Egzema na nogach - przyczyny i leczenie
Dodano:

21 marca, 2023
13:31
Zaktualizowano:

11 maja, 2023
13:31

Egzema na nogach - przyczyny


Egzema jest oznaką upośledzenia zdolności do naprawy uszkodzenia bariery skórnej przez organizm. Wielu pacjentów po usłyszeniu diagnozy zastanawia się, skąd się bierze egzema na nogach. Ta dość uciążliwa postać egzemy może być spowodowana różnymi chorobami, jak np. róża, czy zakrzepica żył głębokich, przewlekła niewydolność żylna (wyprysk podudzi). Do powstania stanu zapalnego mogą przyczynić się m.in.:

 • czynniki genetyczne,
 • zewnętrzne czynniki podrażniające (wyprysk kontaktowy z podrażnienia),
 • bodźce mechaniczne,
 • alergeny (alergiczny wyprysk kontaktowy),
 • zaburzenia homeostazy skóry (jako objaw łojotokowego zapalenia skóry),
 • promieniowanie UV (wyprysk fotoalergiczny).

Egzema na nogach (inaczej atopowe zapalenie skóry na nogach) może mieć również związek z autoimmunologicznym progesteronowym zapaleniem skóry, przybrać postać modzelowatego (eczema tyloticum) lub potnicowego.


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wygląda egzema na nogach?


Egzema na nogach podobnie, jak egzema dłoni manifestuje się stanem zapalnym powierzchownych warstw skóry i u każdego pacjenta może przybierać różne formy. Ogólne objawy egzemy na nogach, to:

 • bardzo sucha i skóra,
 • czerwone wypryski na nogach,
 • szorstkie/łuszczące się plamy na skórze nóg,
 • pęcherze, które z czasem pękają i się sączą,
 • strupki powstałe w miejscu pęcherzy.

Wiele osób z atopowym zapaleniem skóry nóg skarży się na uporczywy świąd, ich skóra  jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Warto tutaj dodać, że istotną różnicą między egzemą a łuszczycą, która może pomóc w ich różnicowaniu, jest właśnie świąd. W przypadku łuszczycy swędzenie jest mniej uciążliwe, niż w przypadku AZS na nogach.

Niestety intensywne drapanie się może powodować zaostrzenie egzemy na nogach, podobnie, jak przewlekły stres, nieodpowiednia pielęgnacja skóry i gorące kąpiele.

Jeśli chodzi o objawy AZS na stopach, rozwój objawów jest ten sam, co w przypadku nóg, dłoni i każdej innej partii ciała dotkniętej tym problemem. Początkowo pojawia się jedynie rumień i obrzęk. Następnie chory zauważa na stopach pęcherzyki z ropną treścią, które mają tendencje do pękania. W kolejnej fazie skóra stóp pokrywa się strupkami, kolejno dochodzi też do złuszczania naskórka.


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Egzema na nogach - jak leczyć przypadłość? 


Sposób leczenia zależy od postaci egzemy, przyczyny i stopnia zaawansowania zmian na skórze. Pacjent powinien unikać styczności z czynnikami, które wyzwalają objawy egzemy na nogach, takimi jak np. substancje drażniące, alergeny. W przypadku stwierdzenia podłoża alergicznego wdraża się leki histaminowe. 

Pomocniczo u pacjentów z egzemą na nogach można stosować maści i kremy natłuszczające, niekiedy zawierające substancje steroidowe. Pomocna może okazać się terapia miejscowa z użyciem glikokortykosteroidów, które ograniczają aktywność komórek uczestniczących w procesach zapalnych. Z uwagi na potencjalne skutki uboczne, miejscowe glikokortykosteroidy nie powinny być stosowane przez długi czas. Podobne działanie do mGKS wykazują miejscowe inhibitory kalcyneuryny (mIK) i mogą być używane długotrwale do o leczenia zmian o łagodnym, średnim lub ciężkim nasileniu. Co można zrobić na własną rękę? Osoby z egzemą nóg powinny unikać używania perfumowanych balsamów i płynów do kąpieli. By zmniejszyć podrażnienia skóry, warto unikać basenów z chlorowaną wodą i nosić bawełnianą, luźniejszą odzież. 

Pamiętajmy, że atopowe zapalenie skóry na nodze lub obu nogach powinno zostać skonsultowane z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią terapię. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory
 2. https://www.czytelniamedyczna.pl/6225,atopowe-zapalenie-sklry-patomechanizm-diagnostyka-postpowanie-lecznicze-profila.html
 3. https://www.czytelniamedyczna.pl/5058,metody-leczenia-atopowego-zapalenia-skory.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację