Choroby układu krążenia (ChUK), do których zaliczana jest miażdżyca są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Najczęstsze czynniki ryzyka ich rozwoju to przede wszystkim niska aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia dieta. Jak powinna być skomponowana dieta w profilaktyce i leczeniu miażdżycy? Co jeść, a czego unikać przy miażdżycy? Jak wyglądają zasady żywienia w tej chorobie? Wyjaśniamy poniżej.
Miażdżyca jest zaliczana do chorób układu krążenia (ChUK). Jest to choroba dużych oraz średnich tętnic spowodowana odkładaniem się w ich ścianach cholesterolu w wyniku czego dochodzi do zwężenia tętnicy oraz zaburzeń w przepływie przez nią krwi. Do głównych przyczyn ryzyka rozwoju miażdżycy zalicza się niską aktywność fizyczną, niewłaściwą dietę, palenie tytoniu, a także nadmierną konsumpcję alkoholu. W występowaniu ChuK również duże znaczenie mają czynniki żywieniowe, głównie nadmierne spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w żywności typu fast-food, ale również w słodyczach i słonych przekąskach oraz nadmiar dostarczonych kilokalorii, który przewyższa dzienne zapotrzebowanie i prowadzi do otyłości.
Do najczęstszych objawów miażdżycy zaliczamy:
Leczenie miażdżycy powinno obejmować przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych. W tym celu najlepiej umówić się na wizytę do lekarza, który powie jakie kroki należy podjąć.
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę już w 15 min
Tylko 69,00 zł
Zalecenia w miażdżycy dotyczące zmiany stylu życia powinny obejmować:
Miażdżyca tętnic szyjnych to kolejny problem, w którym światło naczyń tętniczych ulega zwężeniu. Problem ten występuje w wyniku odkładania się w naczyniach blaszek miażdżycowych. Za miażdżycę tętnic szyjnych w dużym stopniu odpowiada niewłaściwa dieta – spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce, co zwiększa ryzyko zatoru. Choroba może rozwijać się stopniowo, a jej objawy mogą pojawić się dopiero, gdy miażdżyca będzie już w bardzo zaawansowanym stadium. Wszelkie dolegliwości, które zgłaszają pacjenci są skutkiem zaburzeń związanych z dopływem krwi do ośrodkowego układu nerwowego.
Pacjenci cierpiący na miażdżycę tętnic szyjnych często zgłaszają poniższe objawy:
W przebiegu powyższej choroby mogą pojawić się również powikłania, takie jak np. szumy uszne, zawroty głowy, ból szyi i / lub jej powiększenie, a nawet zaburzenia równowagi.
Leczenie pacjenta z miażdżycą tętnic szyjnych uzależnione jest od stopnia zwężenia naczyń szyjnych, które występuje u pacjenta oraz dolegliwości towarzyszących temu procesowi. Przy miażdżycy w początkowym stadium w zupełności wystarczające jest leczenie związane z dietą oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego.
W leczeniu miażdżycy tętnic szyjnych wykorzystuje się także operacje tętnic szyjnych. Zabiegi przeprowadzane są u tych pacjentów, u których doszło do niedokrwienia lub udaru mózgu, i u których zwężenia tętnic szyjnych przekracza 50%.
Jakie badanie wykonać na miażdżycę? W diagnostyce miażdżycy tętnic szyjnych podstawowym badaniem jest USG tętnic szyjnych. To badanie umożliwia oszacowanie wielkości blaszki miażdżycowej oraz ustalenie liczby uwapnionych blaszek miażdżycowych w tętnicach szyjnych. Kolejnym badaniem jest USG Doppler tętnic szyjnych, które umożliwia ocenę ograniczenia przepływu szyjnego krwi przez te naczynia.
Innymi badaniami, które są wykonywane pacjentom z miażdżycą tętnic szyjnych, są m. in. angiografia tętnic szyjnych, badania obrazowe głowy oraz badania laboratoryjne. Te wszystkie badania pozwalają ocenić zaawansowanie choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Kawa a miażdżyca – jaki ma wpływ na chorobę? Najnowsze wyniki badań dotyczące osób wypijających umiarkowane ilości kawy (3-5 filiżanek dziennie) potwierdzają, że wczesne objawy miażdżycy tętnic wieńcowych serca występują rzadziej w porównaniu z osobami, które nie piją kawy lub wypijają ponad 5 filiżanek. Co więcej, warto wiedzieć, że dawka do 400 mg kofeiny dziennie jest dawką bezpieczną w przypadku zdrowych dorosłych, zaś w przypadku kobiet ciężarnych dawkę bezpieczną stanowi połowa ilości standardowej dawki dla osoby dorosłej.
Przy miażdżycy duże znaczenie ma dieta na cholesterol – co wolno jeść, a czego należy unikać? Warto przestrzegać kilku prostych zasad:
Czego nie jeść przy miażdżycy? Lekarze oraz dietetycy zalecają, aby ograniczyć, a najlepiej unikać spożycia:
Warto również zwrócić uwagę na spożywanie alkoholu w miażdżycy, który może mieć zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki. Miażdżyca a alkohol – jaki ma wpływ na chorobę? Udowodniono, że codzienne spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko miażdżycy, zaś konsumowanie go w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.
Dieta miażdżycowa, czyli co jeść przy miażdżycy? Dieta przy miażdżycy powinna być skomponowana w oparciu o założenia diety śródziemnomorskiej. Do produktów zalecanych i dozwolonych w takiej diecie należą:
Dieta przeciw miażdżycy powinna być skomponowana w oparciu o świeże, najlepiej sezonowe owoce. Jakie owoce jeść przy miażdżycy? Dieta miażdżycowa powinna zawierać w sobie różne owoce, najlepiej takie jak maliny, truskawki, aronie, borówki, czarne porzeczki czy winogrona.
Dieta keto a miażdżyca – czy jest skuteczna? Krótkoterminowe badania naukowe wykazały, że dieta ketogeniczna jest korzystna dla zdrowia. U osób będących na tej diecie odnotowano znaczną utratę wagi, poprawę poziomu glukozy we krwi oraz ogólne korzyści sercowo-naczyniowe. Istnieje szereg korzyści płynących ze stosowania tej diety, zwłaszcza w miażdżycy, jednak brakuje długoterminowych badań, które potwierdzałyby korzyści oraz ryzyka związane ze stosowaniem tej diety.
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę
już w 15 min
Tylko 69,00 zł