian, w przebiegu której pojawia się znacznie mniejsza ilość łusek, aniżeli w przypadku zmian łuszczycowych. W przebiegu łuszczycy bowiem pojawiają się zgrubiałe, czerwone i łuszczące się plamy, które są zazwyczaj ograniczone, a nie rozlane po całej skórze. Rozróżnienie AZS i łuszczycy możliwe jest również poprzez lokalizację zmian. W tym znaczeniu egzema ma tendencję do występowania w typowych miejscach, które nie są typowe dla występowania objawów łuszczycy, która najczęściej pojawia się na ramionach i nogach, kolanach i łokciach, a także na twarzy, szyi i rękach.

Należy wskazać, że atopowe zapalenie skóry zazwyczaj diagnozowane jest u dzieci w wieku 5-6 lat, podczas gdy łuszczyca jest chorobą, która rozwija się od 15. roku życia. Należy wskazać, że łuszczyca jest niezwykle rzadko diagnozowana u dzieci.

Najczęściej diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry u dzieci, tymczasem łuszczyca jest chorobą diagnozowaną głównie u młodzieży i dorosłych, choć niekiedy pojawić się może również u dzieci. Warto wskazać, że atopowe zapalenie skóry, czyli wyprysk atopowy, zazwyczaj wiąże się z występowaniem zmian skórnych na określonych częściach ciała. W tym znaczeniu najczęściej diagnozowane atopowe zapalenie skóry na twarzy, pojawiające się głównie u dorosłych, a także egzema na rękach i dłoniach.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D.: „Diagnostyka różnicowa atopowego zapalenia skóry”. [W:] Silny W. (red.): Atopowe zapalenie skóry. Termedia, Poznań, 2012: 197–207.
  2. Rosińska-Borkowska D.: „Specyfika łuszczycy u dzieci”. W: Wolska H., Langner A. (red.): Łuszczyca. Wyd. Czelej, Lublin, 2006: 73–100
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację