Egzema na twarzy: przyczyny, objawy, leczenie
Dodano:

21 marca, 2023
12:28
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
12:28

Przyczyny egzemy na twarzy

Egzema na twarzy może być wywołana przez wiele czynników. W tym znaczeniu należy wskazać, że egzema to choroba o podłożu genetycznym. Okazuje się bowiem, że obserwuje się dziedziczenie predyspozycji do występowania choroby. W tym znaczeniu, jeżeli rodzice cierpią na egzemę, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że u dziecka również zostanie zdiagnozowana. Niemniej jednak na wystąpienie choroby wpływ mają również czynniki środowiskowe. W tym znaczeniu do głównych przyczyn zewnętrznych występowania atopowego zapalenia skóry zalicza się:

 • alergeny,
 • uczulenie na składniki diety,
 • osłabienie układu immunologicznego,
 • zanieczyszczenia środowiska,
 • uczulenie na niektóre leki,
 • przewlekły stres.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy atopowego zapalenia skóry twarzy

Egzema na twarzy to powierzchniowy stan zapalny skóry o bardzo zróżnicowanej etiologii. Należy zatem wskazać, że egzema nie odnosi się do konkretnej jednostki chorobowej, lecz jest zespołem charakterystycznych objawów, które obserwuje się w przebiegu wielu schorzeń. Niemniej jednak należy wskazać, że choroby z zakresu egzemy przebiegają w czterech, charakterystycznych etapach. W tym znaczeniu najpierw pojawia się rumień, kolejno pęcherzyki, a następnie wysięk i strupki. Egzemie towarzyszy suchość i swędzenie skóry, co wywołuje chęć drapania, co z kolei przekłada się na możliwość uszkodzenia skóry i zapaleń bakteryjnych.

W przebiegu egzemy na twarzy pojawia się zaczerwienie w postaci plam, a niekiedy również grudki i krostki. Ponadto charakterystyczny jest uporczywy, dolegliwy świąd skóry. Charakterystyczne są również okresy remisji choroby oraz zaostrzenia dolegliwości. Warto również wskazać, że w zależności od stopnia nasilenia choroby, wyróżnić można trzy fazy egzemy:

 • fazę ostrą, objawiającą się silnym rumieniem na twarzy, pęcherzykami i tak zwanym wysiękowym ogniskiem choroby,
 • fazę podostrą, w przebiegu której następuje lekkie złuszczenie naskórka oraz niewielkie strupki,
 • fazę przewlekłą, która charakteryzuje się długo utrzymującym się stanem zapalnym, powodującym ogromne złuszczenie naskórka i dokuczliwy świąd.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć egzemę na twarzy?

Kiedy udać się do dermatologa? Nasze wskazać, że już pierwsze niepokojące objawy zapalenia skóry pojawiające się na twarzy stanowią przesłankę do pilnej konsultacji lekarskiej, która umożliwia rozpoznanie choroby i wdrożenie właściwego leczenia.

Leczenie egzemy na twarzy uzależnione jest przede wszystkim od czynnika, który wywołał stan zapalny skóry oraz od stopnia nasilenia dolegliwości. Należy jednak wskazać, że leczenie zazwyczaj obejmuje leki farmaceutyczne o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo wprowadza się również leczenie objawowe oraz wzmacniające skórę, dzięki czemu symptomy atopowego zapalenia skóry twarzy mogą być złagodzone. W przebiegu egzemy istotna jest również profilaktyka, polegająca przede wszystkim na unikaniu czynników wyzwalających zapalenie skóry oraz działających na skórę w sposób drażniący.

W leczeniu egzemy wykorzystuje się glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny, które mają zastosowanie głównie miejscowe. Dodatkowo niezwykle istotna jest pielęgnacja problematycznej skóry. Do nawilżania twarzy należy używać kosmetyków i produktów przeznaczonych do skóry atopowej, tak zwanych emolientów. W sytuacji, kiedy egzema na twarzy wywołana jest alergenem, konieczne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych.

Przy egzemie istotne jest również naturalne, domowe leczenie, które polega przede wszystkim na wprowadzeniu odpowiedniej, lekkostrawnej diety, z której wyeliminowane zostaną alergeny, mogące wyzwalać reakcję zapalną skóry. Dodatkowo należy unikać kosmetyków z substancjami chemicznymi, które mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry na twarzy. Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry, polegają przede wszystkim na profilaktyce i unikaniu czynników drażniących.

Czym smarować twarz przy AZS?

Atopowe zapalenie skóry twarzy wymaga specjalnej pielęgnacji skóry. W przypadku pojawienia się zmian należy używać kosmetyków hipoalergicznych dedykowanych do skór atopowych i wrażliwych, które nie będą podrażniały cery. Osoby z atopowym zapaleniem skóry twarzy powinny również stosować emolienty, czyli kosmetyki o silnym działaniu nawilżającym, dzięki czemu możliwe będzie złagodzenie zmian skórnych pojawiających się w przebiegu choroby.


AZS to choroba, która pojawić się może w każdym wieku. Niemniej jednak należy podkreślić, że najczęściej diagnozuje się atopowe zapalenie skóry u dzieci oraz atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Należy wskazać, że egzema pojawić się może na różnych częściach ciała, nie tylko na twarzy. Dlatego też często diagnozowana jest egzema na rękach, nogach, skórze głowy czy plecach. Co więcej, objawy towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry są podobne do tych, które pojawiają się w przebiegu łuszczycy. Dlatego też warto znać różnicę pomiędzy egzemą a łuszczycą, by podjąć odpowiednie leczenie i wdrożyć odpowiednią pielęgnację.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Radosław Śpiewak, Katarzyna Kordus, „Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku”, International Review of Allergology and Clinical Immunology in Family Medicine 2012; Vol. 18, No. 4.
 2. Magdalena Millan, Jarosław Mijas, „Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka”, Nowa Pediatria 2017; 21(4):114-122.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację